Horton + Lovci draků

25. 04. 2008, autor: prochlapa.cz
Hezké obrázky, malé vtípky a jednoduchý příběh s morálním poučením. Animáky se sice točí hlavně pro děti, ale někdy si u přístupných filmů odpočinou i starší.
Horton + Lovci draků
Horton se sice prezentuje tím, že ho stvořili ti samí jako Dobu ledovou, ale spíš je důležitější vědět, že pohádka pochází od Dr. Seusse, stejně jako třeba ta o zeleném Grinchovi, který chtěl Kdovíkům zkazit Vánoce. Tentokrát se malí obyvatelé zásadně šťastné vesničky Kdosice nemusí bát jenom o své vánoční dárky, ale o celou existenci. Jejich maličký svět se totiž ocitl na smítku, smítko na kytce a kytka v rukou slona, Hortona. Ten má naštěstí tak velké uši, že Kdovíky slyší, a tak velké srdce, že je chce odnést do bezpečí. Jeho odyseu zákonitě ztěžují různé překážky, hlavně učitelsky přísná klokanice, která si hraje na šéfku džungle a která na Hortona pošle supa Vlada, podle přízvuku ukrajinského imigranta. Příběh, který chce dětem sdělit, že každý má právo na život, je, jak to u animáků bývá, vlastně jednoduchý, i když kromě Hortonovy záchranné cesty zahrnuje ještě linii starosty Kdosic, který má 96 dcer, ale trápí se pro jediného pubertálního syna, který ho moc nebere. A taky ho moc nebere městská rada, jejíž členové nápadně připomínají potvoru Grinche a odmítají uvěřit, že městu až nezdravě posedlého optimismem hrozí nějaká apokalypsa. Jak už ale i předchozí popis doufám naznačuje, Horton je prošpikovaný řadou zábavných drobností pro dospělé, protože kdyby nebyl, neměl by jak naplnit hodinu a půl. Takže kolem slona třeba běhá kromě té otravné klokanice a hloupých ale silných opičáků i pár roztomile divných zvířátek jako chlupatá žlutá koule požírající všechno, co letí kolem. Americký slon si tu taky zahraje na japonské anime, u Kdovíků zase pobaví jiné malé, satirické scénky, třeba když zrádná rada přehluší starostova děsivá varování zvukotěsnou stěnou a radostnou hudbou, kterou obludí zbylé spolukdobčany. Film vyprávěny ve verších (jako originální Grinch) Zdeňkem Svěrákem sice působí jako Disneyovka smíchlá se šarmantním Suessovým kdovíkovským světem, který se usilovně snaží uchovat si své právo na živůtek i v době 3D animace a nezbytné postmoderní smršti popkulturních odkazů a absurditek. Ale pořád to je větší zábava, než kdyby tu Jim Carrey místo dabování sám hrál, jako v té nepovedené hrané verzi Grinche.

Lovci draků navzdory matoucímu podobnému názvu nemají vůbec nic společného s nedávným příběhem dvou kluků z Afghánistánu Lovec draků. Mnohem víc připomínají dětskou verzi Pána prstenů, protože tu král bydlí v bílém městě, které vypadá jako Minas Tirith, a hlavní zlý drak má oči jako Saruman. Podobně jako svět Kdovíků, i svět lovců roztodivně děsivých nebo odpudivých draků (jeden je složený z tisíce netopýrů, jeden vypadá jako obrovská zelená housenka plivající hnis), hrozí zánikem a dokonce už záhubě vyšel vstříc na půl cesty. Z krajiny zbyly kusy, po kterých se plahočí otřepané figurky dobráckého siláka s malými nožičkami a nerudného ukecaného prodavače jeho schopností. Tuhle nikterak objevnou dvojku, která se vydává zabít toho sarumanského draka, osvěžuje ještě víc ukecaná holka, která přečetla moc románů o rytířích, a naprosto roztomilý modrý drakopes. Kdyby ten, spolu s bandou ovcí a létajícími bílými králíčky, byl hlavní hrdinou příběhu, pak by Lovci draků představovali úžasný animovaný úlet pro budoucí infantilní surrealisty. Ale ve filmu se hlavní pohádka točí kolem loutkovsky vypadajících lidí, stejně jako ve čtyři roky starém televizním seriálu. Zajímavější než jasný děj je tak ono futuristicko apokalyptické prostředí.

Horton Hears a Who!, USA 2008, 86 minut. Režie Jimmy Hayward, Steve Martino, mluví Martin Dejdar (nebo Jim Carrey), Petr Rychlý (nebo Steve Carrell), Filip Švarc (nebo Seth Rogen), Zdeněk Svěrák, Hana Talpová. Lukáš Hlavica, Tomáš Juřička, Jana Boušková. Premiéra 10. 4. 2008 Hodnocení: 3,5/5

Chasseurs de dragon/Dragon Hunters, Francie/Německo/Lucembursko 2008, 80 minut. Režie Guillaume Ivernel, Arthur Qwak, mluví Josef Carda, Bohdan Tůma, Lucie Kušnírová, Miloš Hlavica, Jiří Schwarz, Tomáš Juřička. Premiéra 24. 4. 2008. Hodnocení: 3/5


foto: Bontonfilm a HCE
SDÍLEJ:
facebook
Poslat známému
Tisknout článek
VYBÍRÁME
Nový svět

Nový svět

01. 01. 2008, autor: admin

Legenda o Pocahontas znovu, jinak a lépe! Terrence Malick vidí příběh pokřtěné indiánky jako působivě intenzivní elegii za představy o novém světě i jako meditaci o klidné moudrosti přírody.

KOMENTÁŘE KE ČLÁNKU
Přidat komentář
Tento článek ještě nikdo nekomentoval. Buďte první.
VLOŽIT KOMENTÁŘNejste přihlášen/a, proto opište text, který vidíte na obrázku níže.
. captcha
CELEBRITY
Celebrity: Nabízím práci automechanika, nástup ihned!

Nabízím práci automechanika, nástup ihned!

Jak je složité najít dobrého řemeslníka? Ehm, velmi... Je...

Celebrity: Land Rover postavil kuchyni pro Jamieho Olivera. V autě.

Land Rover postavil kuchyni pro Jamieho Olivera. V autě.

Mobilní kuchyně, to už tady bylo, není to žádná novinka, ...

Celebrity: Moderátorka Jana Knížková vysílala z bazénku, ukázala při tom svůdné křivky

Moderátorka Jana Knížková vysílala z bazénku, ukázala při tom svůdné křivky

Rádio je obvykle záležitostí pouze zvukovou, vizuální asp...

DALŠÍ CELEBRITY
REDAKČNÍ TIP
POSLOUCHEJ RÁDIA ONLINE!
PŘIDEJTE SE K NÁM

Staňte se našimi fanoušky

NEJNOVĚJŠÍ VIDEA
Zobrazit video
Jak zvířata jí své jídlo

Jak zvířata jí své jídlo

Nahlédněte do říše zvířat tak, jak se...

Zobrazit video
Video: A další kompilace ruských bouraček

Video: A další kompilace ruských bouraček

Tohle už je pomalu seriál na pokračov...

Zobrazit video
Video: Ilegální drifty ve městě

Video: Ilegální drifty ve městě

Tihle týpci se s tím nemažou a vodí a...

Autoweb

Máte velké auto, s velkými úložnými prostory, a přesto je nedokážete efektivně využívat? Řešením ...

Urbanstore

Pořiď si stylové značkové oblečení, boty nebo doplňky se slevou až 80%. Více na UrbanStore.cz.

Delideli

Darujte nádhernou kytici, luxusní čokoládu, kvalitní víno, koš plný delikates či lahodný dort.

Cestuj

Vyberte si z tisíců dovolených v oblíbeném Řecku se slevou až 20%. Volejte zdarma 800 11 11 33.