Dokonalý trik

02. 01. 2007, autor: prochlapa.cz
Christopher Nolan zkouší po Mementu znovu ohromit příběhem plným point. Tentokrát je ale mnohem lepší showman než kouzelník.
Dokonalý trik

Filmaři můžou mít ke kouzelníkům hodně blízko. Když se škodolibou potěchou svedou své naivní obecenstvo, které předpokládá, že může věřit všemu, co je jim předkládáno jako pravda, aby je pak mohli ohromit pointou. Když nechají diváky ohromené, zmatené, aplaudující a ochotné přijít znovu, aby odhalili použitý trik. Christopher Nolan si už takhle zakouzlil v Mementu a další úchvatné představení by rád předvedl i teď. V mnohem velkolepějším provedení, přece jen, jeho důležitost po hollywoodských zakázkách Insomnie a Batman začíná vzrostla.

Nolanova epičnost narostla ve všech ohledech. Počínaje obsazením - proti sobě stojí šarmy Hugh Jackmana a Christiana Balea, navíc podporované dalšími hvězdami, Michaelem Cainem a Scarlett Johansson. Přes precizní výpravu  a širokoúhlou kameru evokující románově temnou atmosféru pozdně viktoriánské Anglie. Až po velkorysé výlety do různých žánrů, včetně thrilleru, melodramatu, detektivky a vědeckofantastického hororu. Co ale Nolanovy eskamotérské schopnosti? Udržely krok s jeho ambicemi?

Dokonalý trik totiž není nic jednoduchého, ale třífázový mechanismus. První dějství se jmenuje „slib“ – tehdy kouzelník ukáže obecenstvu něco obyčejného. V případě Nolana dva muže na prahu varietní kariéry a slávy. Angier (Jackman) je průměrný kouzelník, ale charismatický performer. Borden (Bale) naopak. Druhá fáze triku se jmenuje „zvrat“. Tehdy nechá kouzelník onu obyčejnou věc zmizet. A tak potkáváme Bordena uvězněného za vraždu Angiera a začíná první výlet do minulosti, slibující odhalit, proč se z bývalých spolupracovníků stali konkurenti a nepřátelé, kteří chtěli svými velkolepými triky víc než publikum uchvátit jeden druhého. A později hledali ještě velkolepější trik, jak to ho druhého zničit. V téhle fázi ale publikum ještě netleská. Musí přijít část číslo tři – „the prestige“ neboli „dokonalý trik“, kdy se zmizelé zázračně vrátí na scénu. A teprve teď přichází čas na Nolanovy hrátky s časem a s důvěřivostí, čas pro uplatnění základních pouček podobných kouzelnických show – pozorně se dívejte a ničemu nevěřte.

A taky přichází čas odhalení, že Nolan není tak schopných kouzelníkem, za jakého se pokládá. A že si vzal do svých rukou víc míčků, než s kolika je schopný efektivně žonglovat.

Příběh o fatalitě posedlosti a nenávisti, obětí na oltář svého umění a tenkých hranicích mezi šílenstvím a genialitou totiž zahltit tolika závratnými triky na diváka, že mu nezbyl čas na rozvinutí postav a jejich motivů. I proto za zmíněné herce víc hraje jejich charisma než oni sami, nejlépe v případě Davida Bowieho v roli originálního vynálezce Nicola Tesly.

Míň je někdy víc. Zatímco Memento opustilo diváky v úžasu, Dokonalý trik ve své vážné důležitosti nekončí překvapením, ale sérií point vedoucích k zájmu přečíst si předlohu, román Christophera Priesta (v českých knihovnách ho najdete pod názvem Nežádoucí efekt). Z jeho filmové adaptace se stalo hezké představení se svůdnou atmosférou, které nikdy nepřestane bavit. Jeho efekt ale končí tím, že mu zatleskáme a odejdeme nevzrušeně domů.

The Prestige, USA 2006, 130 minut. Režie Christopher Nolan, hrají Hugh Jackman, Christian Bale, Michael Caine, Scarlett Johansson, David Bowie, Rebecca Hall, Piper Perabo, Andy Serkis. Premiéra 4. 1. 2007.

foto: Warner Bros.

SDÍLEJ:
facebook
Poslat známému
Tisknout článek
VYBÍRÁME
Batman začíná

Batman začíná

14. 07. 2005, autor: admin

Pátý z filmů o netopýřím mstiteli bezpráví buduje celou ságu odznovu na temné atmosféře a propracované psychologii hlavního hrdiny. Že by nejlepší díl série?

KOMENTÁŘE KE ČLÁNKU
Přidat komentář
Tento článek ještě nikdo nekomentoval. Buďte první.
VLOŽIT KOMENTÁŘNejste přihlášen/a, proto opište text, který vidíte na obrázku níže.
. captcha
CELEBRITY
Celebrity: Nabízím práci automechanika, nástup ihned!

Nabízím práci automechanika, nástup ihned!

Jak je složité najít dobrého řemeslníka? Ehm, velmi... Je...

Celebrity: Land Rover postavil kuchyni pro Jamieho Olivera. V autě.

Land Rover postavil kuchyni pro Jamieho Olivera. V autě.

Mobilní kuchyně, to už tady bylo, není to žádná novinka, ...

Celebrity: Moderátorka Jana Knížková vysílala z bazénku, ukázala při tom svůdné křivky

Moderátorka Jana Knížková vysílala z bazénku, ukázala při tom svůdné křivky

Rádio je obvykle záležitostí pouze zvukovou, vizuální asp...

DALŠÍ CELEBRITY
REDAKČNÍ TIP
POSLOUCHEJ RÁDIA ONLINE!
PŘIDEJTE SE K NÁM

Staňte se našimi fanoušky

NEJNOVĚJŠÍ VIDEA
Zobrazit video
Jak zvířata jí své jídlo

Jak zvířata jí své jídlo

Nahlédněte do říše zvířat tak, jak se...

Zobrazit video
Video: A další kompilace ruských bouraček

Video: A další kompilace ruských bouraček

Tohle už je pomalu seriál na pokračov...

Zobrazit video
Video: Ilegální drifty ve městě

Video: Ilegální drifty ve městě

Tihle týpci se s tím nemažou a vodí a...

Autoweb

Vymyslet dobrý název auta není nic jednoduchého. Zatímco některá auta se snaží působit svým názve...

Urbanstore

Pořiď si stylové značkové oblečení, boty nebo doplňky se slevou až 80%. Více na UrbanStore.cz.

Delideli

Darujte nádhernou kytici, luxusní čokoládu, kvalitní víno, koš plný delikates či lahodný dort.

Cestuj

Vyberte si z tisíců dovolených v oblíbeném Řecku se slevou až 20%. Volejte zdarma 800 11 11 33.