Hannibal – Zrození

23. 02. 2007, autor: prochlapa.cz
Proč se z Hannibala stal kanibal? Autor kultovní postavy Thomas Harris neodolal a nabízí nám vysvětlení, které může uspokojit maximálně zvědavost.
Hannibal – Zrození

Když se do kin pořád můžou recyklovat superhrdinové jako Batman nebo Superman, proč by se nemohli podobně vyžívat i oblíbení zloduši, že? Ostatně Hannibal už jako dojná kráva posloužil. Miliony, které legendární italský producent Dino De Laurentis prošvihl na Mlčení jehňátek, protože jejich práva po neúspěchu prvního hannibalovského filmu Lovec lidí prodal, se už pokusil vydělat na sequelu Hannibal a remaku Lovce lidí Červený drak. Ve všech těch filmech byl Hannibal zlověstnou záhadnou postavou, kultivovaným zlem, které s potěšením zkoumá traumata svých protihráčů. Teď je ovšem na řadě jeho vlastní trauma.

Tak se dostáváme do válečné Litvy, kde v krátkém sledu přijde desetiletý šlechtic Hannibal Lecter o rodiče a pak za nechutných okolností i o mladší sestřičku. Za to první může přestřelka mezi Němci a Rusy, za to druhé banda neomalených válečných zločinců. Ti navíc na místě nechali své psí známky, takže je Hannibal o pár let a jednu emigraci ze SSSR do útulného francouzského sídla své sexy tety později může vystopovat. A vycvičit si s každou vraždou svou zabijáckou důmyslnost. A taky vyzkoušet, která část z člověka chutná nejlépe.

Zdá se, že touha ekonomicky těžit z jména Hannibal v titulku neposedla jen De Laurentise ale i spisovatele Thomase Harrise, který Lectera vymyslel. Žádná kniha o Hannibalových formujících létech neexistovala, Harris ji napsal až spolu se scénářem. A příběh podle toho vypadá. Namísto důmyslného psychothrilleru s ostny černého humoru se servíruje povrchní, jednoduchá a nepříliš originální story o pomstě v hororově detektivkovém retro hávu. Opatřená dlouhým úvodem, který sebere Hannibalovi kanibalovi jeho tajemství a neproniknutelnost, aby ji nahradil zajímavou, ale poněkud nedostatečnou psychologií.

De Laurentis aspoň najal schopného režiséra, Brita Petera Webbera, který si udělal jméno vytříbenou Dívkou s perlou o múze malíře Vermeera. Taky obsazení má své kvality, kromě čestné roličky s tragickým koncem Marka Vašuta (film se skoro celý natáčel v ČR, což je místy až moc vidět), se tu objevují Rhys Ifans a svůdná čínská hvězda Gong Li, titulní role patří Francouzi Gaspardu Ullielovi. I když jako většina ostatních postav deklamuje s podivným akcentem, i díky své fyziognomii je Ulliel uvěřitelný v obou Hannibalových pozicích (okouzlující a zvrácený) i v postupnému propadání do jednoduchých psychopatických poloh, kdy se čím dál víc snaží najít spojení s výrazem Anthony Hopkinse, který tuto roli definoval.

I Webber se snaží snímek obohatit aspoň nějakými zajímavými obrazy, hrou se světlem, syrovostí a napětím. Jenže aby se snaha téhle části štábu vyplatila, museli by asi natáčet jiný film, ne produkt, u kterého se má divák až na odchodu z kina ptát, proč na něj vlastně šel. Protože byl zvědavý, jak rozsáhlá evropská produkce pojme tohle populární monstrum bez citu a co něj prozradí. Ne že by bylo v tomhle ohledu Hannibalovo zrození úplně nezajímavé. Jenom toho nabízí míň, než by mohlo vzdělaného inteligentního kanibala kdy uspokojit.

Hannibal Rising, UK/Itálie/Francie/ČR 2007, 120 minut. Režie Peter Webber, hrají Gaspard Ulliel, Gong Li, Rhys Ifans, Dominic West, Richard Brake. Premiéra 22. 2. 2007.

foto: SPI

SDÍLEJ:
facebook
Poslat známému
Tisknout článek
VYBÍRÁME
Miami Vice

Miami Vice

22. 08. 2006, autor: admin

Detektivní thriller s hvězdným obsazením se sice jmenuje stejně jako kultovní seriál, kromě jména a povolání hlavních hrdinů s ním ale bohužel nemá moc společného.

KOMENTÁŘE KE ČLÁNKU
Přidat komentář
Tento článek ještě nikdo nekomentoval. Buďte první.
VLOŽIT KOMENTÁŘNejste přihlášen/a, proto opište text, který vidíte na obrázku níže.
. captcha
CELEBRITY
Celebrity: Nabízím práci automechanika, nástup ihned!

Nabízím práci automechanika, nástup ihned!

Jak je složité najít dobrého řemeslníka? Ehm, velmi... Je...

Celebrity: Land Rover postavil kuchyni pro Jamieho Olivera. V autě.

Land Rover postavil kuchyni pro Jamieho Olivera. V autě.

Mobilní kuchyně, to už tady bylo, není to žádná novinka, ...

Celebrity: Moderátorka Jana Knížková vysílala z bazénku, ukázala při tom svůdné křivky

Moderátorka Jana Knížková vysílala z bazénku, ukázala při tom svůdné křivky

Rádio je obvykle záležitostí pouze zvukovou, vizuální asp...

DALŠÍ CELEBRITY
REDAKČNÍ TIP
POSLOUCHEJ RÁDIA ONLINE!
PŘIDEJTE SE K NÁM

Staňte se našimi fanoušky

NEJNOVĚJŠÍ VIDEA
Zobrazit video
Jak zvířata jí své jídlo

Jak zvířata jí své jídlo

Nahlédněte do říše zvířat tak, jak se...

Zobrazit video
Video: A další kompilace ruských bouraček

Video: A další kompilace ruských bouraček

Tohle už je pomalu seriál na pokračov...

Zobrazit video
Video: Ilegální drifty ve městě

Video: Ilegální drifty ve městě

Tihle týpci se s tím nemažou a vodí a...

Autoweb

Angličani vyhnali svůj vůz opět na Ring a vylepšili vlastní rekord téměř o tři vteřiny.

Urbanstore

Pořiď si stylové značkové oblečení, boty nebo doplňky se slevou až 80%. Více na UrbanStore.cz.

Delideli

Darujte nádhernou kytici, luxusní čokoládu, kvalitní víno, koš plný delikates či lahodný dort.

Cestuj

Vyberte si z tisíců dovolených v oblíbeném Řecku se slevou až 20%. Volejte zdarma 800 11 11 33.