Elektromobil vás navždy změní. K lepšímu.

13. 11. 2017, autor: Filip Rakovan
O ekologických autech a ekonomickém provozu toho bylo napsáno už hodně. Na jedné straně se mluví o budoucnosti a na té druhé slyšíte tradiční zastánce řízení: „Neberte nám pach benzínu!“.
Elektromobil vás navždy změní. K lepšímu.

Nechme tyhle debaty stranou a pojďme se podívat, zda vás může vlastnictví elektromobilu změnit.

Například Hyundai se svou ucelenou řadou řadou IONIQ nabízí tři varianty vozů. K dispozici je plně elektrický model, model plug-in-hybrid, který snoubí to nejlepší z obou světů, a nakonec model s čistě hybridním pohonem. Jízda s každým z nich je jiná, ale hlavně odlišná od běžného dieselu nebo benzínu.

Během jízdy hybridním autem si všimnete, že když nezrychlujete příliš agresivně, jede auto čistě na elektriku výrazně déle. Přepnete si displej palubního počítače na sledování jízdních režimů a sami se podvědomě snažíte, aby se benzínový motor zapojoval co nejméně. Vaší motivací snad ani nemusí být nižší spotřeba benzínu. Najednou se z toho stává soutěž mezi vámi a vaším autem, na jejímž konci je ekologický provoz. A když před obchodním domem parkujete v naprosté tichosti jen na elektromotor, jste větší podívanou než bručící osmiválec prémiového SUV. Akorát pozor na chodce, oni vás neslyší!

Jízda v elektromobilu je pak zcela samostatnou kapitolou. Hyundai IONIQ nabízí možnost ovlivňovat míru rekuperace energie při zpomalování a to ve 4 stupních od nula do tří. V praxi to vypadá tak, že při sundání nohy z plynového pedálu auto „brzdí motorem“ podle navolené intenzity. Samozřejmě čím větší intenzita rekuperace, tím více zpětně dobíjíte akumulátory a prodlužujete tak dojezd automobilu. Je to, jako byste při brzdění motorem dolévali palivo do nádrže. Režimy lze volit pohodlně pádly pod volantem a měnit je kdykoliv v průběhu jízdy a samotného brzdění. Když nastavíte nejvyšší stupeň 3, rozsvěcí se již brzdová světla, protože zpomalení je natolik intenzivní, že pro ostatní účastníky silničního provozu to vypadá, jako když sešlápnete brzdový pedál. A vaše soutěž se sebou samým a vaším autem jede opět na plno.

Na centrálním displeji se zobrazuje údaj o dojezdu vozu a stavu akumulátorů. Když se například vyvarujete prudkého zrychlení, nebrzdíte pedálem a měníte intenzitu rekuperace energie dle situace, tak přejedete celou Prahu bez doteku brzdového pedálu a místo ujetých 30 km snížíte dojezd auta z původních 270 km na 250 km. Znamená to, že jste 10 km ujeli vlastně bez spotřeby energie, a to jen vlastní snahou ovládat auto ekologicky. Prostě sen.

A v zimně si najednou uvědomíte, že vše, co v autech běžně používáme, vyžaduje energii. U benzínového auta vám to vůbec nedochází, ale u elektromobilu jsou souvislosti okamžitě vidět. Zapnete vyhřívání sedadel a okamžitě snižujete dojezd auta o 3–5 km? Svůj chytrý telefon položíte na dobíjecí plochu a ejhle, 2 km z celkového dojezdu jdou dolů. I rádio na vyšší hlasitost ovlivňuje spotřebu energie, tedy dojezd vašeho auta. Samozřejmě to neznamená, že si vypnete vyhřívání i rádio, chceme tím poukázat na to, že vše souvisí se vším. Tak jako v životě. Inu, také jsme se smáli rodičům, když nás nutili všude poctivě zhasínat. Dnes už víme, že to mysleli dobře.

Doba se mění a k upoutání pozornosti už není nutné vlastnit osmiválec o objemu 5 litrů. Naopak. Pokud váš jezdecký styl právě s osmiválcem připomíná závodního jezdce a v kartě řidiče zbývají poslední dva body, zkuste jízdu s elektromobilem. Dokáže vás změnit a přitom zůstanete středem pozornosti. Jen ta pozornost bude čistě pozitivní a možná od trochu jiného typu lidí.

A jen pro zajímavost, u elektromobilu je na akumulátory poskytována osmiletá záruka, je možné je dobíjet jak z rychlonabíjecích stanic, tak i ze standardní sítě a dojezd je až 280 km. Navíc hybridní verze vyhrála prestižní Red Dot Award 2016 v kategorii automobilového designu.

SDÍLEJ:
facebook
Poslat známému
Tisknout článek
KOMENTÁŘE KE ČLÁNKU
Přidat komentář
Tento článek ještě nikdo nekomentoval. Buďte první.
VLOŽIT KOMENTÁŘNejste přihlášen/a, proto opište text, který vidíte na obrázku níže.
. captcha
CELEBRITY
Celebrity: Nabízím práci automechanika, nástup ihned!

Nabízím práci automechanika, nástup ihned!

Jak je složité najít dobrého řemeslníka? Ehm, velmi... Je...

Celebrity: Land Rover postavil kuchyni pro Jamieho Olivera. V autě.

Land Rover postavil kuchyni pro Jamieho Olivera. V autě.

Mobilní kuchyně, to už tady bylo, není to žádná novinka, ...

Celebrity: Moderátorka Jana Knížková vysílala z bazénku, ukázala při tom svůdné křivky

Moderátorka Jana Knížková vysílala z bazénku, ukázala při tom svůdné křivky

Rádio je obvykle záležitostí pouze zvukovou, vizuální asp...

DALŠÍ CELEBRITY
REDAKČNÍ TIP
POSLOUCHEJ RÁDIA ONLINE!
PŘIDEJTE SE K NÁM

Staňte se našimi fanoušky

NEJNOVĚJŠÍ VIDEA
Zobrazit video
Jak zvířata jí své jídlo

Jak zvířata jí své jídlo

Nahlédněte do říše zvířat tak, jak se...

Zobrazit video
Video: A další kompilace ruských bouraček

Video: A další kompilace ruských bouraček

Tohle už je pomalu seriál na pokračov...

Zobrazit video
Video: Ilegální drifty ve městě

Video: Ilegální drifty ve městě

Tihle týpci se s tím nemažou a vodí a...

Autoweb

Největší elektromobil mnichovské značky je údajně ve vývoji a dorazí nejdříve v roce 2021.

Urbanstore

Pořiď si stylové značkové oblečení, boty nebo doplňky se slevou až 80%. Více na UrbanStore.cz.

Delideli

Darujte nádhernou kytici, luxusní čokoládu, kvalitní víno, koš plný delikates či lahodný dort.

Cestuj

Vyberte si z tisíců dovolených v oblíbeném Řecku se slevou až 20%. Volejte zdarma 800 11 11 33.