Hvězdný prach

02. 10. 2007, autor: prochlapa.cz
Bývalý producent gangsterek Guye Ritchieho natočil pohádku okouzlující i pro dospělé. A narval do ní plno hvězd, romantiky, dobrodružství, mrtvých princů, zestárlých čarodějnic, zvláštních efektů, fantasy prvků, komických výstupů a spoustu dalších věcí
Hvězdný prach
Hvězd je v téhle pohádce vážně hodně. Třeba Robert De Niro, s chutí používající své charisma na piráta jménem Shakespeare (to není jediný odkaz), který si hraje na krvavého macha před posádkou. V soukromí kajuty si obléká růžové baletní sukně. Nebo Michelle Pfeiffer, v nepřehlédnutelném comebacku jako marnivá i strašlivá čarodějnice usilující o návrat své krásy a mládí. Na menším či větším prostoru se tu taky ukážou Ricky Gervais, Peter O´Toole, Rupert Everett, Sienna Miller a Claire Danes. A v některých dívčích srdíčkách bude určitě po tomhle filmu hvězda i ten mladík, který se během filmu mění z chlapce v muže (a z příručího v prince), roztomile sladký Charlie Cox.

V příběhu okopírovaným z knížky Neila Gaimana je ale Hvězda jenom jedna. Jmenuje se Yvaine, vypadá trochu jako Gwyneth Paltrow zamlada (ale hraje ji Claire Danes se zlatými vlasy). A všichni se za ní honí. Čarodějnice, aby jí ukradly srdce, princové přeživší bratrovražedné boje o následnictví, aby jí ukradli šperk, a onen chudý příručí, aby ji ukradl celou a dokázal tak svou lásku nejhezčí holce v nejbližší nepohádkové vesnici. Jenom ten pirát se připlete do cesty.

Do cesty se ostatně kromě všeho toho počtu pronásledovatelů plete spousta věcí. Dobrodružné dějové zvraty, intriky, vtípky, prvky fantasy efektně vykouzlené pomocí triků, díky kterým vypadá Prach moderně i přes kostýmy viktoriánské a starší Anglie (království Stormhold je s módou trochu pozadu), na pohádku někdy až moc moderně.

„Až moc“ je možná spojení, které tenhle film charakterizuje výstižně. Hvězdného prachu je ve všem až moc. Ale aspoň se člověk nenudí. Ostatně jak by mohl, s Matthew Vaughnem! Ten už prvním filmem dokázal, jak je dobře, že mu nestačilo filmy jenom produkovat, protože Po krk v extázi byla krimi natočená ještě líp, než to umí Guy Ritchie.

Ambicióznější a vícerozpočtový Hvězdný prach zvládl podobně skvěle, s lehkostí a šarmem a atmosférou přesně smíchanou z pohádkového okouzlení a žánrové odlehčenosti, romantiky, dobrodružství a brutálnosti (tolik prolité modré krve! ale aspoň na různý způsob zabití princové zůstávají přítomní jako duchařský sbor kibicujících komentátorů). Pohádky, které se chtějí zalíbit i cynickým dospělým, se vážně brát úplně nesmí, a Vaughn plnil a splnil přání manželky Claudie Schiffer, aby mohla jít s dětmi do kina na něco, u čeho by se sama nenudila. (Distributor ovšem nadržuje dětem, když většinu kopií opatřil dabingem!)

„Až moc“ vadí až s koncem, kdy už stopáž přesluhuje a navíc je potřeba přivést na scénu finále, které by dosavadní dobrodružný vír ještě trumflo. To už ale ani snad nejde, a místo toho tak přichází přehnaná chaotická scéna, v níž už citelně chybí nadhled. Ale jinak jízda po velkolepých skotských lokacích v akčním tempu, i když z ní můžou chvílemi přecházet oči, nabízí okouzlující odpočinek pro všechna odrostlá děcka.

Stardust, UK/USA 2007, 128 minut. Režie Matthew Vaughn, hrají Charlie Cox, Claire Danes, Michelle Pfeiffer, Mark Strong, Robert De Niro, Sienna Miller, Kate Magowan, Peter O’Toole, Rupert Everett, Ricky Gervais. Premiéra 27. 9. 2007.

Foto: Bontonfilm
SDÍLEJ:
facebook
Poslat známému
Tisknout článek
VYBÍRÁME
Občanská výchova

Občanská výchova

11. 08. 2005, autor: admin

Skvěle napsaná konverzační komedie o střetu mládežnických revolučních ideálů se střízlivostí středního věku. V jedné z hlavních rolí Daniel Brühl (Good Bye, Lenin).

KOMENTÁŘE KE ČLÁNKU
Přidat komentář
Tento článek ještě nikdo nekomentoval. Buďte první.
VLOŽIT KOMENTÁŘNejste přihlášen/a, proto opište text, který vidíte na obrázku níže.
. captcha
CELEBRITY
Celebrity: Nabízím práci automechanika, nástup ihned!

Nabízím práci automechanika, nástup ihned!

Jak je složité najít dobrého řemeslníka? Ehm, velmi... Je...

Celebrity: Land Rover postavil kuchyni pro Jamieho Olivera. V autě.

Land Rover postavil kuchyni pro Jamieho Olivera. V autě.

Mobilní kuchyně, to už tady bylo, není to žádná novinka, ...

Celebrity: Moderátorka Jana Knížková vysílala z bazénku, ukázala při tom svůdné křivky

Moderátorka Jana Knížková vysílala z bazénku, ukázala při tom svůdné křivky

Rádio je obvykle záležitostí pouze zvukovou, vizuální asp...

DALŠÍ CELEBRITY
REDAKČNÍ TIP
POSLOUCHEJ RÁDIA ONLINE!
PŘIDEJTE SE K NÁM

Staňte se našimi fanoušky

NEJNOVĚJŠÍ VIDEA
Zobrazit video
Jak zvířata jí své jídlo

Jak zvířata jí své jídlo

Nahlédněte do říše zvířat tak, jak se...

Zobrazit video
Video: A další kompilace ruských bouraček

Video: A další kompilace ruských bouraček

Tohle už je pomalu seriál na pokračov...

Zobrazit video
Video: Ilegální drifty ve městě

Video: Ilegální drifty ve městě

Tihle týpci se s tím nemažou a vodí a...

Autoweb

Každý, kdo má automobil, jistě ví, že je potřeba nezapomínat na pravidelné servisní intervaly a j...

Urbanstore

Pořiď si stylové značkové oblečení, boty nebo doplňky se slevou až 80%. Více na UrbanStore.cz.

Delideli

Darujte nádhernou kytici, luxusní čokoládu, kvalitní víno, koš plný delikates či lahodný dort.

Cestuj

Vyberte si z tisíců dovolených v oblíbeném Řecku se slevou až 20%. Volejte zdarma 800 11 11 33.