Dobrou noc a hodně štěstí

16. 03. 2006, autor: prochlapa.cz
Drama George Clooneyho o sporu TV moderátora Eda Murrowa s fanatickým senátorem Josephem McCarthym v Americe 50. let je filmem takzvaně malým a zároveň velkolepým.
Dobrou noc a hodně štěstí
Proč malým? Dobrou noc a hodně štěstí stálo sotva pár milionů dolarů, celé se odehrává v interiérech mezi několika postavami a veškerá akce v něm bublá skrytě pod povrchem. A proč velkolepým? Ten film se nebojí říznout do živého. S přesností až chirurgickou pojmenuje nešvary, na něž se obvykle střílí prázdnými slovy, vyzdvihne hrdinství všedního dne a vzbudí v člověku hrdost na ty, kdo bez zbytečných gest jdou za tím, co je skutečně důležité. Děj tohoto filmu je sice jen epizodkou, dílčím vítězstvím lidské slušnosti nad zpupností a hochštaplerstvím, ale o jeho obecném poselství nelze pochybovat.

"Dobrou noc a hodně štěstí" byl pozdrav, jakým své vstupy končil spíkr TV stanice CBS Ed Murrow. V roce 1953 ve svém průkopnickém investigativním pořadu See It Now upozornil na případ pilota, který byl z armády propuštěn bez řádného procesu jen na základě obvinění senátora McCarthyho, že je komunistickým špiónem. McCarthy tehdy vedl nechvalně proslulý senátní výbor, jenž svým komunistobijeckým "honem na čarodějnice" zničil neprávem život dlouhé řadě lidí. Murrow na McCarthyho nedemokratické metody upozornil a absolvoval se senátorem konfrontaci v přímém přenosu; tento okamžik se dnes považuje za milník v TV žurnalistice a počátek McCarthyho pádu.

Dobrou noc a hodně štěstí skutečně téměř neopustí televizní studium, ale přesto dokáže být strhujícím dramatem. Týká se drobného momentu v americké historii, nicméně jeho přesah je univerzální. Ten film je neokázalou poctou opravdovým chlapům, pro něž byly osobní integrita a profesní čest důležitější než snadná kariéra a silnější než strach z postihu. Neuvidíte tu o moc víc než velké detaily tváří, v nichž však fenomenální černobílá kamera odhaluje každý pór, každé hnutí mysli, novinářskou i lidskou poctivost a obrovskou vůli. Evokace 50. let je dokonalá i díky masivnímu použití archivních záběrů; ostatně McCarthyho uvidíte jen na nich. Ostatní postavy hrají bez výjimky výteční herci včetně spoluscenáristy, producenta a režiséra George Clooneyho.

Tenhle někdejší hezoun ze seriálů se definitivně stal jednou z nejvýraznějších postav v Hollywoodu. Váhu svého jména a peníze vydělané hraním v komerčních hitech neváhá investovat do projektů, které budou narozdíl od oněch hitů významné i za dlouhá léta. Proto nevadí, že jeho Dobrou noc a hodně štěstí ze šesti nominací na Oscara neproměnilo ani jednu. Ten film je důležitější než nějaké ceny.Good Night, And Good Luck., USA/Japonsko/Francie/UK, 2005, 93 min. Režie George Clooney, hrají David Strathairn, Ray Wise, Patricia Clarkson, George Clooney. Premiéra 2. 3. 2006.
SDÍLEJ:
facebook
Poslat známému
Tisknout článek
VYBÍRÁME
Štěstí

Štěstí

19. 09. 2005, autor: admin

Nový film režiséra Bohdana Slámy navazuje na jeho debut Divoké včely: zasazuje tytéž herce do podmínek na hranici bídy a doluje z nich komplexní pocity. Ale po těch jako by se země slehla.

KOMENTÁŘE KE ČLÁNKU
Přidat komentář
Tento článek ještě nikdo nekomentoval. Buďte první.
VLOŽIT KOMENTÁŘNejste přihlášen/a, proto opište text, který vidíte na obrázku níže.
. captcha
CELEBRITY
Celebrity: Nabízím práci automechanika, nástup ihned!

Nabízím práci automechanika, nástup ihned!

Jak je složité najít dobrého řemeslníka? Ehm, velmi... Je...

Celebrity: Land Rover postavil kuchyni pro Jamieho Olivera. V autě.

Land Rover postavil kuchyni pro Jamieho Olivera. V autě.

Mobilní kuchyně, to už tady bylo, není to žádná novinka, ...

Celebrity: Moderátorka Jana Knížková vysílala z bazénku, ukázala při tom svůdné křivky

Moderátorka Jana Knížková vysílala z bazénku, ukázala při tom svůdné křivky

Rádio je obvykle záležitostí pouze zvukovou, vizuální asp...

DALŠÍ CELEBRITY
REDAKČNÍ TIP
POSLOUCHEJ RÁDIA ONLINE!
PŘIDEJTE SE K NÁM

Staňte se našimi fanoušky

NEJNOVĚJŠÍ VIDEA
Zobrazit video
Jak zvířata jí své jídlo

Jak zvířata jí své jídlo

Nahlédněte do říše zvířat tak, jak se...

Zobrazit video
Video: A další kompilace ruských bouraček

Video: A další kompilace ruských bouraček

Tohle už je pomalu seriál na pokračov...

Zobrazit video
Video: Ilegální drifty ve městě

Video: Ilegální drifty ve městě

Tihle týpci se s tím nemažou a vodí a...

Autoweb

Nabroušená krabice od bot s podivnou zkratkou v názvu je jedním z nejlepších ostrých hatchbacků s...

Urbanstore

Pořiď si stylové značkové oblečení, boty nebo doplňky se slevou až 80%. Více na UrbanStore.cz.

Delideli

Darujte nádhernou kytici, luxusní čokoládu, kvalitní víno, koš plný delikates či lahodný dort.

Cestuj

Vyberte si z tisíců dovolených v oblíbeném Řecku se slevou až 20%. Volejte zdarma 800 11 11 33.