Goyovy přízraky

30. 01. 2007, autor: prochlapa.cz
Po sedmi letech přichází Miloš Forman s další životopisnou freskou. Podobně jako od Jiřího Menzela, ani tady ale velký návrat nečekejte.
Goyovy přízraky

Název Formanovy novinky, kterou napsal spolu s uznávaným scénáristou Jean-Claude Carriérem (stvořili spolu už i Valmonta), je poněkud zavádějící. Film víc než o geniálním malíři vypraví o jeho době a samotný Goya se stává podobným přízrakem jako všichni ostatní, ztracené, zmatené existence, ne nepodobné některým z těch Goyových litografií, které si na začátku filmu nesouhlasně prohlížejí španělští inkvizitoři. Pokud má někdo nárok zvát se hlavní postavou, pak je to jiný Španěl, páter Lorenzo. Ten, který přiměje inkvizici, aby se vrátila k starým dobrým drsným metodám boje proti hříšníkům, a jehož krutost těchto metod oklikou dovede k exkomunikaci z církve. Ten, který se o patnáct let později vrátí do Madridu spolu s francouzskými vojáky vnucovat Napoleonovu verzi rovnosti, volnosti a bratrství, aby po dobytí země Angličany skončil před stejným tribunálem, kterému zasedal. A malíř Goya z povzdálí všechno vidí a zaznamenává.

Forman je jako Goya. Téma revoluce s chutí požírající své děti a kola dějin s chutí porážející všechny, kdo stojí na cestě, sice není nové, nabízí ale dost dramatického potenciálu. Goyovým přízrakům ovšem pořádné drama chybí. Protože mu chybí přesvědčivý názor. Forman obrátil své obvyklé téma o boji výjimečného jedince proti průměrné společnosti. Jeho hrdinové nepůsobí výjimečně, dokonce ani upozaděný Goya, a proti době nebojují. Raději se dají koupit. Nebo zlomit. V pesimistickém pohledu na lidstvo, které neustále opakuje své chyby, se rozpustila humanistická síla, tak typická pro Formanovy dřívější filmy, víra v nedestruktivní schopnosti člověka.

I když film tvoří spíš sled scén s různou intenzitou a zajímavostí, aspoň jednotlivosti, které nabízí, stojí za vidění a přemýšlení. Svůj talent v Goyovi dokazuje Javier Bardem v roli Lorenza. Jeho síle sice trochu škodí nutnost i přes španělský původ svůj, postavy i prostředí konverzovat anglicky (španělsky mají dovoleno mluvit jen hlasy v pozadí), jeho Lorenzo je ale mnohem víc než jenom jednobarevný oportunista. Stellan Skarsgard a Natalie Portman se taky snaží, i když nemají moc prostoru předvést víc než náznak své pověsti dobrých herců. Jejich jména, především Portman, nicméně mohou filmu aspoň zajistit slušnou reklamu. Film taky nabízí výborný estetický zážitek a díky Varhanovi Bauerovi i hudební. A jeho témata jsou znepokojivá a velmi zajímavá. Škoda jen, že všechno tohle nedrží úplně pohromadě, například díky nějakému velkému strhujícímu příběhu.

Goya´s Ghosts, Španělsko 2006, 106 minut. Režie Miloš Forman, hrají Javier Bardem, Stellan Skarsgard, Natalie Portman, Randy Quaid, Blanca Portillo, José Luis Gómez, Michael Lonsdale. Premiéra: 1. 2. 2007.

foto: HCE/Falcon

SDÍLEJ:
facebook
Poslat známému
Tisknout článek
VYBÍRÁME
Horem pádem

Horem pádem

16. 09. 2004, autor: admin

Pro autorský tým Jan Hřebejk-Petr Jarchovský je tento film novým začátkem. Odehrává se v současnosti, jde hlouběji pod povrch a není v něm Bolek Polívka.

KOMENTÁŘE KE ČLÁNKU
Přidat komentář
Tento článek ještě nikdo nekomentoval. Buďte první.
VLOŽIT KOMENTÁŘNejste přihlášen/a, proto opište text, který vidíte na obrázku níže.
. captcha
CELEBRITY
Celebrity: Nabízím práci automechanika, nástup ihned!

Nabízím práci automechanika, nástup ihned!

Jak je složité najít dobrého řemeslníka? Ehm, velmi... Je...

Celebrity: Land Rover postavil kuchyni pro Jamieho Olivera. V autě.

Land Rover postavil kuchyni pro Jamieho Olivera. V autě.

Mobilní kuchyně, to už tady bylo, není to žádná novinka, ...

Celebrity: Moderátorka Jana Knížková vysílala z bazénku, ukázala při tom svůdné křivky

Moderátorka Jana Knížková vysílala z bazénku, ukázala při tom svůdné křivky

Rádio je obvykle záležitostí pouze zvukovou, vizuální asp...

DALŠÍ CELEBRITY
REDAKČNÍ TIP
POSLOUCHEJ RÁDIA ONLINE!
PŘIDEJTE SE K NÁM

Staňte se našimi fanoušky

NEJNOVĚJŠÍ VIDEA
Zobrazit video
Jak zvířata jí své jídlo

Jak zvířata jí své jídlo

Nahlédněte do říše zvířat tak, jak se...

Zobrazit video
Video: A další kompilace ruských bouraček

Video: A další kompilace ruských bouraček

Tohle už je pomalu seriál na pokračov...

Zobrazit video
Video: Ilegální drifty ve městě

Video: Ilegální drifty ve městě

Tihle týpci se s tím nemažou a vodí a...

Autoweb

Máte velké auto, s velkými úložnými prostory, a přesto je nedokážete efektivně využívat? Řešením ...

Urbanstore

Pořiď si stylové značkové oblečení, boty nebo doplňky se slevou až 80%. Více na UrbanStore.cz.

Delideli

Darujte nádhernou kytici, luxusní čokoládu, kvalitní víno, koš plný delikates či lahodný dort.

Cestuj

Vyberte si z tisíců dovolených v oblíbeném Řecku se slevou až 20%. Volejte zdarma 800 11 11 33.