Indiana Jones a Království křišťálové lebky

23. 05. 2008, autor: prochlapa.cz
Indy je zpátky! A pořád v dobré formě, protože hrdinu, který se dokáže smát své vlastní legendě, nemůže dostat ani věk. Natož komunističtí soudruzi.
Indiana Jones a Království křišťálové lebky
Odjezd do zapadajícího slunce bylo tak krásné zakončení jedné z nejúspěšnějších trilogií Hollywoodu, že někteří fanoušci by už žádné další pokračování vidět nemuseli, zvlášť ne nějaké, které vzniklo až po dlouhých devatenácti letech, v nichž se z atraktivního hrdiny Harrisona Forda stala zapomenutá bývalá hvězda a z krále rodinných podívaných Stevena Spielberga vážný režisér temných témat. Navíc se o filmu až moc dlouho mluvilo a jeho příběh zkoušelo napsat až moc scénáristů (včetně Franka Darabonta nebo M. Night Shyamalana). Ale uklidnění nechť přijde hned na začátek. Čtvrtý filmový Indy určitě není zbytečný kus, který by třískal peníze z mrtvého oslíka. Ale zábavné dobrodružství, takové, jakého byl Indy vždycky synonymem. A navíc i pobaveným komentářem sebe samého.

Začíná taky přesně o 19 let později po západu slunce Poslední křížové výpravy, což v Indyho nabitém životě napříč dějinami 20. století znamená rok 1957. Co se vám vybaví, když se řeknou 50. léta? Studená válka, Elvis, mléčné bary, mladí rebelové bez příčiny, atomovka a paranoia? Všechno tu máte. Už od první scény za zvuků rock´n´rollu víme, kde a kdy jsme, a jakmile se na scéně objeví Shia LaBeouf v přímé citaci Brandonova Divocha, je taky jasné, že tohle nejsou obyčejná 50. léta, ale 50. léta, jak si je pamatuje Spielberg a Lucas, doba jejich dětství plná nostalgicky parodických popkulturních i politických odkazů. (Co řekne Indy soudruhům z KGB, když mu nabídnou čas na poslední slova? „I like Ike!“)

A co se vám vybaví, když se řekne Indiana Jones? Bič, klobouk, suché hlášky, vzrušující tajemství, samobořící se chrámy plné pokladů, zrádné krásné ženy, odporní brouci, zhoubně ješitní a chtiví padouši, dlouhé akční honičky? Taky všechno máte. Jediné, co chybí, jsou Fordovy neodolatelné pohledy a jeho romantický náboj, ale přece jenom jemu už je 65 a Indymu 58 let. V rámci toho, aby nepůsobil směšně, už ho občas něco zabolí nebo někam nedoskočí a taky už se nesnaží hrát roli svůdce, i sovětské parapsycholožce Irině Spalkové (Cate Blanchett s úžasným sestřihem a přízvukem) jde výhradně o Indyho mozek, a ne i jiné orgány. Scénář, který nakonec Ford, Spielberg a Lucas odsouhlasili Davidu Koeppovi (Válka světů nebo Spiderman), radši vrací na scénu předešlou, logicky také zestárlou přítelkyni, protože ta jako my věrní diváci hned ví, za co Indyho milovat.

Pro generaci, která to vědět nemusí, protože byla zrozena v indyovské pauze, tu je zase Shia LaBeuf, sice trochu moc mladý na svou roli, nicméně obsazený chytře i z marketingového hlediska, protože může přitáhnout ty, co neznají Jonese, ale znají Transformers. Jeho sympatická, energická variace na brandonovského sígra (který si říká Rafan) tu vtipně zastupuje právě diváky, kteří s Indym nevyrostli, a všechny jejich možné výhrady. Pro něj je profesor Jones, jako všechno ostatní nad padesát, starožitnost, ale i když za něj občas předvede nějaký super kousek jako šermování na kapotě jedoucího auta, nakonec i Rafana přesvědčí Indyho možná pomalejší, ale nezestárlé schopnosti. Stejně jako ty diváky. Protože natočit zábavnou podívanou ani ve starém prověřeném stylu (čti bez přehršle triků) není jen tak, stačí si pro srovnání vzpomenout na Lovce pokladů, kde dokonce Nicolas Cage hledá taky Zlaté město (akorát úplně jinde a úplně jinak). Spielberg ale umí bavit pořád dobře, i když taky trochu zpomalil, stejně jako se archeolog v terénu umí prát a dostat z každého ohrožení života, ať už hrozí od KGB, atomovky, mravenců „velkých jak svině“, domorodců s otrávenými šípy či čehokoliv jiného. Kdyby k tomu autoři vymysleli ještě konec, který by tolik neopakoval ty předešlé, pak by Křišťálové lebka mohla bezvadně navázat na vzestupnou tendenci každého dobrodružství.

Uplynulými léty Indy ale i něco získal, odstup sám od sebe. Jeho filmy se nikdy nebraly vážně a už v dvojce odkazovaly samy na sebe. Tady si ale z někoho včetně sebe utahuje každou chvíli, až do toho trochu vyčerpaného závěru, Už samotný úvod začíná tím, že známé logo společnosti Paramount promění ve sviští krtinu. Indy sám je i k stáru pořád ten neuvěřitelný hrdina, který dokázal potkat v jednom televizním seriálu víc historických figur než Jára Cimrman, a Ford, Spielberg nebo John Williams si s ním pořád umí dobře vyhrát. A to je ta nejlepší zpráva.

Indiana Jones and The Kingdom of Crystal Skull, USA 2008, 123 minut. Režie Steven Spielberg, hrají Harrison Ford, Cate Blanchett, Shia LaBeouf, Karen Allen, Ray Winstone, John Hurt, Jim Broadbent. Premiéra 22. 5. 2008.

foto: Bontonfilm
SDÍLEJ:
facebook
Poslat známému
Tisknout článek
VYBÍRÁME
Terminál

Terminál

09. 09. 2004, autor: admin

Spielberg si ve svém třetím filmu s Tomem Hanksem bere tak trochu oddychový čas - ale i levou rukou se dokáže udržet nad zástupy ostatních.

KOMENTÁŘE KE ČLÁNKU
Přidat komentář
Tento článek ještě nikdo nekomentoval. Buďte první.
VLOŽIT KOMENTÁŘNejste přihlášen/a, proto opište text, který vidíte na obrázku níže.
. captcha
CELEBRITY
Celebrity: Nabízím práci automechanika, nástup ihned!

Nabízím práci automechanika, nástup ihned!

Jak je složité najít dobrého řemeslníka? Ehm, velmi... Je...

Celebrity: Land Rover postavil kuchyni pro Jamieho Olivera. V autě.

Land Rover postavil kuchyni pro Jamieho Olivera. V autě.

Mobilní kuchyně, to už tady bylo, není to žádná novinka, ...

Celebrity: Moderátorka Jana Knížková vysílala z bazénku, ukázala při tom svůdné křivky

Moderátorka Jana Knížková vysílala z bazénku, ukázala při tom svůdné křivky

Rádio je obvykle záležitostí pouze zvukovou, vizuální asp...

DALŠÍ CELEBRITY
REDAKČNÍ TIP
POSLOUCHEJ RÁDIA ONLINE!
PŘIDEJTE SE K NÁM

Staňte se našimi fanoušky

NEJNOVĚJŠÍ VIDEA
Zobrazit video
Jak zvířata jí své jídlo

Jak zvířata jí své jídlo

Nahlédněte do říše zvířat tak, jak se...

Zobrazit video
Video: A další kompilace ruských bouraček

Video: A další kompilace ruských bouraček

Tohle už je pomalu seriál na pokračov...

Zobrazit video
Video: Ilegální drifty ve městě

Video: Ilegální drifty ve městě

Tihle týpci se s tím nemažou a vodí a...

Autoweb

Každý, kdo má automobil, jistě ví, že je potřeba nezapomínat na pravidelné servisní intervaly a j...

Urbanstore

Pořiď si stylové značkové oblečení, boty nebo doplňky se slevou až 80%. Více na UrbanStore.cz.

Delideli

Darujte nádhernou kytici, luxusní čokoládu, kvalitní víno, koš plný delikates či lahodný dort.

Cestuj

Vyberte si z tisíců dovolených v oblíbeném Řecku se slevou až 20%. Volejte zdarma 800 11 11 33.