Dobrý ročník

15. 12. 2006, autor: prochlapa.cz
Ridley Scott a Russell Crowe se vydali na prázdniny do Provence a natočili tam hédonistickou pohádku o tom, kterak zkažený milionář díky vínu a lásce ke štěstí přišel.
Dobrý ročník

Britský režisér Ridley Scott proslavený americkými filmy Vetřelec, Blade Runner nebo Gladiátor má francouzskou Provence moc rád. Přes léto tam jezdí na letní byt a navštívit dlouholetého kamaráda Petera Maylea. To byl kdysi úspěšný londýnský pracovník v reklamě. Než před patnácti lety podlehl kouzlu slunné Provence, kam se odstěhoval a o které od té doby neustále píše knížky. Jako třeba tu s názvem Dobrý ročník, kde popis okouzlující jihofrancouzské atmosféry narouboval na obehraný příběh o přeměně jednoho zazobaného londýnského makléře. Postavy zdánlivě bez rodiny a bez svědomí. Krásný kout kontinentální Evropy, kde právě zdědil jednu vinici, ale brzo vrátí jeho zkyslému životu tu správnou chuť.

Filmová práva Dobrého ročníku byla samozřejmě rezervována pro Ridleyho. Nejen proto, že je to kamarád, ale taky proto, že román inspiroval, když sám hledal záminku, aby mohl v Provence strávit devět týdnů. A ještě pozvat další své známé, jako Russella Crowea nebo Alberta Finneyho. Film jako taková příjemná záminka, spíchnutá bez větší námahy ve volném čase mezi večeřemi, vypadá. Letní atmosféra nasákla do každého obraz z Provence, otepleného navíc i žlutým filtrem, aby jasně vynikl kontrast s do modra zabarveným Londýnem symbolizujícím uspěchaný život. A jednoduchý příběh nasákl uvolněnou ležérností, která neřeší logické detaily, ani se nesnaží o překvapení. Od začátku je jasné, že Max není tolik zkažený, aby jeho workoholismus pár přátel a jedna místní kráska nedokázali vyléčit.

Proč s něčím tak předvídatelným trávit dvě hodiny našich zaneprázdněných životů? Za prvé tu jsou herci. Hvězdnému a sympatickému obsazení dominuje Russell Crowe, který se tu pokouší o britský přízvuk i o grotesku, líp mu ale jde image roztomile nesnesitelného hajzla, se kterým má ostatně dlouholetou osobní zkušenost (jak Scott jistě ví). Za druhé tu je režisér pracující s chutí a švihem a požitkářským citem pro záběry vína, žen a slunečního jasu.

Max je milionář, s chápavými šéfy a šarmem, který za dva dny zlomí i proklamovaně hrdou servírku. Max vlastně nemusí promýšlet nic jiného, než jestli vážně chce být nemilovaná sketa bez soukromí, nebo se radši usadí na strýčkově vinici. Už z tohoto dilematu je jasné, že Dobrý ročník není žádná Bokovka, ale úplně jiná odrůda. Z rodu pohádkových fantazií čtyřicátníků (na rozdíl od mužů, všechny přítomné hrdinky jsou krásné jako samotná Provence). Víno ušlapané z takových pohádkových hroznů chutná levně a přeslazeně, ale je tak plné slunce a života, že se s ním dá aspoň příjemně opít.

A Good Year, USA 2006, 118 minut. Režie Ridley Scott, hrají Russell Crowe, Albert Finney, Marion Cotillard, Didier Bourdon, Isabelle Candelier, Abbie Cornish, Tom Hollander, Archie Punjabi, Freddie Highmore. Premiéra 7. 12. 2006.

foto: Bontonfilm

SDÍLEJ:
facebook
Poslat známému
Tisknout článek
VYBÍRÁME
Americký gangster

Americký gangster

28. 12. 2007, autor: admin

Ridley Scott přetváří skutečný případ troufalého dealera v městskou legendu o muži, který si přizpůsobil ideál amerického snu po svém. V nenápadně působivém epickém příběhu, který se inspiroval u nejlepších filmů ze 70. let, soupeří Denzel Washington a Russell Crowe o to, kdo je lepší herec.

KOMENTÁŘE KE ČLÁNKU
Přidat komentář
Tento článek ještě nikdo nekomentoval. Buďte první.
VLOŽIT KOMENTÁŘNejste přihlášen/a, proto opište text, který vidíte na obrázku níže.
. captcha
CELEBRITY
Celebrity: Nabízím práci automechanika, nástup ihned!

Nabízím práci automechanika, nástup ihned!

Jak je složité najít dobrého řemeslníka? Ehm, velmi... Je...

Celebrity: Land Rover postavil kuchyni pro Jamieho Olivera. V autě.

Land Rover postavil kuchyni pro Jamieho Olivera. V autě.

Mobilní kuchyně, to už tady bylo, není to žádná novinka, ...

Celebrity: Moderátorka Jana Knížková vysílala z bazénku, ukázala při tom svůdné křivky

Moderátorka Jana Knížková vysílala z bazénku, ukázala při tom svůdné křivky

Rádio je obvykle záležitostí pouze zvukovou, vizuální asp...

DALŠÍ CELEBRITY
REDAKČNÍ TIP
POSLOUCHEJ RÁDIA ONLINE!
PŘIDEJTE SE K NÁM

Staňte se našimi fanoušky

NEJNOVĚJŠÍ VIDEA
Zobrazit video
Jak zvířata jí své jídlo

Jak zvířata jí své jídlo

Nahlédněte do říše zvířat tak, jak se...

Zobrazit video
Video: A další kompilace ruských bouraček

Video: A další kompilace ruských bouraček

Tohle už je pomalu seriál na pokračov...

Zobrazit video
Video: Ilegální drifty ve městě

Video: Ilegální drifty ve městě

Tihle týpci se s tím nemažou a vodí a...

Autoweb

První výhradně elektrický vůz lidové značky je očekáván s velkým napětím – přinese skutečně elekt...

Urbanstore

Pořiď si stylové značkové oblečení, boty nebo doplňky se slevou až 80%. Více na UrbanStore.cz.

Delideli

Darujte nádhernou kytici, luxusní čokoládu, kvalitní víno, koš plný delikates či lahodný dort.

Cestuj

Vyberte si z tisíců dovolených v oblíbeném Řecku se slevou až 20%. Volejte zdarma 800 11 11 33.