Dobývání vesmíru: Kde soudruzi udělali chybu?

12. 04. 2011, autor: Robert Kitzler
Dnes je tomu 50 let, co se objevil první člověk ve vesmíru. Ne, nebudeme si připíjet stakanem vodky na památku Jurije Gagarina. Místo toho se podíváme na sovětské vesmírné projekty, které hrubě nevyšly.
Dobývání vesmíru: Kde soudruzi udělali chybu?

 

Přebyteční kosmonauti

p-ebytecni_astronauti

Jurij Gagarin byl bezpochyby hrdina. Svědčí o tom i to, že nějakou dobu přežíval všechny ty oslavné pitky spojené s prolitými hektolitry vodky. Je nicméně sporné, jestli byl skutečně prvním mužem ve vesmíru. Některé zdroje naznačují, že byl pouze prvním, který přežil.

Sovětský svaz měl oproti USA jednu velkou výhodu: díky ovládání médií dokázal zakrýt jakýkoliv průšvih. V roce 1959 tvrdil německý vědec Herman Oberth, že již mezi lety 1957 až 1959 zemřeli v rámci sovětského vesmírného programu minimálně 4 lidé. Později se objevily informace tohoto typu i z jiných zdrojů. Nejpřesvědčivěji ale zní svědectví bratrů Achilla a Giovanniho s příjmením Judica-Cordiglia. Ti dokázali sestrojit velice citlivé odposlouchávací zařízení, jež zachytilo zvuk SOS v Morseově abecedě a vzdechy umírajícího člověka vzdalujícího se od oběžné dráhy. Zaslechli také hlas ruské ženy, která říkala: „Přenos začíná nyní. 41. Ano, je mi horko. Je mi horko … je tady horko. Vidím plameny! Vidím plameny! 32 … 32. Narazím? Ano, ano, je mi horko ….“ V okamžiku, kdy začaly smrtelné výkřiky, byl zvukový přenos přerušen.

judica-cordiglia-brueder

Sověti nikdy nepotvrdili pravost těchto rozhovorů, o italské bratry se však začalo zajímat KGB. Z oficiálních fotografií sovětských kosmonautů pak dodatečně zmizely některé známé tváře.


Voschod

voschod

Závod o cestu na Měsíc byl velmi intenzivní a hlavní vesmírný konstruktér Sergej Koroljov to neměl vůbec jednoduché. V únoru 1964 dostal od samotného Chruščova příkazem využít vyrobených, nepoužitých lodí Voschod pro let třech kosmonautů do vesmíru. Vše se muselo stihnout do 9 měsíců, aby měly oslavy Velké říjnové socialistické revoluce ten správný punc výjimečnosti. Roli hrál i strach z úspěchu amerického projektu Gemini.

Nebyl čas na velké úpravy, a tak Voschod 2 navazoval více než je zdrávo na svého předchůdce. V něm bylo tak málo místa, že kosmonauti na sobě museli mít místo skafandrů tepláky. To se v nové verzi změnilo, ale nedostatek místa byl nadále problémem. Aby ve Voschodu viděla posádka na přístroje, musela zaklánět hlavy v devadesátistupňovém úhlu. Pokud v návratové kapsli selhalo automatické navádění (což se samozřejmě stalo), vyžadovala manuální navigace ovládání kosmonautem nataženým přes sedačky, kterého museli navíc přidržovat jeho kolegové.

kosmonaut_strip

Na papíře nevypadá mimozemské dobrodružství Voschodu 2 nikterak špatně, ostatně Alexej Leonov se stal prvním člověkem, jenž vyšel ve vesmíru mimo loď. Problémem ovšem bylo, že sovětští soudruzi zapomněli na to, že se uzavřený skafandr bude ve vakuu nafukovat. Leonov byl ve svém vesmírném oblečku jak panáček Michelin a nemohl se vejít zpátky do lodi. Zatímco omdléval horkem, musel odpustit něco ze vzduchu, aby se mu to podařilo.

Jak je již řečeno výše, automatické navádění návratové kapsle selhalo. Posádka hrdinů se ocitla hluboko v horách na Uralu, kde nemohl ani přistát vrtulník. K přežití museli udržovat po dva dny oheň a odhánět vlky, než pro ně přijela záchrana doslova na lyžích.

VYBÍRÁME
Galactic Suite

Galactic Suite

14. 08. 2007, autor: admin

Kdo se nebojí výšek a má na kontě 4 miliony dolarů, možná už za pár let si splní dětský sen – stane se astronautem!

KOMENTÁŘE KE ČLÁNKU
Přidat komentář

img
14. 04. 2011, Uživatel: David
Reagovat

Tento článek jen potvrdil to, co ví každý trochu inteligentnější člověk, že rusové jsou oproti amíkům totální břídilové.


img
13. 04. 2013, Uživatel: Lukáš
Reagovat

spíš naopak,když rusáci vystřelovali jednoho astronauta do vesmíru za druhym tak "amíci" dělali pouze vesmírné skoky,jsou to lofasové aby se jim ta jejich posraná ekonomika rozsipala a irák a afghán jim tam něco vypálily do základů,aby poznaly co udělali u nich doma


VLOŽIT KOMENTÁŘNejste přihlášen/a, proto opište text, který vidíte na obrázku níže.
. captcha
CELEBRITY
Celebrity: Nabízím práci automechanika, nástup ihned!

Nabízím práci automechanika, nástup ihned!

Jak je složité najít dobrého řemeslníka? Ehm, velmi... Je...

Celebrity: Land Rover postavil kuchyni pro Jamieho Olivera. V autě.

Land Rover postavil kuchyni pro Jamieho Olivera. V autě.

Mobilní kuchyně, to už tady bylo, není to žádná novinka, ...

Celebrity: Moderátorka Jana Knížková vysílala z bazénku, ukázala při tom svůdné křivky

Moderátorka Jana Knížková vysílala z bazénku, ukázala při tom svůdné křivky

Rádio je obvykle záležitostí pouze zvukovou, vizuální asp...

DALŠÍ CELEBRITY
REDAKČNÍ TIP
POSLOUCHEJ RÁDIA ONLINE!
PŘIDEJTE SE K NÁM

Staňte se našimi fanoušky

NEJNOVĚJŠÍ VIDEA
Zobrazit video
Jak zvířata jí své jídlo

Jak zvířata jí své jídlo

Nahlédněte do říše zvířat tak, jak se...

Zobrazit video
Video: A další kompilace ruských bouraček

Video: A další kompilace ruských bouraček

Tohle už je pomalu seriál na pokračov...

Zobrazit video
Video: Ilegální drifty ve městě

Video: Ilegální drifty ve městě

Tihle týpci se s tím nemažou a vodí a...

Autoweb

Výzkum americké IIHS dokazuje zanedbatelný efekt kolenních airbagů, naopak mohou následky nehody ...

Urbanstore

Pořiď si stylové značkové oblečení, boty nebo doplňky se slevou až 80%. Více na UrbanStore.cz.

Delideli

Darujte nádhernou kytici, luxusní čokoládu, kvalitní víno, koš plný delikates či lahodný dort.

Cestuj

Vyberte si z tisíců dovolených v oblíbeném Řecku se slevou až 20%. Volejte zdarma 800 11 11 33.