Hrdinové a zbabělci

13. 11. 2007, autor: prochlapa.cz
Konverzační drama nezapře svého režiséra. Robert Redford se pustil do vášnivé, ale inteligentní politické debaty, kterou nás chce probudit z apatie.
Hrdinové a zbabělci
Stejně jako Michael Moore, i Robert Redford má politické názory, se kterými se netají a které chce šířit pomocí filmu. Ovšem narozdíl od propagandisty Moorea, který si hraje na dokumentaristu (aktuálně na téma prohnilý americký zdravotní systém ve filmu Sicko), Redford se orientuje na publikum, které má dostatek mozkové kapacity, aby si poslechlo i názor protistrany. Takže místo vnucování obrázku světa nestoudně zredukovaného do zábavných a úderných hesel chce burcovat pomocí inteligentní debaty.

A ze dvou třetin je jeho nový film taky natočený jako debata – mezi republikánským senátorem a protřelou novinářkou a mezi idealistickým profesorem politologie a jeho studentem, který ideály právě ztrácí. Jeden se odehrává dopoledne ve Washingtonu, druhý ráno, ale vlastně ve stejnou dobu, v Los Angeles. Redford ani nemusel hrát onoho profesora, i když tím film, jenž režíruje, dostal ještě osobnější ráz, aby dal jasně najevo, s čími názory se ztotožňuje. Ačkoliv Redford ve své roli využívá autoritu staršího a zkušenějšího a zní občas poněkud kazatelsky, na filmu je sympatické, že o svých argumentech přesvědčuje inteligentně a nepodbízivě. Aspoň v těch dvou třetinách filmu.

Do téhle mozaiky o důležitosti odvážné angažovanosti taky ale patří ještě třetí část, bojová operace americké armády v Afghánistánu. Právě ta, o jejíž efektivnosti pomocí zarytě vlasteneckých frází přesvědčuje novinářku Meryl Streep plakátově přesný politik Toma Cruise. Ta, jíž se účastní i dva oblíbení bývalí studenti profesora Malleyho, černoch a hispánec bojující za svou vlast a za své ideály až do konce. Jakkoliv jejich válečný příběh pomáhá odpočinout si od statičnosti zanícených a rétoricky vytříbených debat, Redfordovy dobré úmysly podtrhuje na evropské poměry tak důrazně, že jeho vnucující se patetismus zavání citovým vyděračstvím právě Mooreova typu, v závěrečném přetíženém duetu s monumentální hudbou navíc nefungujícím.

Formálně minimalistický film může působit jako diskuse vhodná víc na divadlo, jenže to bychom ji my neviděli (určitě ne s tak výbornými herci). Navíc minimalismus formy vynahrazuje maximalismus témat. Hrdinové a zbabělci si sice svůj původní název Lions for Lambs vypůjčili z citátu o britských vojácích z První světové války, jsou ovšem odvážně aktuální a zároveň nadčasoví, protože rozebírají důvody ztráty ideálů a zaujetí nebo emigrace do pohodlných apolitických životů či pohodlných politických koryt. Ostatně několikrát je dnešní situace porovnávána s dobou kolem Vietnamské války.

Je až překvapující, že scénář tak nabitý názory napsal Matthew Michael Carnahan, tedy ten samý, kdo naplnil naopak formálně dokonale akční Království balastem z amerických klišé, který by novinářku ve vynikajícím podání Streep nedonutil ztratit svou přezíravou ironii jako tahle debata, v níž si uvědomí i vlastní zodpovědnost. Hrdinové a zbabělci nejsou úplně tradičním filmem, už vůbec ne thrillerem (ani politickým), i když zaujmou svou simultánností a nenucenou provázaností, jejich tři příběhy se nestřídají v dokonalém tempu. Nenabízejí klasický konec, protože většinu svých postav opustí dřív, než se uplynulá hodina odrazí na jejich životě. Svým vášnivým zaujetím, respektem a inteligencí spíš připomínají námět a příspěvek do diskuse o podstatných problémech dneška, k níž taky chtějí provokovat.

Lions for Lambs, USA 2007, 92 minut. Režie Robert Redford, hrají Meryl Streep, Tom Cruise, Robert Redford, Andrew Garfield, Michael Peňa, Derek Luke, Peter Berg, Kevin Dunn. Premiéra 8. 11. 2007.

Foto: Bontonfilm
SDÍLEJ:
facebook
Poslat známému
Tisknout článek
VYBÍRÁME
Žít po svém

Žít po svém

21. 02. 2006, autor: admin

Hvězdně obsazené drama švédsko-amerického režiséra Lasseho Hallströma (Čokoláda, Pravidla moštárny) chce být o životě tak moc, až ho má v názvu. Po skutečném žití ale stéká jako po igelitu.

KOMENTÁŘE KE ČLÁNKU
Přidat komentář
Tento článek ještě nikdo nekomentoval. Buďte první.
VLOŽIT KOMENTÁŘNejste přihlášen/a, proto opište text, který vidíte na obrázku níže.
. captcha
CELEBRITY
Celebrity: Nabízím práci automechanika, nástup ihned!

Nabízím práci automechanika, nástup ihned!

Jak je složité najít dobrého řemeslníka? Ehm, velmi... Je...

Celebrity: Land Rover postavil kuchyni pro Jamieho Olivera. V autě.

Land Rover postavil kuchyni pro Jamieho Olivera. V autě.

Mobilní kuchyně, to už tady bylo, není to žádná novinka, ...

Celebrity: Moderátorka Jana Knížková vysílala z bazénku, ukázala při tom svůdné křivky

Moderátorka Jana Knížková vysílala z bazénku, ukázala při tom svůdné křivky

Rádio je obvykle záležitostí pouze zvukovou, vizuální asp...

DALŠÍ CELEBRITY
REDAKČNÍ TIP
POSLOUCHEJ RÁDIA ONLINE!
PŘIDEJTE SE K NÁM

Staňte se našimi fanoušky

NEJNOVĚJŠÍ VIDEA
Zobrazit video
Jak zvířata jí své jídlo

Jak zvířata jí své jídlo

Nahlédněte do říše zvířat tak, jak se...

Zobrazit video
Video: A další kompilace ruských bouraček

Video: A další kompilace ruských bouraček

Tohle už je pomalu seriál na pokračov...

Zobrazit video
Video: Ilegální drifty ve městě

Video: Ilegální drifty ve městě

Tihle týpci se s tím nemažou a vodí a...

Autoweb

Navštívili jsme evropské muzeum značky Mazda a nahlédli do její historie. Nejzajímavější exponáty...

Urbanstore

Pořiď si stylové značkové oblečení, boty nebo doplňky se slevou až 80%. Více na UrbanStore.cz.

Delideli

Darujte nádhernou kytici, luxusní čokoládu, kvalitní víno, koš plný delikates či lahodný dort.

Cestuj

Vyberte si z tisíců dovolených v oblíbeném Řecku se slevou až 20%. Volejte zdarma 800 11 11 33.