Halloween

14. 12. 2007, autor: prochlapa.cz
Muž s hororovým jménem, Rob Zombie, nechává jednoho z nejmasovějšího vrahů filmové historie znovu zabíjet svých prvních zhruba patnáct obětí. V brutálním hororu, který se snaží přetočit původní Halloween jako biografii psychopata.
Halloween
Poprvé Michael Myers vraždil už v roce 1978 a od té doby ho filmaři nenechají, aby s tím přestal. Naposledy Rob Zombie, který vytvořil něco, co můj kamarád nazval reimaginací. Čímž naznačil, že jde o remake Carpenterovy klasiky, který není tak úplně remakem, ale jinou verzí téhož.

Kdyby byl číslovaný, jmenoval by se tenhle film Halloween 9, což ukazuje nejen, jak je tahle volná série výdělečná, ale i jak fascinující je Michael Myers postava. (I když v trojce Myers nebyl. Taky to je nejslabší film série) Fascinující evidentně i pro Zombieho, kterému nestačilo, že zná všemožné techniky, jakými Myers dokáže zabít, a rozhodl se natočit hlubší sondu do jeho nestvůrné osobnosti.

Jedna otázka je, jestli je takovéhle psychologizování patologického vraha vůbec na místě. Originál vznikl v době, kdy se u nás ještě Halloween musel překládat na Předvečer svátku Všech svatých, tedy v 70. letech, a patří do tehdejší vlny hororů, které reagovaly na paranoiu watergateovské éry. Myers v něm představoval čiré zlo, bubáka, který je hrozivější o to víc, že se nedá pochopit. Teprve v druhé díle natočeném o dva roky později, ale dějově rozvíjejícím stejný Halloween, se aspoň vysvětlilo, že se Mike pustil po stopách Laurie Strode proto, že je jeho sestra.

Zombie ale chce ukázat, co mohlo hrdinu bez slov a bez emocí spoluvytvořit. A vybírá si docela fádní odpovědi. Malý Mike žije uprostřed nefungující rodiny, matka striptérka, starší sestra na dobré cestě živit se podobně, otčím násilný ožrala a prase, ve škole starší šikanující spolužáci, po domě se povaluje děsivá bílá maska, stříbrná lepící páska a lesklý dlouhý nůž…. Jedině malá sestřička Michealovi neubližuje.

Teprve, když Mike najde masku, nůž a pásku, všechno použije na likvidaci části rodiny a zakončí tak hodinu, která v originále trvala 5 minut, začíná příběh, jehož hlavní body už jsou skoro třicet let známé, zajímat svým nápadem. Když se paní Myersová hroutí z vědomí, jakou hrůzu porodila, a když do hry vstoupí muž, který chce vraha pochopit - dr. Loomis v podání Malcoma McDowella (toho, který si ve své herecké kariéře sám vyzkoušel ústavní léčbu násilí v jiné klasice 70. let, Mechanickém pomeranči).

Zombie je už jménem předurčený k hororům a taky je zatím dělal (jak napovídají názvy jeho prvních filmů Dům tisíce mrtvol a Vyvrženci pekla). A žádné pochyby, že by nevěděl, v jakém žánru se pohybuje, nedává najevo ani tady. Pokud jste hororově otrlí, tak vás neznechutí, ale tenhle film právě patří k těm, které diváky v otrlé obecenstvo zocelují. Stejně jak Zombie posunul příběh v čase, posunul i zpracování (protože se posunulo i vnímání), aby dneska místo napětí originálu nabídl děsivost. Což se mu daří, i díky tomu, že třeba první vraždu snímá v extrémních detailech nebo v některých scénách nahrazuje křik či chrčení oběti (záleží na použitém vražedném nástroji) jiným zvukem, třeba písní. Film má pak celkem psycho atmosféru, ale stejně, to, co z něj dělá o trochu víc než slušný hororový průměr, je to, co Zombie vykradl od Carpentera – hlavní postava v bílé mace, odkazy na původní film, píseň Mr. Sandman a ten skvělý ústřední hudební motiv.

Zatímco McDowell dodává Loomisovi víc tragiky a soucitu, získat výraznou Laurie se nepovedlo. V Zombieho filmu je Laurie samozřejmě zase mladá holka na hlídání, ale její představitelka, která připomíná spíš Lindsay Lohan, i její moderní pojetí jsou tuctoví. Jamie Lee Curtis zůstává nepřekonána, jako hrdinka, kterou Michael honil první dva díly, než ona v (tom podle mě nejlepším) pokračování H:20 z roku 1998 dohonila jeho, což mohl být hezký závěr Halloweenů, pokud by si další scénáristi nevymysleli trapnou kličku a nenatočili další pokračování Halloween: Vzkříšení.

Tenhle Halloween je určitě lepší než Vzkříšení. Fandové krvavých hororů se spoustou mrtvol a nahoty si tu přijdou na své. Pro fandy Myerse je Zombieho příspěvek aspoň zajímavým pohledem. I když v pátrání po původu absolutního zla jménem Michael Myers Zombie selhává stejně jako Loomis.

Halloween, USA 2007, 109 minut. Režie Rob Zombie, hrají Tyler Mane, Malcolm McDowell, Sheri Moon, Scout Taylor-Compton, Danny Trejo, Hanna Hall, Brad Dourif, Udo Kier, Daeg Faerch, William Forsythe. Premiéra 29. 11. 2007.

foto: Palace Pictures
SDÍLEJ:
facebook
Poslat známému
Tisknout článek
VYBÍRÁME
Trailer: H2

Trailer: H2

29. 04. 2009, autor: Jarda Sauer

Nezničitelný masový vrah Mike Meyer z hororu Halloween se vrací. Zase. Tipujte, kolik lidí zabije tentokrát! Režisér Rob Zombie pro nás nachystal další porci podívané, po které se budete děsit každého stínu...

KOMENTÁŘE KE ČLÁNKU
Přidat komentář
Tento článek ještě nikdo nekomentoval. Buďte první.
VLOŽIT KOMENTÁŘNejste přihlášen/a, proto opište text, který vidíte na obrázku níže.
. captcha
CELEBRITY
Celebrity: Nabízím práci automechanika, nástup ihned!

Nabízím práci automechanika, nástup ihned!

Jak je složité najít dobrého řemeslníka? Ehm, velmi... Je...

Celebrity: Land Rover postavil kuchyni pro Jamieho Olivera. V autě.

Land Rover postavil kuchyni pro Jamieho Olivera. V autě.

Mobilní kuchyně, to už tady bylo, není to žádná novinka, ...

Celebrity: Moderátorka Jana Knížková vysílala z bazénku, ukázala při tom svůdné křivky

Moderátorka Jana Knížková vysílala z bazénku, ukázala při tom svůdné křivky

Rádio je obvykle záležitostí pouze zvukovou, vizuální asp...

DALŠÍ CELEBRITY
REDAKČNÍ TIP
POSLOUCHEJ RÁDIA ONLINE!
PŘIDEJTE SE K NÁM

Staňte se našimi fanoušky

NEJNOVĚJŠÍ VIDEA
Zobrazit video
Jak zvířata jí své jídlo

Jak zvířata jí své jídlo

Nahlédněte do říše zvířat tak, jak se...

Zobrazit video
Video: A další kompilace ruských bouraček

Video: A další kompilace ruských bouraček

Tohle už je pomalu seriál na pokračov...

Zobrazit video
Video: Ilegální drifty ve městě

Video: Ilegální drifty ve městě

Tihle týpci se s tím nemažou a vodí a...

Autoweb

Soudní znalkyně a bývalá kontrolorka kvality staveb Ředitelství silnic a dálnic odhaluje, proč js...

Urbanstore

Pořiď si stylové značkové oblečení, boty nebo doplňky se slevou až 80%. Více na UrbanStore.cz.

Delideli

Darujte nádhernou kytici, luxusní čokoládu, kvalitní víno, koš plný delikates či lahodný dort.

Cestuj

Vyberte si z tisíců dovolených v oblíbeném Řecku se slevou až 20%. Volejte zdarma 800 11 11 33.