Hellboy II: Zlatá armáda

05. 09. 2008, autor: prochlapa.cz
Fanoušci prvního dílu můžou návrat rudého ďábla přivítat. Hellboy pořád neztratil svůj smysl pro humor a jeho režisér Guillermo del Toro neztratil smysl pro obrazotvornost.
Hellboy II: Zlatá armáda
Mexického filmaře sice po úspěchu jeho drsné pohádky Faunův labyrint začal filmový svět brát vážně, to ale neznamená, že by velké serióznosti cpal i do pokračování jednoho ze svých dřívějších hollywoodských hitů, Hellboye. Ne, fanoušci dobromyslného rudého monstra se bát nemusí, dvojka je dost podobná jedničce. Hellboy je pořád červený obr s upilovanými rohy a nezanedbatelným šarmem, který tvoří podstatnou část kouzla jeho filmových dobrodružství. Vtipnými hlášky nejen čelí komiksovým nebezpečím, jež nehrozí nikdy ničím menším než zkázou světa nebo aspoň lidstva, ale i ironizuje svůj žánr (nejjasněji v nejzábavnější scéně, kdy opilí Hellboy a žabí muž Abe zpívají sentimentální doják od Barry Manilowa). A my diváci si takhle můžeme s klidným svědomím užít svou oddechovku a zapomenout na to, že film nenabízí žádný pořádný příběh ale spíš sled scének hustě proložených hlučnou akcí.

Ostatně Hellboy není žádný temný rytíř a po boji proti zločinu o něm dál nepřemítá. Radši si dá pivo a doutník. Dvojka přichází už s osvědčenými charaktery, do jejichž kostýmů se vrátili všichni původní herci, a proti nim zase staví zajímavé fantasy soupeře. Tentokrát jednoho krutého elfa, který by narozdíl od většiny svého pomalu zanikajícího klanu (aby to nebylo na všech elfech) rád vymazal bídnou lidskou rasu a zaujal jejich nadzemní pozice. Tato rasistická teze je sice připsána zloduchovi, ovšem nakonec se nezdá úplně bez půvabu ani Hellboyovi a jeho partě, nedostatečně oceněné za své služby lidstvu a kvůli svému vzhledu a nenormálnosti exkomunikované do podzemního ghetta Úřadu pro paranormální výzkum. Tenhle ve své podstatě docela pochmurný a zneklidňující podtext o hrdinech, kteří se ze zklamání i sobectví uchylují k ne zrovna nekrvavých řešením, ale v takového zábavné podívané moc nevyznívá, protože bohužel není rozvinutý dost na to, aby z něj byla víc než trochu nesourodá a příliš vážná alegorie.

Mimo to jinak Hellboy září del Torovou imaginací. Už jen ty nové postavy. Kromě elfů, kteří dokážou navazovat na estetiku nejznámějších zástupců svého druhu z Pána prstenů, aniž by ji kopírovali, tu zaujme i německý agent Krauss, který se skládá jen z plynu a musí nosit starý skafandr. Del Toro se nebojí svá monstra vybavit vzhledem z dětských nočních můr, k němuž tak dobře kontrastuje jejich (většinou) sympatická povaha. Všechna tato přestrojení herci nosí velmi přirozeně, i díky tomu, že jsou velmi profesionálně vytvořená, navíc ne jenom speciálními počítačovými efekty ale i pomocí hmatatelných protetik, které napomáhají hellboyovské atmosféře moderního retra. Ve dvojce je příšer skrytých v kanálech, tunelech a New Jersey spousta (tolik, že lidi jsou zredukováni do postav omezených nechápavců) a k tomu režisér přidal pár dalších vizuálních nápadů, třeba odvyprávět úvodní potřebnou mytologii jako loutkové představení, podobné tomu, na které se chvíli předtím malý Hellboy díval v televizi. K vizuální stránce se pak můžete zvlášť uchylovat v době, kdy film ztrácí šťávu a kdy se hlavní hrdina zploští v očekávaného bouchače a hláškonoše. I když Hellboy musí řešit komplikovaný vztah se svou pyroholkou Liz, víc soucitu z diváka ždímá rybí muž Abe, dojemně zamilovaný do smutné elfí princezny. I kvůli tomu pak závěr, předpokládaně velkolepý co do rozsahu akce, v němž se probírá láska mezi Hellboyem a Liz, působí spíš rozpačitě. Na druhou stranu ale nechává cestu dost otevřenou na další pokračování a seriál, který by z Hellboye při dnešním kurzu komiksových filmů mohl vzniknout, by určitě nebyl takovou ztrátou času jako třeba oživování Hulka. Pokud u něj teda zůstane Guillermo Del Toro.

Hellboy II: The Golden Army, USA/Německo 2008, 120 minut. Režie Guillermo del Toro, hrají Ron Perlman, Selma Blair, Doug Jones, Luke Goss, Anna Walton, John Hurt, James Dodd. Premiéra 4. 9. 2008.

foto: Bontonfilm
SDÍLEJ:
facebook
Poslat známému
Tisknout článek
VYBÍRÁME
Faunův labyrint

Faunův labyrint

14. 08. 2007, autor: admin

Magická hororová pohádka o nevinnosti a krutosti je konečně i v českých kinech. Svět pohádkového Fauna je stejně temný jako svět krutého fašisty, spolu a v podání mexického vizionáře Guillerma Del Tora jsou ale smutně kouzelné.

KOMENTÁŘE KE ČLÁNKU
Přidat komentář
Tento článek ještě nikdo nekomentoval. Buďte první.
VLOŽIT KOMENTÁŘNejste přihlášen/a, proto opište text, který vidíte na obrázku níže.
. captcha
CELEBRITY
Celebrity: Nabízím práci automechanika, nástup ihned!

Nabízím práci automechanika, nástup ihned!

Jak je složité najít dobrého řemeslníka? Ehm, velmi... Je...

Celebrity: Land Rover postavil kuchyni pro Jamieho Olivera. V autě.

Land Rover postavil kuchyni pro Jamieho Olivera. V autě.

Mobilní kuchyně, to už tady bylo, není to žádná novinka, ...

Celebrity: Moderátorka Jana Knížková vysílala z bazénku, ukázala při tom svůdné křivky

Moderátorka Jana Knížková vysílala z bazénku, ukázala při tom svůdné křivky

Rádio je obvykle záležitostí pouze zvukovou, vizuální asp...

DALŠÍ CELEBRITY
REDAKČNÍ TIP
POSLOUCHEJ RÁDIA ONLINE!
PŘIDEJTE SE K NÁM

Staňte se našimi fanoušky

NEJNOVĚJŠÍ VIDEA
Zobrazit video
Jak zvířata jí své jídlo

Jak zvířata jí své jídlo

Nahlédněte do říše zvířat tak, jak se...

Zobrazit video
Video: A další kompilace ruských bouraček

Video: A další kompilace ruských bouraček

Tohle už je pomalu seriál na pokračov...

Zobrazit video
Video: Ilegální drifty ve městě

Video: Ilegální drifty ve městě

Tihle týpci se s tím nemažou a vodí a...

Autoweb

Máte velké auto, s velkými úložnými prostory, a přesto je nedokážete efektivně využívat? Řešením ...

Urbanstore

Pořiď si stylové značkové oblečení, boty nebo doplňky se slevou až 80%. Více na UrbanStore.cz.

Delideli

Darujte nádhernou kytici, luxusní čokoládu, kvalitní víno, koš plný delikates či lahodný dort.

Cestuj

Vyberte si z tisíců dovolených v oblíbeném Řecku se slevou až 20%. Volejte zdarma 800 11 11 33.