Fourcrossové závody porazily fotbal, zlato obhájil Slavík.

30. 07. 2014, autor: prochlapa.cz
Osm tisíc diváků vidělo o víkendu v jabloneckém areálu Dobrá voda Tomáše Slavíka, který si suverénně dojel pro obhajobu v závodě světového poháru fourcrossu.
Fourcrossové závody porazily fotbal, zlato obhájil Slavík.

Je zřejmé, že se jezdilo na horských kolech, šlo o akcičku pod názvem JBC 4X Revelations. Byla to velká podívaná, o níž se psalo, že divácky dvojnásobně překonala i fotbalové utkání mezi Jabloncem a Brnem, které se odehrávalo ve stejný čas na nedalekém stadionu Střelnice. Co dělá závod JBC 4X Revelations tak výjimečným, že přitáhne tisíce lidí, kteří se o cyklistiku vůbec nezajímají? Je to souhra výjimečných náhod. Češi mají v disciplíně zvané fourcross nejlepší světové závodníky a vždycky je velká šance, že se na bedně objeví někdo od „nás”.

K propagaci přispěl i legendární předjížděcí manévr Michala Marošiho z loňského roku, který obletěl svět a celkem ho na Youtube shlédlo kolem osmi milionu lidí. Někteří si tehdy dokonce mysleli, že Michal celý závod vyhrál. Jak úvod naznačuje, vyhrál ovšem pořadatel Tomáš Slavík. Hlavním magnetem je ale samozřejmě závod samotný. Koná se na kopci Dobrá voda, který by jinak v létě zahálel. Pořadatel Tomáš Slavík na něm postavil trať nejvyšší třídy, která je závodníky poháru hodnocena jako nejlepší a nejtěžší na světě.

Divákům se ale nenabízí jenom ježdění na kolech. Na sobotu Tomáš zařídil vystoupení letecké akrobatické skupiny Red Bull Flying Bulls a na večer pak obří Masters of Dirt afterparty powered by Jägermeister, kde vystoupili Prague Conspiracy, Pipes and Pints, DJ Mosaken a další. I na ní se dostavilo neuvěřitelných tři a půl disíce diváků, což je počet nevídaný. Přesná čísla se teprve sčítají, ale pro zajímavost už teď se ví, že se za jeden večer vypilo tři sta litrů jägermeistera.

Na start se letos postavilo „pouze” 55 závodníků. Spousta lidí účast vzdala, protože si na to netroufla. I tak si závod vybral svou daň. Jeden z nejlepších jezdců světového poháru Quentin Derbier měl v pátek takový pád, že nebylo jasná, zda se vůbec zvedne. Přestřelil dopad skoku a napálil helmou do odrazu dalšího. Druhý den jezdil s nateklou, fialovou hlavou. „Je hodně velkej tvrďák, že vůbec nastoupil do závodu a skončil čtvrtej,” říká Tomáš Slavík.

Dostavila se i další jména ze světové elity: loňský mistr světa Joost Wichman z Holandska, Švéd Felix Beckeman, Angličan Scott Beaumont a další. Nejvíc divákům zatrnulo při souboji v semifinále, kdy Rakušan Hannes Slavik přelétl dopad druhého skoku a v rychlosti 65 km/h narazil hlavou o zem. „Za mě to byl největší crash ve fourcrossu, co jsem kdy viděl,” říká o nehodě Tomáš Slavík. Jeho rakouský jmenovec byl odvezen helikoptérou do liberecké nemocnice, kde se ukázalo, že závodník pojede domů bez zranění.

„Nejspíš ho zachránil ochranný límec kolem krku, který se sice rozbil na kusy, ale zamezil zlomení páteře,” hodnotí bouračku český jezdec, který si v následující rozjížďce suverénně dojel pro zlato. Z vítězství i počtu diváku má obrovskou radost. V tuhle chvíli se už ale soustředí na další ročník.

Uvažuje se dokonce o možném pořádání mistrovství světa. „MS je ještě vyšší soutěž, která se pořádá v ještě těsnější spolupráci s federací UCI. Jejich požadavky jsou velmi náročné a někdy dá dost práce je splnit bez ohledu na to, co si o nich myslíme. Za MS jsou také mnohem vyšší poplatky i jiné nároky,” takže si musím všechno dobře rozmyslet, říká současný vedoucí světového poháru.

zdroj: Adam Maršál, foto: Adam Maršál, Barbora Berdychová

SDÍLEJ:
facebook
Poslat známému
Tisknout článek
VYBÍRÁME
Jak si vybrat „správný“ stůl pro hraní pokeru

Jak si vybrat „správný“ stůl pro hraní pokeru

18. 12. 2006, autor: admin

Výběr „správného“ stolu je prvním předpokladem, aby jste ze hry na konci mohli odcházet vítězně. V pokerových hernách máte na výběr z mnoha různých stolů a je jen na Vás, jaký si vyberete.

KOMENTÁŘE KE ČLÁNKU
Přidat komentář
Tento článek ještě nikdo nekomentoval. Buďte první.
VLOŽIT KOMENTÁŘNejste přihlášen/a, proto opište text, který vidíte na obrázku níže.
. captcha
CELEBRITY
Celebrity: Nabízím práci automechanika, nástup ihned!

Nabízím práci automechanika, nástup ihned!

Jak je složité najít dobrého řemeslníka? Ehm, velmi... Je...

Celebrity: Land Rover postavil kuchyni pro Jamieho Olivera. V autě.

Land Rover postavil kuchyni pro Jamieho Olivera. V autě.

Mobilní kuchyně, to už tady bylo, není to žádná novinka, ...

Celebrity: Moderátorka Jana Knížková vysílala z bazénku, ukázala při tom svůdné křivky

Moderátorka Jana Knížková vysílala z bazénku, ukázala při tom svůdné křivky

Rádio je obvykle záležitostí pouze zvukovou, vizuální asp...

DALŠÍ CELEBRITY
REDAKČNÍ TIP
POSLOUCHEJ RÁDIA ONLINE!
PŘIDEJTE SE K NÁM

Staňte se našimi fanoušky

NEJNOVĚJŠÍ VIDEA
Zobrazit video
Jak zvířata jí své jídlo

Jak zvířata jí své jídlo

Nahlédněte do říše zvířat tak, jak se...

Zobrazit video
Video: A další kompilace ruských bouraček

Video: A další kompilace ruských bouraček

Tohle už je pomalu seriál na pokračov...

Zobrazit video
Video: Ilegální drifty ve městě

Video: Ilegální drifty ve městě

Tihle týpci se s tím nemažou a vodí a...

Autoweb

Vymyslet dobrý název auta není nic jednoduchého. Zatímco některá auta se snaží působit svým názve...

Urbanstore

Pořiď si stylové značkové oblečení, boty nebo doplňky se slevou až 80%. Více na UrbanStore.cz.

Delideli

Darujte nádhernou kytici, luxusní čokoládu, kvalitní víno, koš plný delikates či lahodný dort.

Cestuj

Vyberte si z tisíců dovolených v oblíbeném Řecku se slevou až 20%. Volejte zdarma 800 11 11 33.