Fontána

13. 03. 2007, autor: prochlapa.cz
Sebevědomě důležitá a umělecká filozofická báje o smrti a lásce nutí Hugh Jackmana tisíc let zachraňovat Rachel Weisz. Mnozí ji už odmítli jako nabubřelý blábol. Ale ty citlivější a trpělivější může pohltit a okouzlit.
Fontána

Na začátku to vypadá jako filozofická sci-fi v Kubrickovském duchu. Holohlavý Tom v pozici lotosového květu pluje vesmírem v obrovské průhledné bublině, kde ochraňuje Strom života a čeká na jeho plody. O pět set let dřív se neurochirurg Tommy zoufale snaží najít novou cestu, jak vyléčit mozkový nádor, zatímco jeho žena, která na něj umírá, by byla radši, kdyby se s ní prošel po čerstvě napadaném sněhu. A o další půl tisíciletí předtím konkvistador Tomas hledá v mayské džungli Strom života na přání španělské královny.

Každý Tom má tvář Hugh Jackmana a nezvykle v tomto představení hraje vážně víc on než jeho šarm, pro ten není u muže ovládaného smutkem a zoufalým hněvem místo. Výlet do bolestnějších hloubek člověka, delší než v Dokonalém triku, Jackmanovi jako herci prospívá. Postavu (resp. postavy), jejíž ztráta ho do této boleti vrhá, představuje Rachel Weisz. Z jejich tří propletených rovin vzdálených v čase, místě, vědomí, ale ne v náladě, se postupně vynořuje jako ta určující ta prostřední z roku 2000. Tím se taky vynořuje poznání, že Fontána se má k 2001: Vesmírná odyssea jako Soderberghovo Solaris k tomu od Tarkovského.

Čímž nechci říct, že Fontána je hloupý film. Jenom jednodušší. V podstatě vypráví prostý příběh o lásce a smrti, ovšem obalený mysteriózní atmosférou stvořenou z pronikavá hudby, zastřeného světelného ladění a výrazně uměleckých obrazů. I prostý příběh, zvlášť v takovém zpracování, ale může vzbuzovat vášně, a Fontána vzhledem k tomu, kterých témat se svým sebevědomým názorem dotýká, taky kontroverzním filmem v podstatě je, snad ještě víc než předchozí kousky režiséra Darrena Aronofskyho sci-fi thriller Pi a drogová noční můra Rekviem za sen.

Fontána taky může být filmem kultovním, v pravém smyslu toho slova, protože je to dílo, které se bude líbit jen omezené skupině. Ta ho ale bude milovat s každým dalším shlédnutím. Ne jako kritici na festivalu v Benátkách, kteří ho vypískali a odmítli jako nabubřelé milostné vyznání Aronofského partnerce Rachel Weisz, jejíž Izzy se s andělskou moudrostí a ozářená měkkým bílým světlem smířila se svou smrtí. Podle mě ale Fontána dostává svému označení filozofické sci-fi mnohem důstojněji a nabízí víc než poctu krásné Rachel. Všudypřítomná stylizovanost a symboličnost filmu, kromě nastolení kontemplativní nálady, bez níž nejde příběh přijmout, jenom zvýrazňuje sílu s jakou posedlého Toma praští jednoduše tvrdá pravda, proti níž se celý film snaží zarytě bojovat. Jako u každé filozofie, i tady patří k věci, že o jejích poselstvích se dá následně dlouho debatovat, stejně jako o tom, které roviny příběhu jsou reálné a které ne. V mé interpretaci Fontána Tomovi ukazuje, že věčný život existuje v přeměně. A že místo planých pokusů porazit něco tak mocného jako je smrt, se měl jít raději radovat z života, své ženy a čerstvě napadaného sněhu.

The Fountain, USA 2006, 97 minut. Režie Darren Aronofsky, hrají Hugh Jackman, Rachel Weisz, Ellen Burstyn. Premiéra 8. 3. 2007.

foto: Bontonfilm

SDÍLEJ:
facebook
Poslat známému
Tisknout článek
VYBÍRÁME
Nepohodlný

Nepohodlný

27. 04. 2006, autor: admin

Thriller Nepohodlný vás zasáhne tím hlouběji, čím menší si děláte iluze o propojenosti nadnárodního byznysu, diplomatických kruhů a bídy v Africe.

KOMENTÁŘE KE ČLÁNKU
Přidat komentář
Tento článek ještě nikdo nekomentoval. Buďte první.
VLOŽIT KOMENTÁŘNejste přihlášen/a, proto opište text, který vidíte na obrázku níže.
. captcha
CELEBRITY
Celebrity: Nabízím práci automechanika, nástup ihned!

Nabízím práci automechanika, nástup ihned!

Jak je složité najít dobrého řemeslníka? Ehm, velmi... Je...

Celebrity: Land Rover postavil kuchyni pro Jamieho Olivera. V autě.

Land Rover postavil kuchyni pro Jamieho Olivera. V autě.

Mobilní kuchyně, to už tady bylo, není to žádná novinka, ...

Celebrity: Moderátorka Jana Knížková vysílala z bazénku, ukázala při tom svůdné křivky

Moderátorka Jana Knížková vysílala z bazénku, ukázala při tom svůdné křivky

Rádio je obvykle záležitostí pouze zvukovou, vizuální asp...

DALŠÍ CELEBRITY
REDAKČNÍ TIP
POSLOUCHEJ RÁDIA ONLINE!
PŘIDEJTE SE K NÁM

Staňte se našimi fanoušky

NEJNOVĚJŠÍ VIDEA
Zobrazit video
Jak zvířata jí své jídlo

Jak zvířata jí své jídlo

Nahlédněte do říše zvířat tak, jak se...

Zobrazit video
Video: A další kompilace ruských bouraček

Video: A další kompilace ruských bouraček

Tohle už je pomalu seriál na pokračov...

Zobrazit video
Video: Ilegální drifty ve městě

Video: Ilegální drifty ve městě

Tihle týpci se s tím nemažou a vodí a...

Autoweb

Vymyslet dobrý název auta není nic jednoduchého. Zatímco některá auta se snaží působit svým názve...

Urbanstore

Pořiď si stylové značkové oblečení, boty nebo doplňky se slevou až 80%. Více na UrbanStore.cz.

Delideli

Darujte nádhernou kytici, luxusní čokoládu, kvalitní víno, koš plný delikates či lahodný dort.

Cestuj

Vyberte si z tisíců dovolených v oblíbeném Řecku se slevou až 20%. Volejte zdarma 800 11 11 33.