Horší už to nebude

03. 04. 2007, autor: prochlapa.cz
Chytrá a neotřelá komedie o smrti, daních a tvůrčím bloku oslavuje zázračné podivuhodnosti života a chutná stejně příjemně sladce jako sušenky, které v ní peče pro Willa Ferrella Maggie Gyllenhaal.
Horší už to nebude

Tohle je další z filmů, u nějž se český distributor tak úplně netrefil, když originální název Stranger than Fiction přebásnil na takřka nic neříkající Horší už to nebude. S hořkou komedií s obsedantně-kompulzivním Jackem Nicholsonem Lepší už to nebude má tohle dílko společného celkem málo. Titul Podivnější než fikce zatím dost výstižně vystihuje, co si film myslí o svém hlavním tématu – o životě. A komu v souboji literatury s realitou nakonec bude fandit.

Souboj se tu taky vede o život Harolda Cricka, nudného daňového úředníka. Jeho šedivou stabilní existenci zásadně rozruší hlas vypravěčky, která komentuje, co právě Harold udělal. Vypravěčka je totiž autorka románu, jehož hlavní postavou je proti své vůli právě Harold. Románu, který má skončit smrtí. Haroldovi se ale moc umřít nechce. A už vůbec ne potom, co se, už předem vykolejený ze záhadného hlasu v jeho hlavě, nechal rozrušit ještě setkáním s nekonformní pekařkou a cukrářkou Anou, která úmyslně nezaplatila část daní (stejné procento, jaké USA vynakládá na věci, s nimiž nesouhlasí, jako armáda a zbraně). Takže Harold začne bojovat o svou existenci. Což znamená, že přestane počítat kroky na autobusovou zastávku a tahy zubním kartáčkem a začne pořádně žít.

Tenhle příběh zní jako něco z dílny originálního excentrika Charlie Kaufmanna nebo aspoň Woody Allena, který ostatně nedávno v Melindě a Melindě taky zjišťoval jestli je život komedie nebo tragédie. Nicméně komedii o tragédii postavy chycené v tvůrčím bloku své autorky natočil Marc Forster. A jeho vizuálně svěží rukopis se nepodobá jeho prvnímu americkému úspěchu, depresivnímu syrovému dramatu Ples příšer, ale dojemné pohádkovosti jeho druhého úspěchu, příběhu J. M. Barrieho Hledání Země Nezemě.

I tady je hořkosladká linie obalena trochou pohádkovosti a spoustou dojetí, zvlášť na konci. Závěr by mohl chutnat po lepkavé sladkosti sentimentality, kdyby k němu nevedl ten poměrně vynalézavý a roztomilý příběh, během nějž se nebudeme Haroldu Crickovi jenom smát, ale taky s ním soucítit. Kromě chytrého úsměvného scénáře diváky k hlavní postavě připoutává taky neodolatelně umírněný výkon Willa Ferrella, který tu svou jindy často rozvíjenou komiku zkrotil do soustředěně upřímného a srdečného výkonu. Sympatickými figurami jsou i jeho spoluhráči, bohémská Maggie Gyllenhaal, věcný profesor literatury Dustin Hoffman i neurotická, depresivní spisovatelka Emma Thompson, která je poprvé nucená přemýšlet o své odpovědnosti k postavám. Horší už to nebude taky ochutnává z metafyzických témat o kontrole nad svým životem a otázkám identity a kreativity. Nejvíc se ale této zamyšlené komedii daří vytvarovat příjemně chutný dezert o podivuhodných maličkostech obyčejného každodenního života, v kterých se skrývá krása a láska. Stačí jenom přestat počítat kroky na zastávku a začít hledat.

Stranger Than Fiction, USA 2006, 113 minut. Režie Marc Forster, hrají Will Ferrell, Emma Thompson, Maggie Gyllenhaal, Dustin Hoffman, Queen Latifah. Premiéra 5. 4. 2007.

foto: SPI

SDÍLEJ:
facebook
Poslat známému
Tisknout článek
VYBÍRÁME
Million Dollar Baby

Million Dollar Baby

03. 03. 2005, autor: admin

Multioscarové boxerské drama Clinta Eastwooda, které ohromí fantastickou Hilary Swank v hlavní ženské roli, potěší precizně vystihnutou atmosférou a zarazí obrovským dějovým zvratem.

KOMENTÁŘE KE ČLÁNKU
Přidat komentář
Tento článek ještě nikdo nekomentoval. Buďte první.
VLOŽIT KOMENTÁŘNejste přihlášen/a, proto opište text, který vidíte na obrázku níže.
. captcha
CELEBRITY
Celebrity: Nabízím práci automechanika, nástup ihned!

Nabízím práci automechanika, nástup ihned!

Jak je složité najít dobrého řemeslníka? Ehm, velmi... Je...

Celebrity: Land Rover postavil kuchyni pro Jamieho Olivera. V autě.

Land Rover postavil kuchyni pro Jamieho Olivera. V autě.

Mobilní kuchyně, to už tady bylo, není to žádná novinka, ...

Celebrity: Moderátorka Jana Knížková vysílala z bazénku, ukázala při tom svůdné křivky

Moderátorka Jana Knížková vysílala z bazénku, ukázala při tom svůdné křivky

Rádio je obvykle záležitostí pouze zvukovou, vizuální asp...

DALŠÍ CELEBRITY
REDAKČNÍ TIP
POSLOUCHEJ RÁDIA ONLINE!
PŘIDEJTE SE K NÁM

Staňte se našimi fanoušky

NEJNOVĚJŠÍ VIDEA
Zobrazit video
Jak zvířata jí své jídlo

Jak zvířata jí své jídlo

Nahlédněte do říše zvířat tak, jak se...

Zobrazit video
Video: A další kompilace ruských bouraček

Video: A další kompilace ruských bouraček

Tohle už je pomalu seriál na pokračov...

Zobrazit video
Video: Ilegální drifty ve městě

Video: Ilegální drifty ve městě

Tihle týpci se s tím nemažou a vodí a...

Autoweb

Navštívili jsme evropské muzeum značky Mazda a nahlédli do její historie. Nejzajímavější exponáty...

Urbanstore

Pořiď si stylové značkové oblečení, boty nebo doplňky se slevou až 80%. Více na UrbanStore.cz.

Delideli

Darujte nádhernou kytici, luxusní čokoládu, kvalitní víno, koš plný delikates či lahodný dort.

Cestuj

Vyberte si z tisíců dovolených v oblíbeném Řecku se slevou až 20%. Volejte zdarma 800 11 11 33.