Gran Turismo 5 vs Forza Motorsport 4

22. 11. 2011, autor: Dalibor Žák
Stejný žánr, stejné zaměření, ale dvě herní konzole. Který závodní simulátor je lepší a máte si kvůli němu koupit tu správnou konzoli? Snažili jsme se to během intenzivního testování zjistit.
Gran Turismo 5 vs Forza Motorsport 4

Mezi fanoušky skutečných závodních simulátorů doposud platilo, že ať byla jakákoli hra slušná a hratelná, vždycky stejně musel sáhnout po sérii Gran Turismo, pokud chtěl to nejlepší. Nyní ale na scénu vstoupila Forza Motorsport 4 a vývojáři série Gran Turismo se musí drbat na hlavě. Na první pohled jsou obě hry špičkové, ale teprve hloubkový průzkum ukáže, která z nich je lepší. Tak to pojďme vzít popořadě.

Hardware
Těžko posuzovat, který herní systém je lepší, protože každý má své příznivce a odpůrce. Po stránce hardwaru je na tom o trochu lépe Playstation 3 a navíc funguje jako lepší multimediální centrum. Umožňujě přehrávat filmy a videa ve Full HD, podporuje 3D obraz a nabízí lepší podporu zvuku. Zároveň má tišší chod, takže večer nebudete své bližní otravovat hučením konzole, pokud zvolíte Playstation. XBOX 360 ale podle všeho umožňuje spolehlivější propojitelnost a prý se s ním lépe hraje online. A za Playstationem nezaostává o tolik, abyste ho prohlásili za špatnou konzoli.

Gran Turismo 5

A teď k samotným hrám, které stejně rozhodnou o tom, kterou z konzolí si budete muset koupit. Gran Turismo 5 totiž jinde než na PS3 nefunguje, Forzu 4 si zas zahrajete jen na XBOX 360.

Herní prostředí
Počáteční menu je srozumitelné u obou her, ale trochu lépe je na tom Forza 4, kterou navíc můžete hrát i v českém jazyce. Některé překlady jsou sice diskutabilní, ale budiž. Přehledné je pak herní menu v kariéře, kde Gran Turismo s ergonomií trochu pokulhává a vyžaduje zvyk. Gran Turismo také hráče často vyhazuje zpět na hlavní nabídku a musí se po závodech proklikávat. Forza 4 vyžaduje méně klikání. Naproti tomu Gran Turismo pracuje o trochu rychleji a nenačítá některé položky tak dlouho jako Forza 4.
GT5: 6/10
Forza 4: 6/10

Nastavení a ovládání
Personalizace je u obou her rozvinuta do velmi širokého prostoru. V Gran Turismu si však můžete navíc zvolit svého pilota a vybírat mu různé oblečení, což uvidíte i ve hře. Nic takového jsem ve Forze 4 nenašel, i když to samozřejmě není věc, na které všechno stojí. Co mi na Forze 4 vadí, je nemožnost nastavení ovládání, které vám předhazuje přednastavenou konfiguraci. V GT5 si můžete naprogramovat různá tlačítka podle svého přání, ale to ve Forze nejde. Navíc playstation podporuje prakticky všechny herní volanty, včetně pokročilého G25 a G27 od Logitechu, který je asi tím nejlepším v současnosti na trhu. XBOX 360 vám neumožní tento volant zapojit, ani některé z dalších, které bezpečně připojíte na PC i Playstation. To je velké mínus, protože závodní simulátor skutečně volant vyžaduje.

Herní sestava pro fanatiky

Když pak srovnáte ovládání hry na standardně dodávaných joypadech, lépe si zahrajete Gran Turismo, protože joypad playstationu umí reagovat na intenzitu zmáčknutí tlačítek. To je klíčové, pokud závodíte se silnými auty, u kterých potřebujete plyn dávkovat jemně. To u joypadu na XBOX 360 nejde a závodit třeba s formulí bez kontrole trakce je prakticky nemožné. Sráží to Forze body dolů.
GT5: 9/10
Forza 4: 5/10

Realismus a věrnost
Tady to bude hodně těžké rozhodování. Gran Turismo nabízí nepochybně lépe propracovaný fyzikální model, protože se jednotlivá auta chovají velmi odlišně a skutečně záleží na maličkostech. Poznáte rozdíl mezi Hodnou Civic z roku 1997 a o šest let novějším modelem. Některá auta jen kopírují předem předdefinovaný model, ale většina detailně zpracovaných aut jezdí tak, jak ve skutečnosti. A ani k tomu nepotřebujete volant.

Forza 4

Forza 4 naproti tomu na joypadu neposkytne tak věrné srovnání a všechny předokolky se chovají stejně, i zadokolky a čtyřkolky. Věřím, že s volantem a pedály by to bylo lepší, ale v tomto ohledu nyní vede Gran Turismo 5 a to o velký kus.

Grafický model aut je vcelku totožný a i když si tvůrci Gran Turisma lépe poradili s grafikou (využili možností PS3 skutečně naplno), Forza 4 zas nabídne interiéry u všech aut. U Gran Turisma nemají všechna auta věrně zpracovaný interiér a u některých "méně důležitých" modelů se dočkáte jen černé siluety a jednotných univerzálních budíků. Hrát se s tím ale dá.

Kde ale Forza 4 získává body zpátky, je zpracování zvuků. Všechna auta skutečně zní jako jejich předlohy. V tomto ohledu vývojáři Gran Turisma zaspali a mají co zlepšovat, protože reálného zvuku se dočkáte tak u Lamborghini, Ferrari a podobných aut. Některé obyčejné modely se čtyřválci zní vesměs stejně.
GT5: 9/10
Forza 4: 8/10

Gran Turismo 5

Zpracování tratí a prostředí
Gran Turismo 5 si potrpí na fiktivní tratě, některé z prapůvodních dílů série. Jsou zpracované hezky a vlastně dokonale, ale lepší je závodit na reálných tratích světa. A to nabízí Forza 4, i když i v ní najdete několik fiktivních okruhů. Ovšem skutečné světové okruhy jsou zřejmě lépe propracované v Gran Turismu – vývojáři okruhy okopírovali do poslední praskliny na asfaltu.

Jako příklad uvedu legendární německý okruh Nürburgring, jehož severní smyčku dlouhou 20 km nikdo nedokázal tak věrně napodobit jako Polyphony Digital pro Gran Turismo. Prostředí Forzy 4 je v pořádku a nezklame vás, ovšem Gran Turismo nabízí něco navíc, jako byste tam skutečně byli.
GT5: 9/10
Forza 4: 7/10

Gran Turismo 5

Nastavení aut a tuning
Protože se jedná o simulátory, obě hry dovolují široké možnosti úprav na vozech všech kategorií. Můžete si kupovat doplňky od nových kol přes křídla a spoilery po závodní výfuk, zapalování, lepší podvozek či brzdy... Je toho spousta, ale Forza 4 je na tom trošku lépe, protože si můžete s auty skutečně pohrát a máte na výběr i různé rozměry ráfků kol a šířku pneumatik.

Když jsem pátral, objevil jsem, že Gran Turismo nechtělo nabídnout různé rozměry pneumatik z jediného důvodu – nedokázala zaručit 100% věrný fyzikální model, než na jaký jednotlivá auta testovalo. Forza Motorsport 4 používá trošku odlišný fyzikální model, který vychází spíše z předpokladu a vlastnosti aut propočítává – nejsou předem nastaveny. Možná i proto je fyzika jízdy o trochu věrnější v Gran Turismu.
GT5: 6/10
Forza 4: 8/10

Forza 4

Atmosféra a závody
Musím říci, že samotné závody jsou ale lepší ve Forze 4. Jsou napínavější, soupeři se zdají být inteligentnější a dělají chyby, když jsou pod tlakem. Atmosféra je tak i během závodu se základními slabými auty velmi vysoká, zatímco v Gran Turismu musíte počátky kariéry protrpět, než se dostanete k lepším autům. V pořádku je také model tříd podle výkonnostních bodů, takže narazíte na vyrovnané soupeře a skutečně rozhoduje váš um. V Gran Turismu často stačí jen vytunit na maximum vaše auto a vítězství máte v kapse.
GT5: 6/10
Forza 4: 9/10

Forza 4

Tak jaký je tedy závěr? Je to velmi těsné, ale na body vítězí Gran Turismo, které si přeci jen více zakládá na realismu s věrnosti ovládání. Forza však kontruje propracovanější zvukovou kulisou a především atraktivnějšími závody z pohledu adrenalinového zážitku. Rozmyslete se proto následujícím způsobem: Jestli chcete naprosto dokonalý fyzikální model aut a propracované tratě, jděte do Gran Turisma 5. Jestli si ale potrpíte především na adrenalin a skutečné závodní vyžití, Forza Motorsport 4 vás uspokojí více. Ať tak či onak, obě tyto hry jsou naprostou povinností pro všechny fanoušky závodních her, ať už vlastní Playstation nebo XBOX360. Ani jedna vás totiž nezklame a bude vás bavit celé měsíce.

SDÍLEJ:
facebook
Poslat známému
Tisknout článek
VYBÍRÁME
Herní speciál: Shift 2 a Portal 2

Herní speciál: Shift 2 a Portal 2

06. 05. 2011, autor: Matěj Kučera

V květnovém herním speciálu na vás čekají videorecenze závodního trháku Shift 2 a nejlepší logické hry současnosti Portal 2. Nechybí ani přehled těch nejzajímavějších květnových herních novinek a důležitých herních událostí.

KOMENTÁŘE KE ČLÁNKU
Přidat komentář

img
22. 11. 2011, Uživatel: flashiik
Reagovat

Musím reagovat, na Xbox volant je, dokonce spolupracuje s Kinectem, a na ovladači se plyn dá přidávat postupně..GT je výborný, souhlasím ale je vidět že autor má radši PS3..:D


img
23. 11. 2011, Uživatel: Dalibor Žák
Reagovat

V tom případě mám nějaký divný originální joypad, protože plyn a brzda skutečně postupně dávkovat nejdou. Ano, volant existuje, ale speciálně na XBOX, univerzální přístroj nezapojíte. Ano, PS3 mám radši, to nepopírám, ale XBOX nezavrhuju.


img
23. 11. 2011, Uživatel: Malinka
Reagovat

Dobrý den, musím souhlasit s kolegou s prvním komentářem. Xbox skutečně umožňuje dávkovat plyn i brzdu dle potřeby a také zatáčet. Jediné co nelze dávkovat jsou tlačítka, ale to je u obou gamepadů. Evidentně máte skutečně raději playstation a na článku je to vidět, protože si nejsem vědom, že by existoval ovladač pro xbox, který to neumí! A to už pár let pracuju v herním byznysu.


img
28. 11. 2011, Uživatel: Dalibor Žák, prochlapa
Reagovat

Omyl, tlačítka na originálním joypadu pro PS3 lze dávkovat. Aspoň teda hra GT5 to umožňuje. Na Forze to podporované není. Jediné, co jde dávkovat, jsou ta levá a pravá tlačítka vpředu, ale na to zas nejsem zvyklý z PS3. :-) A vůbec, kritika se týká hlavně zpracování realismu, nikoli jen tlačítek. Tak jako tak, Forza 4 je moc povedená hra a doporučuju. Kdo má ale Playstation, rozhodně ho nemusí házet do šrotu a utíkat pro XBOX.


img
01. 12. 2011, Uživatel: Bitlord
Reagovat

Že PS3 je tišší? Slyšeli jste X360 S? Nejde skoro slyšet, takže tohle bych z vašeho článku vymazal :)


img
01. 12. 2011, Uživatel:
Reagovat

Díky hoši za recenzi. Kupuju oboje.


VLOŽIT KOMENTÁŘNejste přihlášen/a, proto opište text, který vidíte na obrázku níže.
. captcha
CELEBRITY
Celebrity: Nabízím práci automechanika, nástup ihned!

Nabízím práci automechanika, nástup ihned!

Jak je složité najít dobrého řemeslníka? Ehm, velmi... Je...

Celebrity: Land Rover postavil kuchyni pro Jamieho Olivera. V autě.

Land Rover postavil kuchyni pro Jamieho Olivera. V autě.

Mobilní kuchyně, to už tady bylo, není to žádná novinka, ...

Celebrity: Moderátorka Jana Knížková vysílala z bazénku, ukázala při tom svůdné křivky

Moderátorka Jana Knížková vysílala z bazénku, ukázala při tom svůdné křivky

Rádio je obvykle záležitostí pouze zvukovou, vizuální asp...

DALŠÍ CELEBRITY
REDAKČNÍ TIP
POSLOUCHEJ RÁDIA ONLINE!
PŘIDEJTE SE K NÁM

Staňte se našimi fanoušky

NEJNOVĚJŠÍ VIDEA
Zobrazit video
Jak zvířata jí své jídlo

Jak zvířata jí své jídlo

Nahlédněte do říše zvířat tak, jak se...

Zobrazit video
Video: A další kompilace ruských bouraček

Video: A další kompilace ruských bouraček

Tohle už je pomalu seriál na pokračov...

Zobrazit video
Video: Ilegální drifty ve městě

Video: Ilegální drifty ve městě

Tihle týpci se s tím nemažou a vodí a...

Autoweb

První výhradně elektrický vůz lidové značky je očekáván s velkým napětím – přinese skutečně elekt...

Urbanstore

Pořiď si stylové značkové oblečení, boty nebo doplňky se slevou až 80%. Více na UrbanStore.cz.

Delideli

Darujte nádhernou kytici, luxusní čokoládu, kvalitní víno, koš plný delikates či lahodný dort.

Cestuj

Vyberte si z tisíců dovolených v oblíbeném Řecku se slevou až 20%. Volejte zdarma 800 11 11 33.