Ferrari F430 Spider

11. 02. 2005, autor: prochlapa.cz
Oficiální auto celosvětové plážové scény a kasinového života je sice o něco těžší než kupé, ale stále umí 310 km/h a stovku za 4,1 s.
Ferrari F430 Spider

S půlročním odstupem od uvedení F430 se za několik týdnů představí i jeho verze Spider, která ve výrobní řadě Ferrari nahradí Modenu 360 Spider. I když jde v hrubých obrysech o stále stejné auto s hliníkovým prostorovým rámem, posílenou karosérií a atmosférickým vidlicovým osmiválcem uprostřed, technický pokrok je ve skutečnosti markantní, a to nejen ve vyšším výkonu, ale i v jeho přenosu na silnici.

Spider sdílí s klasickým kupé F430 všechny hlavní komponenty, které zabaluje do upravené a zesílené karosérie s miniaturizovanou a stylově tvarovanou plátěnou střechou, vybavenou elektrickým sklápěním. Oproti uzavřené verzi je o 70 kg těžší, ale vzhledem k výkonu 490 koní z objemu 4,3 l to na výsledných hodnotách není skoro znát. Zrychlení z nuly na sto trvá 4,1 sekundy (o 0,1 s déle) a nejvyšší rychlost klesla o zanedbatelných 5 km/h na 310 km/h.

Stejně důležitý jako vysokootáčkový motor, jehož rozsah sahá až k 8750 ot/min a točivý moment 465 Nm překonává zažitý poměr 100 Nm/litr, je i způsob přenosu této síly na zadní kola. V něm hraje hlavní roli nový elektronický diferenciál s nastavitelným prokluzem a vyspělá elektronika, kterou jsme až donedávna byli zvyklí vídat jen ve WRC a F1.

Pomocí otočného ovladače umístěného v pravé dolní části volantu, kterému Ferrari říká manettino, může řidič volit mezi různým nastavením podvozku, stabilizačního a protiprokluzového systému, diferenciálu a v případě vybavení převodovkou F1 i rychlosti řazení.

Otočnou páčkou lze vybírat z pěti stupňů chování, od nejbezpečnějšího „ice“, určeného na ledový povrch, až po zcela vypnutou elektroniku v pozici „off“. V každé z pěti pozic se mění tvrdost podvozku, rychlost reakcí na plyn a řazení, případný rozsah zásahu stabilizace a mezní hodnoty prokluzu diferenciálu.

Většina zákazníků si u F430 objednává převodovku F1 s pádly pod volantem, jejíž výhodou je jak propojenost na elektronické systémy, tak i automatické dávkování meziplynů. Ferrari očekává, že drtivá část vyrobených F430 a F430 Spiderů bude mít řazení F1, ale k velké radosti zastánců klasiky přesto ponechává v nabídce i klasickou šestistupňovou ruční převodovku s otevřenou chromovanou kulisou.

Dalším poznávacím prvkem všech osmiválcových Ferrari je od roku 2000, kdy se poprvé objevila Modena, i průhledný kryt motoru, který svého času způsobil ve své třídě malou designovou revoluci. Přirozeně nechybí ani u Spideru, na který si mimochodem potenciální zákazníci počkají hodně dlouho.

První exempláře se dostanou na trh až v druhé polovině roku; do té doby bude stále pokračovat výroba Modeny Spideru. Například na americkém trhu je však dnes na F430 Berlinettu dvouletý pořadník a je pravděpodobné, že stejně velký zájem bude i o otevřenou verzi.

SDÍLEJ:
facebook
Poslat známému
Tisknout článek
VYBÍRÁME
Ferrari F430

Ferrari F430

26. 08. 2004, autor: admin

Modena už má nejlepší léta za sebou. Je okoukaná, jezdí jich dost a její noví konkurenti jsou silnější a rychlejší. Nová F430 by měla situaci radikálně zvrátit.

KOMENTÁŘE KE ČLÁNKU
Přidat komentář
Tento článek ještě nikdo nekomentoval. Buďte první.
VLOŽIT KOMENTÁŘNejste přihlášen/a, proto opište text, který vidíte na obrázku níže.
. captcha
CELEBRITY
Celebrity: Nabízím práci automechanika, nástup ihned!

Nabízím práci automechanika, nástup ihned!

Jak je složité najít dobrého řemeslníka? Ehm, velmi... Je...

Celebrity: Land Rover postavil kuchyni pro Jamieho Olivera. V autě.

Land Rover postavil kuchyni pro Jamieho Olivera. V autě.

Mobilní kuchyně, to už tady bylo, není to žádná novinka, ...

Celebrity: Moderátorka Jana Knížková vysílala z bazénku, ukázala při tom svůdné křivky

Moderátorka Jana Knížková vysílala z bazénku, ukázala při tom svůdné křivky

Rádio je obvykle záležitostí pouze zvukovou, vizuální asp...

DALŠÍ CELEBRITY
REDAKČNÍ TIP
POSLOUCHEJ RÁDIA ONLINE!
PŘIDEJTE SE K NÁM

Staňte se našimi fanoušky

NEJNOVĚJŠÍ VIDEA
Zobrazit video
Jak zvířata jí své jídlo

Jak zvířata jí své jídlo

Nahlédněte do říše zvířat tak, jak se...

Zobrazit video
Video: A další kompilace ruských bouraček

Video: A další kompilace ruských bouraček

Tohle už je pomalu seriál na pokračov...

Zobrazit video
Video: Ilegální drifty ve městě

Video: Ilegální drifty ve městě

Tihle týpci se s tím nemažou a vodí a...

Autoweb

L200 se prodává ve 150 zemích světa a je současně celosvětově druhým nejprodávanějším mo...

Urbanstore

Pořiď si stylové značkové oblečení, boty nebo doplňky se slevou až 80%. Více na UrbanStore.cz.

Delideli

Darujte nádhernou kytici, luxusní čokoládu, kvalitní víno, koš plný delikates či lahodný dort.

Cestuj

Vyberte si z tisíců dovolených v oblíbeném Řecku se slevou až 20%. Volejte zdarma 800 11 11 33.