Fenomén radler aneb sládek radí, jak vybrat ten správný

11. 09. 2014, autor: Filip Rakovan
Kombinace piv a ovocných limonád zažívají velký boom, přesto nejde o žádnou novinku. Jak se ve světě radleru ale vyznat?!
Fenomén radler aneb sládek radí, jak vybrat ten správný

I když v naší zemi zažívají radlery nebývalý rozkvět až v posledních letech, historie tohoto nápoje je dlouhá, vznikl totiž zřejmě už na konci 19. století v Německu a mezi jeho první vášnivé konzumenty patřili cyklisté, pro které už tehdy představoval ideální iontový nápoj. Dnes je na trhu mnoho značek a příchutí. Jak se ale v té spoustě zorientovat? Petr Kostelecký, sládek Pivovaru Litovel, předem upozorňuje: „O tom, zda vám daný radler bude chutnat, samozřejmě rozhodují osobní preference.“ Přesto když se ocitneme v obchodě před plným regálem s těmito – laicky řečeno – mixy piva a limonády, existují určité vlastnosti, které bychom měli sledovat.

Pokud si domů chceme odnést kvalitní nápoj, napovědět v první řadě by měla etiketa. "Prvotním zdrojem informací by pro nás měla být etiketa,“ zdůrazňuje sládek Kostelecký, „pokud je výrobce férový, uvádí všechny důležité vlastnosti přímo zde.“ Jaké vlastnosti a ingredience jsou nejdůležitější? Podle sládkova názoru by měl mít každý dobrý radler blízko k přírodě. Různá „éčka“ jsou zdraví sice neškodná, ale praxe říká, že se bez většiny z nich obejdete. Tudíž je jen na pivovaru, zda si chce proces výroby a další distribuce ulehčovat, nebo zda je jeho cílem přirozený nápoj. „Pakliže nejste diabetici,“ pokračuje litovelský sládek, „pak se rozhodně vyhněte radlerům, které obsahují umělá sladidla.“ Zdravý člověk totiž vůbec nemá důvod přijímat například aspartam. A jakkoli má takový nápoj méně energie, dávejte přednost přírodním sladidlům.

DOPORUČUJEME: 36 způsobů. jak si otevřít pivo

Další věcí, na kterou bychom se měli při nákupu zaměřit, je obsah alkoholu. U nealkoholických radlerů by neměl překročit 0,5 procenta. Klasický radler je mixem piva a ovocné složky nebo limonády, jejichž vzájemný poměr je většinou 50 : 50. To znamená, že alkoholické radlery mívají okolo dvou procent alkoholu, najdou se ale také silnější nebo slabší výjimky. „Osobně se vyhýbám těm nápojům, které obsahují méně než 1,8 procenta alkoholu, zde už je evidentně menší podíl piva, a tak se již často nedá hovořit o radleru v pravém slova smyslu,“ informuje Petr Kostelecký. Už v obchodě si určitě všimnete, že není radler jako radler. Některé se honosí několika chuťovými přísadami, jiným vystačí jediná. V tomto případě platí, že vždy záleží na preferencích konzumenta. „Pokud vám vyhovuje například chuťová kombinace zázvoru a limetky, nemusíte se v žádném případě bát ji vyzkoušet,“ uvádí Kostelecký .„Já osobně ale dávám přednost spíše jednodušším pivním mixům, ve kterých se snoubí chuť poctivého piva a citrusových plodů.“

Takže si nalijme do čisté sklenice. Jak už víme, radler je mix piva a nějaké ovocné složky, například limonády. Příslušnost k nápojům z piva by měla být na první pohled patrná, a to díky pivní pěně. „Některé výluhy z ovoce mohou pěnivost snižovat, proto není hustota pěny úplně stěžejní vlastností radlerů,“ upozorňuje sládek pivovaru Litovel. Nicméně stopy po pěně by měly být přinejmenším patrné. Pokud totiž pěna úplně chybí, vyvolává to podezření, že je v radleru málo zastoupen pivní podíl nebo že je kvalita piva horší. Zaměřme se také na barvu. Ta by měla odpovídat tomu, co je vyobrazeno na etiketě. Pokud to bude například příchuť červeného pomeranče nebo maliny, měla by být barva narůžovělá až lososová.

Přivoníme, ochutnáme, osvěžíme se...? Ve vůni radlera bychom měli cítit složky, které se přidávají k pivu. Ale chmelové nebo sladové vůně se nelekejte, v tomto ohledu nejsou vůbec na škodu. Pan sládek přitom zdůrazňuje, že podstatné je to, aby se všechno harmonicky propojovalo. Lidově řečeno, ve vůni by nemělo nic nepříjemně „trčet“. To samé pak platí i pro chuť, ve které by měl být vyvážený podíl pivní a ovocné složky. A protože v naší zemi vyrábíme pivo, které se vyznačuje plnou chutí a řízem, měla by v chuti doznívat chmelová hořkost.

SDÍLEJ:
facebook
Poslat známému
Tisknout článek
VYBÍRÁME
Jak si vybrat „správný“ stůl pro hraní pokeru

Jak si vybrat „správný“ stůl pro hraní pokeru

18. 12. 2006, autor: admin

Výběr „správného“ stolu je prvním předpokladem, aby jste ze hry na konci mohli odcházet vítězně. V pokerových hernách máte na výběr z mnoha různých stolů a je jen na Vás, jaký si vyberete.

KOMENTÁŘE KE ČLÁNKU
Přidat komentář
Tento článek ještě nikdo nekomentoval. Buďte první.
VLOŽIT KOMENTÁŘNejste přihlášen/a, proto opište text, který vidíte na obrázku níže.
. captcha
CELEBRITY
Celebrity: Nabízím práci automechanika, nástup ihned!

Nabízím práci automechanika, nástup ihned!

Jak je složité najít dobrého řemeslníka? Ehm, velmi... Je...

Celebrity: Land Rover postavil kuchyni pro Jamieho Olivera. V autě.

Land Rover postavil kuchyni pro Jamieho Olivera. V autě.

Mobilní kuchyně, to už tady bylo, není to žádná novinka, ...

Celebrity: Moderátorka Jana Knížková vysílala z bazénku, ukázala při tom svůdné křivky

Moderátorka Jana Knížková vysílala z bazénku, ukázala při tom svůdné křivky

Rádio je obvykle záležitostí pouze zvukovou, vizuální asp...

DALŠÍ CELEBRITY
REDAKČNÍ TIP
POSLOUCHEJ RÁDIA ONLINE!
PŘIDEJTE SE K NÁM

Staňte se našimi fanoušky

NEJNOVĚJŠÍ VIDEA
Zobrazit video
Jak zvířata jí své jídlo

Jak zvířata jí své jídlo

Nahlédněte do říše zvířat tak, jak se...

Zobrazit video
Video: A další kompilace ruských bouraček

Video: A další kompilace ruských bouraček

Tohle už je pomalu seriál na pokračov...

Zobrazit video
Video: Ilegální drifty ve městě

Video: Ilegální drifty ve městě

Tihle týpci se s tím nemažou a vodí a...

Autoweb

Máte velké auto, s velkými úložnými prostory, a přesto je nedokážete efektivně využívat? Řešením ...

Urbanstore

Pořiď si stylové značkové oblečení, boty nebo doplňky se slevou až 80%. Více na UrbanStore.cz.

Delideli

Darujte nádhernou kytici, luxusní čokoládu, kvalitní víno, koš plný delikates či lahodný dort.

Cestuj

Vyberte si z tisíců dovolených v oblíbeném Řecku se slevou až 20%. Volejte zdarma 800 11 11 33.