Funny Games USA

29. 08. 2008, autor: prochlapa.cz
Chcete si hrát s Michaelem Hanekem? Nelítostný rakouský provokatér připravil partii v podobě neobvyklého thrilleru, který si za své rukojmí bere i diváky.
Funny Games USA
Cestou na dovolenou na své letní sídlo hraje manželský pár hudební hru – poznej skladbu podle ukázky. Za chvíli budou muset hrát další hru, ale ta už se jim nebude tolik líbit, protože bude podobně brutální jako heavy metal, který spolu s titulky přeruší jejich klasiku. Už když dorazí na místo, není všechno úplně v pořádku. Pes pořád štěká, sousedi se chovají divně a jejich návštěva, dva velmi zdvořilí kluci, si nikdy nesundá bílé rukavičky. Přesto Anna mladíky pustí do kuchyně, aby požádali o vajíčka. Když selže v jejich hře na trpělivost, stane se s celou rodinou, která čítá ještě asi desetiletého syna, rukojmí dvou očividných psychopatů. Ale pozor, divné hry nejsou u konce, stejně jako počet jejich hráčů.

Funny Games totiž natočil Michael Haneke a u něj nemůžeme doufat v nějaký běžný film, ve kterém bychom věděli, co čekat, a mohli se u toho pohodlně bavit (stačí si vzpomenout na drastickou Pianistku). Pokud do kina zavítá nepoučený divák, který se bude těšit na nějaký klasický thriller, kde by si mohl užívat brutální likvidaci postav, mohlo by skóre Hanekeho obětí narůst. Divák je totiž důležitou součástí hry, i když to mu bude úplně jasné až hodnou chvíli po začátku. Teprve když se kluci rozehrají a navrhnou rozhodující sázku – o to, že rodina zemře do dvanácti hodin. Tehdy se Paul, evidentně vůdce dvoučlenné zabijácké skupinky, otočí do kamery a zeptá se na názor i diváků. Myslíte si, že mají šanci? A divákovi nezbývá než zpozornět a zamyslet se. Mají šanci? A má on šanci v představení podle provokatéra Hanekeho, v němž platí docela jiná pravidla, než na jaká je zvyklí (počínaje tím, že v amerických thrillerech se psi a děti většinou nezabíjejí)?

Frackovití psychopati nemají žádný zjevný důvod, proč rodinu mučit, žádný jiný, než ten, aby to byla zábava. I proto jim nechávají okénka zdánlivých šancí k úniku, proto jim pořád navrhují další a další hry, s iritující i hrozivou zdvořilostí. Diváci taky nemají žádný jiný zjevný důvod, proč chodit na prázdné thrillery o psychopatech a obětech, než aby se pobavili. Haneke právě na tohle míří, když nechává své postavy komentovat jejich činy ironickými hláškami, a tím obecenstvu nepříjemně vmetává do tváře jejich vlastní krutost.

Dělá to dost promyšleně a drze, ostatně on moc době ví jak na to, když už si to samé vyzkoušel v roce 1997 v rakouské verzi stejného příběhu. V něm taky terorizovali okolí slušní mladíci v bílém, jeden z nich dokonce vypadal podobně jako Brady Corbet. Michael Pitt (Paul) je jiný typ než jeho předobraz, ovšem kromě toho, že nevyzpytatelné role jeho dětskému kukuči dokonale sedí, taky typově víc připomíná svého parťáka, čímž ještě posiluje surreálný dojem téhle dvojky. Peter a Paul si občas mění jména a jejich zlo je zcela instrumentální. Jsou tu, aby zastupovali diváky, ale zároveň i režiséra, který tentokrát bere diváky jako své rukojmí a provádí jim to samé, čemu oni vystavují nevinné hrdiny jiných filmů, dokumentů i zpráv (protože hranice mezi realitou a nerealitou se stírají, jak vysvětlí kluci na konci). Vystavuje je psychicky poměrně krutému zacházení, když je nutí sledovat utrpení obyčejné rodiny v podání oblíbených herců (Naomi Watts a Tim Roth), zároveň je ale nenechá „užít“ si thriller podle zvyklostí a všechno násilí, potupnou nahotu Anny a jinou podstatnou akci odehraje mimo záběr, čímž záměrně narušuje tempo vyprávění.

Záleží na tom, jestli si diváci musí nechat takové vyděračské odsuzování z pozice všemožného režiséra líbit. V každém případě by ale o něm mohli přemýšlet, protože další thriller o psychopatech, kteří jen tak z plezíru mučí své rukojmí, už asi nebude tak provokativní a zajímavý.

Funny Games U.S., USA/Francie/Velká Británie/Rakousko/Německo/Itálie 2007, 111 minut. Režie Michael Haneke, hrají Naomi Watts, Tim Roth, Michael Pitt, Brady Corbet, Devon Gearhart. Premiéra 21. 8. 2008.

foto: HCE
SDÍLEJ:
facebook
Poslat známému
Tisknout článek
VYBÍRÁME
Let 93

Let 93

24. 08. 2006, autor: admin

Jeden z nejlepších filmů tohoto roku je taky jedním z nejkrutějších. Vypráví příběh čtvrtého letadla, uneseného 11. září 2001 islámskými teroristy, jediného, které nedoletělo do cíle.

KOMENTÁŘE KE ČLÁNKU
Přidat komentář
Tento článek ještě nikdo nekomentoval. Buďte první.
VLOŽIT KOMENTÁŘNejste přihlášen/a, proto opište text, který vidíte na obrázku níže.
. captcha
CELEBRITY
Celebrity: Nabízím práci automechanika, nástup ihned!

Nabízím práci automechanika, nástup ihned!

Jak je složité najít dobrého řemeslníka? Ehm, velmi... Je...

Celebrity: Land Rover postavil kuchyni pro Jamieho Olivera. V autě.

Land Rover postavil kuchyni pro Jamieho Olivera. V autě.

Mobilní kuchyně, to už tady bylo, není to žádná novinka, ...

Celebrity: Moderátorka Jana Knížková vysílala z bazénku, ukázala při tom svůdné křivky

Moderátorka Jana Knížková vysílala z bazénku, ukázala při tom svůdné křivky

Rádio je obvykle záležitostí pouze zvukovou, vizuální asp...

DALŠÍ CELEBRITY
REDAKČNÍ TIP
POSLOUCHEJ RÁDIA ONLINE!
PŘIDEJTE SE K NÁM

Staňte se našimi fanoušky

NEJNOVĚJŠÍ VIDEA
Zobrazit video
Jak zvířata jí své jídlo

Jak zvířata jí své jídlo

Nahlédněte do říše zvířat tak, jak se...

Zobrazit video
Video: A další kompilace ruských bouraček

Video: A další kompilace ruských bouraček

Tohle už je pomalu seriál na pokračov...

Zobrazit video
Video: Ilegální drifty ve městě

Video: Ilegální drifty ve městě

Tihle týpci se s tím nemažou a vodí a...

Autoweb

Jeden by si myslel, že aféra dieselgate, kterou odstartoval koncern Volkswagen, je už u konce. Os...

Urbanstore

Pořiď si stylové značkové oblečení, boty nebo doplňky se slevou až 80%. Více na UrbanStore.cz.

Delideli

Darujte nádhernou kytici, luxusní čokoládu, kvalitní víno, koš plný delikates či lahodný dort.

Cestuj

Vyberte si z tisíců dovolených v oblíbeném Řecku se slevou až 20%. Volejte zdarma 800 11 11 33.