Fontána

13. 03. 2007, autor: prochlapa.cz
Sebevědomě důležitá a umělecká filozofická báje o smrti a lásce nutí Hugh Jackmana tisíc let zachraňovat Rachel Weisz. Mnozí ji už odmítli jako nabubřelý blábol. Ale ty citlivější a trpělivější může pohltit a okouzlit.
Fontána

Na začátku to vypadá jako filozofická sci-fi v Kubrickovském duchu. Holohlavý Tom v pozici lotosového květu pluje vesmírem v obrovské průhledné bublině, kde ochraňuje Strom života a čeká na jeho plody. O pět set let dřív se neurochirurg Tommy zoufale snaží najít novou cestu, jak vyléčit mozkový nádor, zatímco jeho žena, která na něj umírá, by byla radši, kdyby se s ní prošel po čerstvě napadaném sněhu. A o další půl tisíciletí předtím konkvistador Tomas hledá v mayské džungli Strom života na přání španělské královny.

Každý Tom má tvář Hugh Jackmana a nezvykle v tomto představení hraje vážně víc on než jeho šarm, pro ten není u muže ovládaného smutkem a zoufalým hněvem místo. Výlet do bolestnějších hloubek člověka, delší než v Dokonalém triku, Jackmanovi jako herci prospívá. Postavu (resp. postavy), jejíž ztráta ho do této boleti vrhá, představuje Rachel Weisz. Z jejich tří propletených rovin vzdálených v čase, místě, vědomí, ale ne v náladě, se postupně vynořuje jako ta určující ta prostřední z roku 2000. Tím se taky vynořuje poznání, že Fontána se má k 2001: Vesmírná odyssea jako Soderberghovo Solaris k tomu od Tarkovského.

Čímž nechci říct, že Fontána je hloupý film. Jenom jednodušší. V podstatě vypráví prostý příběh o lásce a smrti, ovšem obalený mysteriózní atmosférou stvořenou z pronikavá hudby, zastřeného světelného ladění a výrazně uměleckých obrazů. I prostý příběh, zvlášť v takovém zpracování, ale může vzbuzovat vášně, a Fontána vzhledem k tomu, kterých témat se svým sebevědomým názorem dotýká, taky kontroverzním filmem v podstatě je, snad ještě víc než předchozí kousky režiséra Darrena Aronofskyho sci-fi thriller Pi a drogová noční můra Rekviem za sen.

Fontána taky může být filmem kultovním, v pravém smyslu toho slova, protože je to dílo, které se bude líbit jen omezené skupině. Ta ho ale bude milovat s každým dalším shlédnutím. Ne jako kritici na festivalu v Benátkách, kteří ho vypískali a odmítli jako nabubřelé milostné vyznání Aronofského partnerce Rachel Weisz, jejíž Izzy se s andělskou moudrostí a ozářená měkkým bílým světlem smířila se svou smrtí. Podle mě ale Fontána dostává svému označení filozofické sci-fi mnohem důstojněji a nabízí víc než poctu krásné Rachel. Všudypřítomná stylizovanost a symboličnost filmu, kromě nastolení kontemplativní nálady, bez níž nejde příběh přijmout, jenom zvýrazňuje sílu s jakou posedlého Toma praští jednoduše tvrdá pravda, proti níž se celý film snaží zarytě bojovat. Jako u každé filozofie, i tady patří k věci, že o jejích poselstvích se dá následně dlouho debatovat, stejně jako o tom, které roviny příběhu jsou reálné a které ne. V mé interpretaci Fontána Tomovi ukazuje, že věčný život existuje v přeměně. A že místo planých pokusů porazit něco tak mocného jako je smrt, se měl jít raději radovat z života, své ženy a čerstvě napadaného sněhu.

The Fountain, USA 2006, 97 minut. Režie Darren Aronofsky, hrají Hugh Jackman, Rachel Weisz, Ellen Burstyn. Premiéra 8. 3. 2007.

foto: Bontonfilm

SDÍLEJ:
facebook
Poslat známému
Tisknout článek
VYBÍRÁME
Nepohodlný

Nepohodlný

27. 04. 2006, autor: admin

Thriller Nepohodlný vás zasáhne tím hlouběji, čím menší si děláte iluze o propojenosti nadnárodního byznysu, diplomatických kruhů a bídy v Africe.

KOMENTÁŘE KE ČLÁNKU
Přidat komentář
Tento článek ještě nikdo nekomentoval. Buďte první.
VLOŽIT KOMENTÁŘNejste přihlášen/a, proto opište text, který vidíte na obrázku níže.
. captcha
CELEBRITY
Celebrity: Nabízím práci automechanika, nástup ihned!

Nabízím práci automechanika, nástup ihned!

Jak je složité najít dobrého řemeslníka? Ehm, velmi... Je...

Celebrity: Land Rover postavil kuchyni pro Jamieho Olivera. V autě.

Land Rover postavil kuchyni pro Jamieho Olivera. V autě.

Mobilní kuchyně, to už tady bylo, není to žádná novinka, ...

Celebrity: Moderátorka Jana Knížková vysílala z bazénku, ukázala při tom svůdné křivky

Moderátorka Jana Knížková vysílala z bazénku, ukázala při tom svůdné křivky

Rádio je obvykle záležitostí pouze zvukovou, vizuální asp...

DALŠÍ CELEBRITY
REDAKČNÍ TIP
POSLOUCHEJ RÁDIA ONLINE!
PŘIDEJTE SE K NÁM

Staňte se našimi fanoušky

NEJNOVĚJŠÍ VIDEA
Zobrazit video
Jak zvířata jí své jídlo

Jak zvířata jí své jídlo

Nahlédněte do říše zvířat tak, jak se...

Zobrazit video
Video: A další kompilace ruských bouraček

Video: A další kompilace ruských bouraček

Tohle už je pomalu seriál na pokračov...

Zobrazit video
Video: Ilegální drifty ve městě

Video: Ilegální drifty ve městě

Tihle týpci se s tím nemažou a vodí a...

Autoweb

Soudní znalkyně a bývalá kontrolorka kvality staveb Ředitelství silnic a dálnic odhaluje, proč js...

Urbanstore

Pořiď si stylové značkové oblečení, boty nebo doplňky se slevou až 80%. Více na UrbanStore.cz.

Delideli

Darujte nádhernou kytici, luxusní čokoládu, kvalitní víno, koš plný delikates či lahodný dort.

Cestuj

Vyberte si z tisíců dovolených v oblíbeném Řecku se slevou až 20%. Volejte zdarma 800 11 11 33.