Hearts of Iron III. (PC)

20. 08. 2009, autor: Jarda Sauer
Firma Paradox si pro nás tentokrát přichystala skutečnou lahůdku - pravděpodobně tu nejvíce pohlcující a obsesivně detailní globální válečnou strategii, jakou jsme kdy měli tu čest vidět.
Hearts of Iron III. (PC)

Hned po prvním pohledu na libovolný screen nebo mapu to každému dojde, takže raději to prozradíme hned na začátku: Hearts of Iron III je hrou, či spíše simulací, určenou pro opravdu náročné strategické hráče, kteří se nespokojí s průměrnou produkcí a hledají neustále nové strategické výzvy. Hearts of Iron III používá grafiku podobnou té, jakou jsme již viděli v titulech Europa Universalis II a EU: Rome.

A proč o titulu hovoříme jako o "simulaci"? Inu proto, že jsme ještě neviděli tak detailně propracovanou globální strategii, která je realitě podobná, nakolik to jen jde. A jak to v dobrých strategiích bývá (a jak to je i zde) i to nejmenší rozhodnutí se může stát rozhodujícím faktorem s nedozírným dopadem. Mimochodem dějiny zde začínají v roce 1936 a pokračují až k roku 1947. A to je poměrně dlouhá doba (1 rok = nejméně hodina reálného času).

Míra detailů, do které se Hearts of Iron III noří, je skutečně ohromující: Najímání a vyhazování ministrů, licencování prototypů pro zahraniční výrobu, stavění individuálních brigád, nastavování času invaze za účelem využití efektů počasí či tmy nebo volba, kam bude umístěno nové testovací zařízení pro rakety, to vše a ještě mnohem víc hra zvládne. Strategie se samozřejmě snaží držet dějin, takže hlavní historické milníky jsou tímto pochopitelně stanoveny, ovšem různá rozhodnutí vás mohou zavanout (a také zavanou, to nám tedy věřte) do stovek a tisíců různých kliček a nových zákoutí - v jedné z her kupříkladu SSSR osvobodilo Evropu již v roce 1943, Čínaně rozdtrili japonskou invazi atd.

Ekonomika a podpora vojsk je zredukována na několik základních faktorů. Obecně to ale bude o neustálém hledání odpovědi na dilema "Jak zásobovat armády, aby přitom pracujícím lidem nepadala morálka?" To je však pouze střípek všech věcí, na které narazíte: Bude potřeba myslet i na technologický pokrok, diplomacii, špionáž, oraganizaci vojsk, celkovou strategii a občas zasáhnout i kvůli událostem typu svoboda tisku, nespokojení pracující apod.

Světová mapa má rozměry skutečně enormní. Hearts of Iron III má mnoho a mnoho tisíc políček - zhruba 10 000 tvoří jen pevninu! To se sice možná zdá na první pohled jako obrovský, ba "přeplácaný" počet, nicméně je zde zcela záměrně, aby bylo možno klást větší důraz na taktiku a uskupení svých i nepřátelských vojsk. Na rozdíl od řady jiných ne zcela dokonalých strategií jste zde omezeni i infrastrukturami a zásobováním, takže na nesmrtelné jednotky jedoucí přes celou Evropu jako buldozer tu opravdu nenarazíte.

Ovládání také na jedničku: Pokud se nechcete tahat s desítkami ikonek, zkrátka si najdete Žukova či Guderiana a řeknete mu, jaký je jeho další cíl a dotyčná osobnost pak dělá, co může, aby jej získala. Příjemné je i to, že AI není úplně pitomá a dobře využívá jednotek. Na druhou stranu, tutoriál není příliš slavný a hra tak nějak očekává, že se s ní "poperete" sami.

Važme si ale na každý pád Hearts of Iron III, protože je to jedna z nemnoha strategií poslední doby, která se nesnaží zaujmout každého. Jak známo, když se jeden snaží zavděčit všem, většinou to něco odnese - pravidla, realističnost apod. Takže i zde palec nahoru. Zejména je na hře fascinující její naprostá svoboda - nic vám kupříkladu nebrání vykašlat se na vše kromě jednoho bojiště a projít si válku za některý z malých státečků nebo v botách konkrétního slavného generála atd. atd. V jiných hrách máte obvykle tažení naplánované, zde bude pokaždé takové, jaké si jej uděláte! Hodnocení: 9/10 pro stratégy, 5/10 pro příznivce jiných "normálních" her

SDÍLEJ:
facebook
Poslat známému
Tisknout článek
VYBÍRÁME
3-Iron

3-Iron

03. 10. 2005, autor: admin

Křehký milostný příběh korejského mistra Kim Ki-duka, ve kterém se mluví řečí citů a obrazů. Dva milenci se beze jmen a beze slov toulají městem a vyhrávají nad osudem...

KOMENTÁŘE KE ČLÁNKU
Přidat komentář
Tento článek ještě nikdo nekomentoval. Buďte první.
VLOŽIT KOMENTÁŘNejste přihlášen/a, proto opište text, který vidíte na obrázku níže.
. captcha
CELEBRITY
Celebrity: Nabízím práci automechanika, nástup ihned!

Nabízím práci automechanika, nástup ihned!

Jak je složité najít dobrého řemeslníka? Ehm, velmi... Je...

Celebrity: Land Rover postavil kuchyni pro Jamieho Olivera. V autě.

Land Rover postavil kuchyni pro Jamieho Olivera. V autě.

Mobilní kuchyně, to už tady bylo, není to žádná novinka, ...

Celebrity: Moderátorka Jana Knížková vysílala z bazénku, ukázala při tom svůdné křivky

Moderátorka Jana Knížková vysílala z bazénku, ukázala při tom svůdné křivky

Rádio je obvykle záležitostí pouze zvukovou, vizuální asp...

DALŠÍ CELEBRITY
REDAKČNÍ TIP
POSLOUCHEJ RÁDIA ONLINE!
PŘIDEJTE SE K NÁM

Staňte se našimi fanoušky

NEJNOVĚJŠÍ VIDEA
Zobrazit video
Jak zvířata jí své jídlo

Jak zvířata jí své jídlo

Nahlédněte do říše zvířat tak, jak se...

Zobrazit video
Video: A další kompilace ruských bouraček

Video: A další kompilace ruských bouraček

Tohle už je pomalu seriál na pokračov...

Zobrazit video
Video: Ilegální drifty ve městě

Video: Ilegální drifty ve městě

Tihle týpci se s tím nemažou a vodí a...

Autoweb

Mnichovská automobilka neuhlídala další auto. Fotografie BMW M135i xDrive se dostaly na veřejnost.

Urbanstore

Pořiď si stylové značkové oblečení, boty nebo doplňky se slevou až 80%. Více na UrbanStore.cz.

Delideli

Darujte nádhernou kytici, luxusní čokoládu, kvalitní víno, koš plný delikates či lahodný dort.

Cestuj

Vyberte si z tisíců dovolených v oblíbeném Řecku se slevou až 20%. Volejte zdarma 800 11 11 33.