Edith Piaf

15. 06. 2007, autor: prochlapa.cz
Životopisy bývají oblíbený žánr herců, režiséři už ho ale tak dobře nezvládají. Roztříštěný portrét francouzské legendy podává život Edith Piaf ne jako růži, ale jako tragický chaos.
Edith Piaf
Jak ukázala ve filmech Vadí, nevadí, Příliš dlouhé zásnuby nebo Dobrý ročník, kdy se za jejím pozadím otáčel nejen Russell Crowe, ale celá provensálská vesnice, Marion Cotillard je jedna z nejhezčích francouzských hereček. Obsadit ji proto do hlavní role životopisu o Edith Piaf nemusí působit moc důvěryhodně, i když proslulá zpěvačka si užívala víc slávy i mužů. Jenže Marion s nánosy make-upu i s rolí splynula dokonale a film pro sebe ukradla jako příležitost jak ukázat, že je taky jednou z nejlepších francouzských hereček.

Její výkon dodává filmu emoce, vášně, život, přesně to, co mají i písně v originálním podání Edith Piaf, které tu samozřejmě taky nechybí. Jsou potřeba, protože bez bezprostřední přesvědčivé ukázky talentu, který přetrval smrt, by z Edith byla jen patetická, sebedestruktivní, hysterická, rozmazlená hvězda, dítě ulice, které se nikdy nenaučilo pořádně chovat. A dvou a půlhodinové melodrama by bez její hudby bylo jenom únavnou přehlídkou neveselých historek.

Jak spolu ale souvisí velký talent a velké problémy, rozvrácené dětství, prožité bez rodičů v bordelu, spousta milenců, zapletení do záhadné vraždy, tragický konec životní lásky, závislost na morfinu a podobné tragédie Edithina života? Režisér Olivier Dahan, který má za sebou mj. dvojku Purpurových řek, zdůrazňuje opuštění a samotu, která Edith provázela od chvíle, kdy otec odešel do války a matka začala pít a prostituovat. Na moc otázek o tajemstvích Edithina života ale nakonec neodpovídá. Spíš jenom pozoruje a ještě víc mlží. Tím, že se rozhodl její život vyprávět v epizodách, poskládaných na přeskáčku. Začíná tedy pár let před smrtí, kolapsem na jevišti slavné Olympie. A vynechává šťastnější nebo heroičtější okamžiky, jako vlastenecká léta za druhé světové války, takže ukazuje Edith jako případ pro psychiatra.

Jeho melodrama, který si i sám napsal, vypadá nádherně, plné lesku velkého světa, do nějž Edith Piaf tak velkolepě vstoupila. I některé scény jsou výborně natočené, především nápaditě surrealistické okamžiky po smrti boxera Cerdana, které Dahan podává, tak jak je Edith prožívá, na pomezí šílenství, střídavě mezi bolestnou realitou a šťastnou fantazií. Jeho pokus o originálnější přístup k životopisu ale celkově postrádá rytmus a přínos. Život Edith se tak skládá do tragického chaosu. Její zpěv a výkon Cotillard zůstávají ale i v těch nejzmatenějších a nejsmutnějších momentech pořád na vrcholu.

La Mome, Francie/UK/ČR 2007, 140 minut. Režie Olivier Dahan, hrají Marion Cotillard, Sylvie Testud, Pascal Greggory, Emmanuelle Seigner, Gérard Depardieu, Jean-Pierre Martins. Premiéra 14. 6. 2007.

foto: Bioscop
SDÍLEJ:
facebook
Poslat známému
Tisknout článek
VYBÍRÁME
Miss Potter

Miss Potter

26. 06. 2007, autor: admin

S čím Renée Zellweger přijede na festival do Varů? S kouzelným příběhem ze života Beatrix Potter, který je stejně rozkošný jako její dětské příběhy o králíčcích a kachnách.

KOMENTÁŘE KE ČLÁNKU
Přidat komentář
Tento článek ještě nikdo nekomentoval. Buďte první.
VLOŽIT KOMENTÁŘNejste přihlášen/a, proto opište text, který vidíte na obrázku níže.
. captcha
CELEBRITY
Celebrity: Nabízím práci automechanika, nástup ihned!

Nabízím práci automechanika, nástup ihned!

Jak je složité najít dobrého řemeslníka? Ehm, velmi... Je...

Celebrity: Land Rover postavil kuchyni pro Jamieho Olivera. V autě.

Land Rover postavil kuchyni pro Jamieho Olivera. V autě.

Mobilní kuchyně, to už tady bylo, není to žádná novinka, ...

Celebrity: Moderátorka Jana Knížková vysílala z bazénku, ukázala při tom svůdné křivky

Moderátorka Jana Knížková vysílala z bazénku, ukázala při tom svůdné křivky

Rádio je obvykle záležitostí pouze zvukovou, vizuální asp...

DALŠÍ CELEBRITY
REDAKČNÍ TIP
POSLOUCHEJ RÁDIA ONLINE!
PŘIDEJTE SE K NÁM

Staňte se našimi fanoušky

NEJNOVĚJŠÍ VIDEA
Zobrazit video
Jak zvířata jí své jídlo

Jak zvířata jí své jídlo

Nahlédněte do říše zvířat tak, jak se...

Zobrazit video
Video: A další kompilace ruských bouraček

Video: A další kompilace ruských bouraček

Tohle už je pomalu seriál na pokračov...

Zobrazit video
Video: Ilegální drifty ve městě

Video: Ilegální drifty ve městě

Tihle týpci se s tím nemažou a vodí a...

Autoweb

Angličani vyhnali svůj vůz opět na Ring a vylepšili vlastní rekord téměř o tři vteřiny.

Urbanstore

Pořiď si stylové značkové oblečení, boty nebo doplňky se slevou až 80%. Více na UrbanStore.cz.

Delideli

Darujte nádhernou kytici, luxusní čokoládu, kvalitní víno, koš plný delikates či lahodný dort.

Cestuj

Vyberte si z tisíců dovolených v oblíbeném Řecku se slevou až 20%. Volejte zdarma 800 11 11 33.