Horka jsou v létě fajn, pánové ale pozor na srdíčko!

12. 07. 2016, autor: Filip Rakovan
Obavy o nejdůležitější (nebo jeden z nejdůležitějších) orgán v našem těle teď nemá co do činění s opačným pohlavím, dvojsmyslnost tady nehledejte.
Horka jsou v létě fajn, pánové ale pozor na srdíčko!

Pokud je vám patnáct, taky číst dál nemusíte, na 99,9% se vás to netýká. Nás v redakci s pár křížky na hrbu ale ano. Mluvíme o infarktu - srdeční infarkt si v Česku dlouhodobě nese nálepku největšího zabijáka a představuje hrozbu, která může postihnout každého.

Podle Českého statistického úřadu totiž akutní infarkt myokardu(AIM), neboli nedostatečné prokrvení srdce,vezme ročně život šesti a půl tisícům lidem. Víte, jak infarkt rozpoznat a jaká je první pomoc? Až donedávna mohla být diagnóza akutního infarktu myokardu provedena pouze v nemocnicích s určitým vybavením.

Přitom klíčem ke zlehčení následků a snížení úmrtnosti je diagnostikovat a zahájit léčbu co nejdříve.„Čím dříve obdrží pacienti správnou léčbu,tím větší je šance na jejich záchranu.“, říká Adam Zaydlar ze společnosti InnovaPharma, která na konci loňského roku začala do Česka dovážet již několik let úspěšně používány pacienty, lékaři i rychlou záchrannou službou. Nový jednorázový kapesní test na infarkt Jednorázový „kapesní“ test ZAPTM Troponin I/ Myoglobin je imunochromatografický test sloužící jako pomoc pro kvalifikované pracovníky ve zdravotnictví při diagnostice poškození myokardu.

Test je využívaný ke kvalitativní detekci lidského srdečního Troponinu I („TnI") a Myoglobinusna hranici myokardiální nekrózy.Myoglobin je bílkovina, která se vyskytuje v buňkách srdeční svaloviny a přii úmrtí těchto buněk se vyplavuje do krve. Myoglobin a jeho zvýšená hladina tak může signalizovat poškození srdce, Vzestup sérových koncentrací myoglobinu u akutního infarktu myokardu (AIM) nastupuje rychle (za 0,5–2 hodin) od začátku bolesti na hrudi.

Troponin I je vysoce specifickým biomarkerem poškození myokardu, který se projevuje pouze v srdečním svalu.Troponin I se obvykle zvyšuje v séru asi 4-6 hodin po poškození myokardu. * Jednorázový krevní kardiotest ZAPTM Troponin I/ Myoglobin od InnovaPharma slouží k rychlé a přesné detekci akutního infarktu myokardu. Na českém trhu je k dostání od roku 2015.

Aplikace „kapesního“ testu je naprosto jednoduchá a hygienicky bezpečná, jedná se povrchový bezbolestný vpich do prstu, jako znáte například u inzulínového testu pro diabetiky. Pokud přesto cítíte obavy z krevního testu, požádejte o provedení testu vašeho lékaře, jak to doporučuje i výrobce.

A jak poznat infarkt myokardu? Ehm, zapomeňte na klasickou scénu z "básnického" filmu o MUDr. Šafránkovi... Příznaky infarktu Nejtypičtějším příznakem je silná tlaková, pálivá nebo svíravá bolest na přední ploše hrudníku (stenokardie), která se může šířit do ramene, do paže, do krku, do čelisti, do zad, mezi lopatky nebo do břicha.

Bolest může připomínat "pálení žáhy" a je nezávislá na poloze těla a na dýchání. Podezření na probíhající infarkt vyvolává nepřetržitá bolest trvající déle než 10 až 15 minut. V polovině případů infarktové bolesti na hrudi předcházejí kratší bolestivé ataky. POZOR: Někdy může bolest na hrudi chybět a je nahrazena pouze bolestí v rameni, v paži, v krku, v čelisti, v zádech anebo jen v břiše!

Druhým nejčastějším příznakem infarktu je dušnost způsobená zhoršenou čerpací funkcí srdce. Infarkt také bývá často provázen pocením, schváceností, nevolností, zvracením, mdlobami a úzkostí. Kombinace bolesti a těchto příznaků je vždy varující a vyžaduje rychlý odborný zásah. I tyto symptomy mohou v některých případech být jedinou známkou infarktu bez přítomné bolesti na hrudi. POZOR: Přibližně ve třetině případů mohou být příznaky mírné, žádné nebo atypické, tj. například jen náhle vzniklou dušností, bolestí v zádech, v krku nebo v rameni.

Děje se to hlavně ve vyšším věku a u pacientů s cukrovkou. První pomoc při infarktu Závažnost následků infarktu závisí velmi na rychlosti, za jak dlouho se podaří otevřít uzavřenou tepnu katétrem. Čas je tedy zásadním faktorem ovlivňujícím úspěšnost léčby. Proto je při jakémkoliv podezření na akutní infarkt myokardu třeba ihned zavolat rychlou záchrannou službu – telefon 155 nebo 112. POZOR: Sám nemocný s podezřením na infarkt musí být v absolutním fyzickém i psychickém klidu!

„Je výhodné rozkousat a rozpustit v ústech tabletu acylpyrinu, který svým působením v krvi může rozpustit krevní sraženinu v ucpané tepně. Dále je možné zkusit efekt nitroglycerinu a požít lék na uklidnění, například diazepam, neurol, hypnogenapod,“ hodnotí MUDr. Stanislav Šimek, CSc., z II. interní kliniky kardiologie a angiologie Všeobecné fakultní nemocnice v Praze a 1. LF UK.

zdroj: InnovaPharma

VYBÍRÁME
10 vět, které vám vrátí svobodu

10 vět, které vám vrátí svobodu

05. 05. 2009, autor: Jarda Sauer

Prožili jste si románek s půvabnou kočičkou, ale teď si začíná moc vyskakovat a už jí máte dost? Chcete se vrátit zpátky do pohodlných kolejí single života? Tady máte pár rad, jak na to!

KOMENTÁŘE KE ČLÁNKU
Přidat komentář
Tento článek ještě nikdo nekomentoval. Buďte první.
VLOŽIT KOMENTÁŘNejste přihlášen/a, proto opište text, který vidíte na obrázku níže.
. captcha
CELEBRITY
Celebrity: Nabízím práci automechanika, nástup ihned!

Nabízím práci automechanika, nástup ihned!

Jak je složité najít dobrého řemeslníka? Ehm, velmi... Je...

Celebrity: Land Rover postavil kuchyni pro Jamieho Olivera. V autě.

Land Rover postavil kuchyni pro Jamieho Olivera. V autě.

Mobilní kuchyně, to už tady bylo, není to žádná novinka, ...

Celebrity: Moderátorka Jana Knížková vysílala z bazénku, ukázala při tom svůdné křivky

Moderátorka Jana Knížková vysílala z bazénku, ukázala při tom svůdné křivky

Rádio je obvykle záležitostí pouze zvukovou, vizuální asp...

DALŠÍ CELEBRITY
REDAKČNÍ TIP
POSLOUCHEJ RÁDIA ONLINE!
PŘIDEJTE SE K NÁM

Staňte se našimi fanoušky

NEJNOVĚJŠÍ VIDEA
Zobrazit video
Jak zvířata jí své jídlo

Jak zvířata jí své jídlo

Nahlédněte do říše zvířat tak, jak se...

Zobrazit video
Video: A další kompilace ruských bouraček

Video: A další kompilace ruských bouraček

Tohle už je pomalu seriál na pokračov...

Zobrazit video
Video: Ilegální drifty ve městě

Video: Ilegální drifty ve městě

Tihle týpci se s tím nemažou a vodí a...

Autoweb

Toyota Gazoo Racing vstupuje do světa e-motorsportu s virtuálním modelem GR Supra GT Cup...

Urbanstore

Pořiď si stylové značkové oblečení, boty nebo doplňky se slevou až 80%. Více na UrbanStore.cz.

Delideli

Darujte nádhernou kytici, luxusní čokoládu, kvalitní víno, koš plný delikates či lahodný dort.

Cestuj

Vyberte si z tisíců dovolených v oblíbeném Řecku se slevou až 20%. Volejte zdarma 800 11 11 33.