Fast Food Nation

19. 01. 2007, autor: prochlapa.cz
Co všechno se skrývá za jedním hamburgerem? Richard Linklater vám to rád poví. Jeho film ale není nic lehkého na strávení.
Fast Food Nation

Super Size Me obětavý dokumentarista Morgan Spurlock ohrožoval vlastní zdraví, aby dokázal, jak neblaze působí fastfoodová strava na ty, co ji jedí. Novinka Fast Food Nation, hraný film, který nicméně styl dokumentu dost připomíná, se soustředí na opačnou stranu hamburgu – na to jak neblaze působí na ty, co ho vyrábějí. A de facto chce, abyste už nikdy nemohli jíst kravské maso v housce, aspoň ne bez výčitek svědomí

Důvodů, proč pohrdat unifikovanými rychlými občerstveními, je dost. Třeba to, že v mase jsou stopy kravského lejna. Protože pás v masokombinátu jede moc rychle a dělníci občas říznou vedle, jako do střeva, jehož obsah se vylije tak, kam nemá. Tihle dělníci jsou většinou Mexičané, kteří do USA přišli vydělávat ilegálně. Někdo takový v podstatě nemá moc práv, třeba když se v práci zraní a firma ho neprávem obviní, že se tak stalo proto, že bral amfetaminy…

Fast Food Nation překlopil do filmu režisér Richard Linklater, a to z knihy Erica Schlossera. Linklaterovy filmy ne vždy zapadaly do klasických příběhových škatulek (vzpomeňte si na ukecané romance Před úsvitem a Před soumrakem). A Schlosserův kritický bestseller není beletrie. Takže ani od filmového Fast Foodu nečekejte dojemné drama o vykořisťování chudých dělníků nebo satiru o cynismu nadnárodních korporací. Linklater připravil salát složený z několika druhů hrdinů a problémů. Skládá se do portrétu coloradského městečka Cody, reprezentující celou americkou (a čím dál víc nejen americkou) společnost. Oba autoři ji nevnímají zrovna jako lákavý kus navoněného masíčka, ale připálený, nezdravý žvanec.

Skoro každého z hrdinů nakonec výkonná mašinérie spolkne. Všichni se nakonec chováme jako krávy, které se v nejvýstižnější scéně filmu pokoušejí vysokoškolští aktivisti pustit na svobodu. „No tak, běžte! Copak nechcete být svobodné?“ křičí na ně jedna ze samozvaných zachránkyň. Ale krávy jenom bučí a stojí. Proč by měli utíkat, když jim v ohradě nabízí geneticky modifikovanou chutnou krmi? Co na tom, že za pár dní skončí na porážce?

Linklaterův film, ozdobený výstupy mnoha známých herců, od Bruce Willise po Liklaterova kamaráda Ethan Hawkea, se snaží proti podobnému falešně šťastnému ignoranství bojovat. Jeho taktika je praštit nás po hubě všemi možnými klišé, které si o ošklivých praktikách fastfoodových řetězců dokážete vybavit, včetně nechutných záběrů z jatek. Díky tomu je Fast Food Nation dost cítit záměrem a politickým (levicovým) názorem jeho tvůrců, který převládá nad jeho filmovostí, což nemusí zrovna každému vonět. Nicméně v záplavě mainstreamových kulturních produktů s prefabrikovanou chutí, může být přinejmenším docela zajímavé uvědomit si, co všechno se musí stát, abychom si mohli koupit jeden hamburger.

Fast Food Nation, USA/UK 2006, 116 minut. Režie Richard Linklater, hrají Greg Kinnear, Ashley Johnson, Ethan Hawke, Catalina Sandino Moreno, Wilmer Valderrama, Bruce Willis, Patricia Arquette, Kris Kristofferson, Paul Dano, Avril Lavigne. Premiéra 18. 1. 2007.

Foto: HCE/35 mm

SDÍLEJ:
facebook
Poslat známému
Tisknout článek
VYBÍRÁME
16 bloků

16 bloků

13. 06. 2006, autor: admin

Richard Donner se vrací s buddy movie ve starém stylu. V klidném tempu, s jasným morálním sdělením, nepřekvapivým dějem a unaveným Brucem Willisem. Film vhodný na jedno spokojené zhlédnutí.

KOMENTÁŘE KE ČLÁNKU
Přidat komentář
Tento článek ještě nikdo nekomentoval. Buďte první.
VLOŽIT KOMENTÁŘNejste přihlášen/a, proto opište text, který vidíte na obrázku níže.
. captcha
CELEBRITY
Celebrity: Nabízím práci automechanika, nástup ihned!

Nabízím práci automechanika, nástup ihned!

Jak je složité najít dobrého řemeslníka? Ehm, velmi... Je...

Celebrity: Land Rover postavil kuchyni pro Jamieho Olivera. V autě.

Land Rover postavil kuchyni pro Jamieho Olivera. V autě.

Mobilní kuchyně, to už tady bylo, není to žádná novinka, ...

Celebrity: Moderátorka Jana Knížková vysílala z bazénku, ukázala při tom svůdné křivky

Moderátorka Jana Knížková vysílala z bazénku, ukázala při tom svůdné křivky

Rádio je obvykle záležitostí pouze zvukovou, vizuální asp...

DALŠÍ CELEBRITY
REDAKČNÍ TIP
POSLOUCHEJ RÁDIA ONLINE!
PŘIDEJTE SE K NÁM

Staňte se našimi fanoušky

NEJNOVĚJŠÍ VIDEA
Zobrazit video
Jak zvířata jí své jídlo

Jak zvířata jí své jídlo

Nahlédněte do říše zvířat tak, jak se...

Zobrazit video
Video: A další kompilace ruských bouraček

Video: A další kompilace ruských bouraček

Tohle už je pomalu seriál na pokračov...

Zobrazit video
Video: Ilegální drifty ve městě

Video: Ilegální drifty ve městě

Tihle týpci se s tím nemažou a vodí a...

Autoweb

Navštívili jsme evropské muzeum značky Mazda a nahlédli do její historie. Nejzajímavější exponáty...

Urbanstore

Pořiď si stylové značkové oblečení, boty nebo doplňky se slevou až 80%. Více na UrbanStore.cz.

Delideli

Darujte nádhernou kytici, luxusní čokoládu, kvalitní víno, koš plný delikates či lahodný dort.

Cestuj

Vyberte si z tisíců dovolených v oblíbeném Řecku se slevou až 20%. Volejte zdarma 800 11 11 33.