František je děvkař

30. 05. 2008, autor: prochlapa.cz
Vtipná a zajímavá česká komedie od debutanta? Ano, zdá se, že budoucnost domácího filmu není úplně ztracená, když ještě žijí filmaři, kteří dokážou být přístupní bez podbízivosti a zábavní bez trapnosti.
František je děvkař
Možná si aktivního děvkaře představujete víc jako upraveného hezouna než jako Josefa Poláška, ale scénárista z FAMU Jan Prušinovský si za prvé nemyslí, že úspěšný sukničkář musí být krasavec, a za druhé má herce Poláška rád. Už kvůli němu klidně předělal povídku Nejlepší je pěnivá, kterou natočil jako kraťas, z teenagera líně snícího ve vaně o ženách a ignorujícího matku udělal muže středního věku líně snícího ve vaně o ženách a ignorujícího matku. Pro jeho celovečerní debut jakoby stejná postava z vany vstala, protože i titulní František je velký dětina, s přepečlivou matinkou a nevyřešeným milostným životem. Přímo děvkař, protože ti nemusí vypadat jako metrosexuál Beckham. Stačí, že má výdrž a chuť.

Gynekolog v jiné české komedii Chyťte doktora byl taky až moc na ženský, ale jeho milostné anabáze, ač docela vtipné, končily u neuspokojivě nepravděpodobného šovinistického alibismu. František je sice taky doktor, psychiatr, ale licenci brzo ztratí (kvůli aférce s pacientkou samozřejmě). A jakmile začne ztrácet i manželku, která není zase tak tolerantní, jak by Franta chtěl, dostane tahle sukničkářská komedie melancholický podtón, který ji ukotví. Protože pak děvkařství není humorná zápletka, za níž už nic není, ale symptom o něco hlubších charakterových vad.

Filmu stačí být malou, nenápadnou komedií, ale nestačí mu jenom humor a díky tomu není tak samoúčelný. Pokud ho někdy chytne křeč, tak ne z urputné snahy bavit, která se v tolika jiných českých filmech poslední doby zvrhla v trapnost, ale kvůli nedostatku zkušeností a nejistotě. Přece jenom na filmu dělalo víc debutantů než jenom scénárista a režisér Prušinovský. Taky ne všichni představitelé jsou na filmové herectví zvyklí a ne všichni umí zahrát tak dokonale jako Zdena Hadrbolcová, která nenechala ani Františkovu svéráznou opičí matku sklouznout ke karikatuře.

Do filmu koprodukčně vstoupila Nova, František se nicméně jejím zpohodlnělým divákům nepodbízí. Což zároveň neznamená, že patří k intelektuálním těžítkem. Ne, je poměrně dobře čitelný, jednoduchý a přímý, v zápletce i postavách, a navíc jeho rozpoložení neotřele doplňují české písničky z 60. let, od Jiřího Šlitra nebo Hany Hegerové. K nim Prušinovský logicky vybral Petra Hapku, aby mu dopsal originální hudbu a dotvořil tak melancholickou náladu téhle smutné komedie o smutně komické postavě.

Její příběh je příjemně obyčejný a skvěle zacyklený scénou v kavárně. Akorát je to spíš příběh na povídku a k roztažení do délky i celovečerního filmu by si zasloužil ještě víc protkat nějakými vedlejšími zápletkami vedlejších postav. Čas tak s Františkem ubíhá pomaleji. Ale příjemně.

V Poláškově civilním podání se hlavní hrdina odkrývá jako slaboch, sobeček a ano, děvkař, ale v mnoha scénách se dá orientovat mezi jeho slovy a poznat třeba, že když telefonuje manželce, která mu to nezvedá, nejdůležitější na tom je, že jí nedokáže ani na záznamník říct, že ji miluje. Z člověka, který po právu platí za své chyby, se tím stane docela sympatický loser, se kterým se dá soucítit. František se hlásí k tomu vzácnému druhu komedie, která ví o čem je a má svojí morálku. A proto je hořká.

František je děvkař, ČR 2008, 81 minut. Režie Jan Prušinovský, hrají Josef Polášek, Ela Lehotská, Martin Pechlát, Zdena Hadrbolcová, Petra Nesvačilová, Leoš Noha, Marika Procházková, Petr Čtvrtníček. Premiéra 5. 6. 2008.

foto: Bioscop
SDÍLEJ:
facebook
Poslat známému
Tisknout článek
VYBÍRÁME
Horší už to nebude

Horší už to nebude

03. 04. 2007, autor: admin

Chytrá a neotřelá komedie o smrti, daních a tvůrčím bloku oslavuje zázračné podivuhodnosti života a chutná stejně příjemně sladce jako sušenky, které v ní peče pro Willa Ferrella Maggie Gyllenhaal.

KOMENTÁŘE KE ČLÁNKU
Přidat komentář
Tento článek ještě nikdo nekomentoval. Buďte první.
VLOŽIT KOMENTÁŘNejste přihlášen/a, proto opište text, který vidíte na obrázku níže.
. captcha
CELEBRITY
Celebrity: Nabízím práci automechanika, nástup ihned!

Nabízím práci automechanika, nástup ihned!

Jak je složité najít dobrého řemeslníka? Ehm, velmi... Je...

Celebrity: Land Rover postavil kuchyni pro Jamieho Olivera. V autě.

Land Rover postavil kuchyni pro Jamieho Olivera. V autě.

Mobilní kuchyně, to už tady bylo, není to žádná novinka, ...

Celebrity: Moderátorka Jana Knížková vysílala z bazénku, ukázala při tom svůdné křivky

Moderátorka Jana Knížková vysílala z bazénku, ukázala při tom svůdné křivky

Rádio je obvykle záležitostí pouze zvukovou, vizuální asp...

DALŠÍ CELEBRITY
REDAKČNÍ TIP
POSLOUCHEJ RÁDIA ONLINE!
PŘIDEJTE SE K NÁM

Staňte se našimi fanoušky

NEJNOVĚJŠÍ VIDEA
Zobrazit video
Jak zvířata jí své jídlo

Jak zvířata jí své jídlo

Nahlédněte do říše zvířat tak, jak se...

Zobrazit video
Video: A další kompilace ruských bouraček

Video: A další kompilace ruských bouraček

Tohle už je pomalu seriál na pokračov...

Zobrazit video
Video: Ilegální drifty ve městě

Video: Ilegální drifty ve městě

Tihle týpci se s tím nemažou a vodí a...

Autoweb

Výzkum americké IIHS dokazuje zanedbatelný efekt kolenních airbagů, naopak mohou následky nehody ...

Urbanstore

Pořiď si stylové značkové oblečení, boty nebo doplňky se slevou až 80%. Více na UrbanStore.cz.

Delideli

Darujte nádhernou kytici, luxusní čokoládu, kvalitní víno, koš plný delikates či lahodný dort.

Cestuj

Vyberte si z tisíců dovolených v oblíbeném Řecku se slevou až 20%. Volejte zdarma 800 11 11 33.