Gympl

28. 09. 2007, autor: prochlapa.cz
Grafitti jsou lepší než škola! Groteskní sociologická sonda Tomáše Vorla pomlouvá českou školu i rodinu. Zajímavý názor jí nechybí, narozdíl od soudržnosti.
Gympl
Lehko by se mohlo zdát, že Tomáš Vorel natočil po Skřítkovi další grotesku. Středoškolské prostředí, kde učitele hrajou takoví komici jako Milan Šteindler, Eva Holubová, Martin Zbrožek, Tomáš Matonoha nebo Jiří Schmitzer. Navíc školní inspektor vypadá jako bývalý eurokomisař Pavel Telička! A na straně žactva vyrušují Jiří Mádl a Tomáš Vorel jr. Ale kdepak, milánkové, tak příjemné to nebude.

Gympl se sice jmenuje gympl, ale ještě víc než o tomhle školním zařízení vypráví o sprejerství. Proti nebezpečným a vzrušujícím nočním dobrodružstvím s grafitti škola stojí jako kontrast nudy a šedi. Není se co divit, že hlavní hrdina Petr (Vorel jr.) je krásně barevnými grafitti skoro posedlý a na přání do nich zasvěcuje kámoše Michala (Mádl).

Ukázka českého školství vypadá ještě tristněji, než jak si ji sami pamatujeme. Učitelé sami neví, co učí, ale buzerujou. Inspektor zase buzeruje učitele. Studenti dělají naschvály, které už nejsou tak nevinné jako ve filmech pro pamětníky, ani za ně nikdo necítí výčitky. Prostě cesta do hlubin dnešní študákovy duše vůbec není žádná dovolená. Vorel se nebojí kritizovat taky rodičovstvo, jeho zástupci se řadí mezi psychické teroristy, slabé opilce nebo nezásadové podnikatele. Peníze nakonec zařídí, aby pokrytecká realita vyhrála a ideály dostaly vyhazov. Pokud herci v rozhovorech podotýkali, že Gympl není úplně komedie, už film viděli. Gympl je svérázná fiktivní sociologická sonda. Nejvíc o nepřekonatelných generačních propastech.

Groteskou je ovšem film taky, protože někteří herci pojali své role jako karikatury (třeba fyzikář Šteindlera působí jakoby dělal melouch v nováckém Maxi Clever). Některé charaktery jsou ovšem postavy z jiného, temnějšího žánru. Třeba Tomáš Hanák v roli toho nejhoršího otce, u něj čekáte na smích a on nepřichází. Taky ustaraná matka Zuzany Bydžovské je moc přesvědčivě zoufalá, aby byla k popukání.

Víc poloh v náladě filmu sice neprospívá jeho soudržnosti, ale zřetelný záměr o výpověď o dnešku by to ještě dokázala obhájit. Žádnou dobrou známku ale nemůže dostat podobné kolísání v kvalitě obsazení. Starší zkušení herci se jenom nedokázali žánrově sladit. U mladších se ovšem výrazně vyděluje dvojička Vorel a Mádl, která dokáže své role přesvědčivě zvládnout (hlavně z Tomáše Vorla vyrostl zajímavý herec). Jejich debutující spolužačky ale ze sebe nesetřesou dojem, že hrají a ne prožívají, což dost ruší, protože právě teenageři jsou tady ti hlavní.

Scénář taky do školy nastražuje situace, které nepůsobí moc reálně, hlavně linie svádění jediného správného učitele, třídního Matonohy, místní lolitkou, mi přišla nadbytečná. Nicméně film, u kterého se pod smíchem skrývá názor a který docela nutí zamyslet, jestli je to s námi vážně tak špatný, prostě stojí za pozornost

Gympl, ČR 2007, 105 minut. Režie Tomáš Vorel, hrají Tomáš Vorel jr., Jiří Mádl, Tomáš Matonoha, Eva Holubová, Martina Procházková, Lenka Jurošková, Zuzana Bydžovská, Tomáš Hanák, Jan Kraus, Ivana Chýlková, Jiří Schmitzer, Milan Šteindler, Martin Zbrožek, Veruna Dobešová, Pavel Telička. Premiéra 27. 9. 2007.

foto: Falkon
SDÍLEJ:
facebook
Poslat známému
Tisknout článek
VYBÍRÁME
Kráska v nesnázích

Kráska v nesnázích

01. 09. 2006, autor: admin

Úspěšné duo Hřebejk – Jarchovský pokračuje v kritice malé české povahy. V hořké komedii, která soutěžila na festivalu v Karlových Varech a vypráví nejen o volbě mezi rozumem a citem.

KOMENTÁŘE KE ČLÁNKU
Přidat komentář
Tento článek ještě nikdo nekomentoval. Buďte první.
VLOŽIT KOMENTÁŘNejste přihlášen/a, proto opište text, který vidíte na obrázku níže.
. captcha
CELEBRITY
Celebrity: Nabízím práci automechanika, nástup ihned!

Nabízím práci automechanika, nástup ihned!

Jak je složité najít dobrého řemeslníka? Ehm, velmi... Je...

Celebrity: Land Rover postavil kuchyni pro Jamieho Olivera. V autě.

Land Rover postavil kuchyni pro Jamieho Olivera. V autě.

Mobilní kuchyně, to už tady bylo, není to žádná novinka, ...

Celebrity: Moderátorka Jana Knížková vysílala z bazénku, ukázala při tom svůdné křivky

Moderátorka Jana Knížková vysílala z bazénku, ukázala při tom svůdné křivky

Rádio je obvykle záležitostí pouze zvukovou, vizuální asp...

DALŠÍ CELEBRITY
REDAKČNÍ TIP
POSLOUCHEJ RÁDIA ONLINE!
PŘIDEJTE SE K NÁM

Staňte se našimi fanoušky

NEJNOVĚJŠÍ VIDEA
Zobrazit video
Jak zvířata jí své jídlo

Jak zvířata jí své jídlo

Nahlédněte do říše zvířat tak, jak se...

Zobrazit video
Video: A další kompilace ruských bouraček

Video: A další kompilace ruských bouraček

Tohle už je pomalu seriál na pokračov...

Zobrazit video
Video: Ilegální drifty ve městě

Video: Ilegální drifty ve městě

Tihle týpci se s tím nemažou a vodí a...

Autoweb

Vymyslet dobrý název auta není nic jednoduchého. Zatímco některá auta se snaží působit svým názve...

Urbanstore

Pořiď si stylové značkové oblečení, boty nebo doplňky se slevou až 80%. Více na UrbanStore.cz.

Delideli

Darujte nádhernou kytici, luxusní čokoládu, kvalitní víno, koš plný delikates či lahodný dort.

Cestuj

Vyberte si z tisíců dovolených v oblíbeném Řecku se slevou až 20%. Volejte zdarma 800 11 11 33.