Dveře dokořán

16. 01. 2007, autor: prochlapa.cz
Některé dveře se musí rozbít, abyste do nich mohli vstoupit. Jude Law se v troskách těch svých pokouší najít identitu moderního člověka.
Dveře dokořán

Dveře dokořán jsou jedním z filmů, které vybraný český název nedokáže charakterizovat s takovou jemností jako název původní. Aby se dveře do života hlavního hrdiny Willa, londýnského architekta v krizi, otevřely dokořán, musí je totiž v souladu s originálním titulem Breaking and Entering nejdřív někdo rozbít a pak do nich vstoupit. Doslova to udělá mladý Srb Miro, který vykrade Willovu novou kancelář ve severním Londýně. Mirova matka, válečná uprchlice, muslimka Amira, vstoupí do Willových dveří pomyslně – když její obětavost, láska i zranitelnost konfrontují jeho partnerskou krizi. Setkání s rodinou, která je tak jiná a tak stejná jako ta jeho, taky otestuje, jak hluboko Will věří svým iluzím o svých dobrých úmyslech měnit a pomáhat, nejen zanedbané čtvrti King´s Cross, kterou se jeho firma chystá přestavět.

Anthony Minghella v spojil své jméno hlavně s úspěšnými epickými romancemi vyhrávajícími Oscary, jakými byly i jeho nejznámější film Anglický pacient nebo jeho poslední film Návrat do Cold Mountain. Svou zajímavou kariéru nicméně začal snímkem o mnoho komornějším a snad i intenzivnějším, osobitou love story Opravdově, šíleně, hluboce. Kdo tento černo komedii o ztrátě manžela zná, toho zasazení Minghellovy novinky do současného Londýna nepřekvapí. Zvlášť když zůstal u svého citlivého, intenzivního výrazu.

Epičnost tu sice zmizela z výpravy, ale ne z ambicí. Minghella chce totiž vyprávět komplexní příběh o dnešním životě v multikulturním velkoměstě. Kde na člověka útočí tíha jeho vlastních předsudků, neschopnosti chápat sebe i okolí, citová uzavřenost a odcizení, i etnické a sociální nespravedlnosti, kterým je mnohem snazší čelit v teorii než v praxi.

Jak režisér by Minghella docela věděl jak tohle všechno pojmout. Točil elegantně a citlivě a najal mezinárodní hvězdy (v čele se svým oblíbencem Judem Lawem), které ještě nezapomněly být herci a dokáží působit civilně, obyčejně a nedokonale. Upřímná a chvályhodná touha setkat z postmoderní mozaiky intenzivní příběh o důležitých věcech ale už poněkud přemohla Minghellu jako scénáristu. Nitky vzájemných odkazů, metafor a paralel totiž rozetkaly tak širokou a hutnou deku, že nakonec hrdiny i film trochu dusí. I díky tomu, že Minghellovy vzory jsou natolik umělecké, až jsou i trochu umělé. A v obrazu společnosti se trochu ztrácí jednotlivec a jeho logika.

Dveře dokořán jsou přece jenom komorní film, kam se všechna bolest světa nedokáže vejít. Nicméně když do nich vstoupíte, odmění se minimálně zajímavým pohledem na dnešní moderní život z perspektivy, na kterou sami často v rutinách svých vlastních moderních životů nestačíme.

Breaking and Entering, UK/USA 2006, 119 minut. Režie Anthony Minghella, hrají Jude Law, Robin Wright Penn, Juliette Binoche, Martin Freeman, Ray Winstone, Vera Farmiga, Rafi Gavron. Premiéra 25. 1. 2007.

foto: Falcon

SDÍLEJ:
facebook
Poslat známému
Tisknout článek
VYBÍRÁME
Dveře á la Lamborghini

Dveře á la Lamborghini

31. 01. 2005, autor: admin

Tuningový průmysl má další velkou hračku. Za cenu kolem 60 tisíc korun si můžete pro Mercedes SLK nebo Smart Roadster koupit sadu pro svislé otevírání dveří.

KOMENTÁŘE KE ČLÁNKU
Přidat komentář
Tento článek ještě nikdo nekomentoval. Buďte první.
VLOŽIT KOMENTÁŘNejste přihlášen/a, proto opište text, který vidíte na obrázku níže.
. captcha
CELEBRITY
Celebrity: Nabízím práci automechanika, nástup ihned!

Nabízím práci automechanika, nástup ihned!

Jak je složité najít dobrého řemeslníka? Ehm, velmi... Je...

Celebrity: Land Rover postavil kuchyni pro Jamieho Olivera. V autě.

Land Rover postavil kuchyni pro Jamieho Olivera. V autě.

Mobilní kuchyně, to už tady bylo, není to žádná novinka, ...

Celebrity: Moderátorka Jana Knížková vysílala z bazénku, ukázala při tom svůdné křivky

Moderátorka Jana Knížková vysílala z bazénku, ukázala při tom svůdné křivky

Rádio je obvykle záležitostí pouze zvukovou, vizuální asp...

DALŠÍ CELEBRITY
REDAKČNÍ TIP
POSLOUCHEJ RÁDIA ONLINE!
PŘIDEJTE SE K NÁM

Staňte se našimi fanoušky

NEJNOVĚJŠÍ VIDEA
Zobrazit video
Jak zvířata jí své jídlo

Jak zvířata jí své jídlo

Nahlédněte do říše zvířat tak, jak se...

Zobrazit video
Video: A další kompilace ruských bouraček

Video: A další kompilace ruských bouraček

Tohle už je pomalu seriál na pokračov...

Zobrazit video
Video: Ilegální drifty ve městě

Video: Ilegální drifty ve městě

Tihle týpci se s tím nemažou a vodí a...

Autoweb

Znovuoživení značky Alpine se povedlo, nyní se sportovní vůz odkazuje k úspěšné závodní historii ...

Urbanstore

Pořiď si stylové značkové oblečení, boty nebo doplňky se slevou až 80%. Více na UrbanStore.cz.

Delideli

Darujte nádhernou kytici, luxusní čokoládu, kvalitní víno, koš plný delikates či lahodný dort.

Cestuj

Vyberte si z tisíců dovolených v oblíbeném Řecku se slevou až 20%. Volejte zdarma 800 11 11 33.