Dopisy z Iwo Jimy

06. 03. 2007, autor: prochlapa.cz
Clint Eastwood a krvavá bitva o Iwo Jimu poprvé: tentokrát proč bojovali a umírali Japonci. Intimní a zároveň drsný pohled humanizuje stranu nepřítele.
Dopisy z Iwo Jimy

Zdálo by se, že víc než šedesát let po druhé světové válce už o ní bylo řečeno všechno. Ale když se Clint Eastwood rozhodl vyprávět o jedné z jejích nejslavnějších (protože nejkrvavějších) bitev nejen z amerického, ale i z japonského pohledu, i po těch letech přišel s něčím unikátním a originálním. Dopisy z Iwo Jimy jsou oním japonským dílem krutého válečného diptychu. Světovou premiéru měly později než americký příběh Vlajky našich otců. Do českých kin se ale dostávají dřív, blíž udělování Oscarů, kde Dopisy soupeřily i o sošku za nejlepší film. Většinou kritiků jsou považovány za lepší dvojče. V tomto případě to taky znamená, že jsou krutější, delší a smutnější.

Zatímco ve Vlajkách se Eastwood na Iwo Jimu vrací jenom pro traumata tří vojáků, kteří se náhodou ocitli na ikonické fotografii zvedání americké vlajky, v Dopisech naopak měsíc dlouhou bitvu opouští jenom pro krátké vzpomínky několika postav. Válku v přímém přenosu Eastwoodův kameraman Tom Stern točí podobně dokumentárně jako Kaminski pro Spielberga Zachraňte vojína Ryana, v ztlumených barvách, z nichž o to víc vystupují červené slunce na vlajce vlasti nebo oranžové výbuchy znamenající smrt. Spolu s citlivě minimalistickou hudbou a nenápadnou režií, a taky díky přesvědčivým japonským hercům (kromě Kena Watanabeho u nás neznámých), kterým bylo dovoleno mluvit v rodné řeči, Dopisy skoro po celou dobu působí autenticky. A o to drsněji.

O Iwo Jimu se v únoru a březnu 1945 bojovalo dlouho, i když to byl jenom pustý pacifický ostrov plný písku a skal. Potom, co přijel generál Kuribayashi, se z Iwo Jimy stal i ostrov plný tunelů, ve kterých se mohli početně i vybavením slabší japonští vojáci skrývat a čekat na zázrak, který by je vysvobodil z povinnosti četně zemřít pro svou zemi. Pro 95% z nich žádný takový zázrak nepřišel.

Nebyl by to Eastwood, aby nerelativizoval zavedené. Střet vnucené etiky a lidské morálky, rozkazů a zdravého rozumu, vzletných frází o odvaze a cti a špinavé válečné reality, to ho zajímá víc než konkrétní historické pozadí. Důstojník, který přinutí své muže, aby si radši sami roztrhali tělo granátem, než se zachránili v americkém zajetí, působí jako krutý fanatik s absurdním pohledem na svět. Eastwood evidentně straní pragmatikům jako je právě Kuribayashi, pro něž čestná smrt vypadá jinak než hromadná sebelikvidace vojáků, která těžko pomůže vyhrát válku. Pokud o iwojimské bitvě nic moc nevíte, aspoň budete blíž vyčerpaným vojákům, kteří zmateně bloudí v nekonečných tunelech a které Eastwood tak klaustrofobicky sleduje.

Film rámuje objevení pohřbených dopisů japonských vojáků, kterými se scénáristé Iris Yamashita a Paul Haggis (oscarový vítěz za Milion Dollar Baby a Crash) inspirovali. V jejich podání skutečný hrdina bitvy Kuribayashi možná působí o něco ideálněji, četněji a rozumněji, než se zdá reálné. Podobně scéna sbližování Japonců s raněným Američanem vyznívá v tomhle jinak neholywoodském filmu moc jednoduše. Nicméně i tyto mírné neobratnosti a určité opakování, které film natahuje až na 141 minut, překonávají stanoviska, která nám Eastwood nutí k promýšlení. Dopisy jsou dalším z potřebných filmů, který připomíná stále zapomínanou pravdu, že válka je hnusná, bolestná a nespravedlivá. Eastwoodův film taky ukazuje, že nepřátelé, i když jsme naučení je nenávidět, mají stejně jako my matku, která pro ně bude truchlit. Pamatovat si tohle se vám může hodit, nejen až se na konci března půjdete podívat na Vlajky našich otců.

Letters from Iwo Jima, USA 2006, 140 minut. Režie Clint Eastwood, hrají Ken Watanabe, Kazunari Ninomiya, Tsuyoshi Ikara, Ryo Kase, Shidou Nakanuta. Premiéra 1. 3. 2007.

Foto: Warner Bros.

SDÍLEJ:
facebook
Poslat známému
Tisknout článek
VYBÍRÁME
Million Dollar Baby

Million Dollar Baby

03. 03. 2005, autor: admin

Multioscarové boxerské drama Clinta Eastwooda, které ohromí fantastickou Hilary Swank v hlavní ženské roli, potěší precizně vystihnutou atmosférou a zarazí obrovským dějovým zvratem.

KOMENTÁŘE KE ČLÁNKU
Přidat komentář
Tento článek ještě nikdo nekomentoval. Buďte první.
VLOŽIT KOMENTÁŘNejste přihlášen/a, proto opište text, který vidíte na obrázku níže.
. captcha
CELEBRITY
Celebrity: Nabízím práci automechanika, nástup ihned!

Nabízím práci automechanika, nástup ihned!

Jak je složité najít dobrého řemeslníka? Ehm, velmi... Je...

Celebrity: Land Rover postavil kuchyni pro Jamieho Olivera. V autě.

Land Rover postavil kuchyni pro Jamieho Olivera. V autě.

Mobilní kuchyně, to už tady bylo, není to žádná novinka, ...

Celebrity: Moderátorka Jana Knížková vysílala z bazénku, ukázala při tom svůdné křivky

Moderátorka Jana Knížková vysílala z bazénku, ukázala při tom svůdné křivky

Rádio je obvykle záležitostí pouze zvukovou, vizuální asp...

DALŠÍ CELEBRITY
REDAKČNÍ TIP
POSLOUCHEJ RÁDIA ONLINE!
PŘIDEJTE SE K NÁM

Staňte se našimi fanoušky

NEJNOVĚJŠÍ VIDEA
Zobrazit video
Jak zvířata jí své jídlo

Jak zvířata jí své jídlo

Nahlédněte do říše zvířat tak, jak se...

Zobrazit video
Video: A další kompilace ruských bouraček

Video: A další kompilace ruských bouraček

Tohle už je pomalu seriál na pokračov...

Zobrazit video
Video: Ilegální drifty ve městě

Video: Ilegální drifty ve městě

Tihle týpci se s tím nemažou a vodí a...

Autoweb

Nabroušená krabice od bot s podivnou zkratkou v názvu je jedním z nejlepších ostrých hatchbacků s...

Urbanstore

Pořiď si stylové značkové oblečení, boty nebo doplňky se slevou až 80%. Více na UrbanStore.cz.

Delideli

Darujte nádhernou kytici, luxusní čokoládu, kvalitní víno, koš plný delikates či lahodný dort.

Cestuj

Vyberte si z tisíců dovolených v oblíbeném Řecku se slevou až 20%. Volejte zdarma 800 11 11 33.