Disturbia

25. 09. 2007, autor: prochlapa.cz
Jak domácí vězení donutilo sympatického mladíka, aby se z něj stal voyeur a potom i detektiv aneb prázdninové dobrodružství pro teenagery, kteří nikdy neslyšeli o Okně do dvora.
Disturbia
Disturbia se sice tváří jako thriller, vlastně to je ale teenagerovské snění o zábavných prázdninách. I když ty prázdniny pro hlavního hrdinu, sympatického a příjemně „obyčejného“ Kalea, začínají děsně nudně, protože první den mu jedna nekompromisní paní obalí kotník elektronickým zařízením. To přivolá polici, kdykoliv se Kale ocitne za hranicemi trávníku jejich domu. Tak v amerických filmech trestají mladistvé delikventy, kteří mlátí učitele. Kaleovu pěst ale nevyprovokoval pokřivený charakter, ale trauma z prvních scén filmu, kdy mu v bouračce natočené dost sugestivně na to, aby se mohla používat jako reklama varující před voláním z mobilu v autě, zemřel otec. A protože tvůrci tohohle filmu evidentně nesloužili zkoušku z psychologie, Kale se ze ztráty ne a ne vzpamatovat. A to už ho čeká další potenciální trauma – vrah ve vedlejším domě.

Než ho objeví, už si léto dokáže zařídit i při svých omezených možnostech příjemněji, ostatně jak jinak v dnešní době moderních vymožeností jako jsou kamery, mobily, internet, bláznivý kamarád a hezká a přátelská sousedka ve vedlejším domě s bazénem, kterou jde sbalit na paranoidní teorie o nebezpečném sousedovi. Zato dospělí, hlavně unavená matka v podání Carrie-Anne Moss, mladému detektivovi moc nevěří, jakoby nevěděli, že David Morse, zvlášť s takhle ulízlými vlasy, vypadá jako prototyp filmového vraha.

Disturbia měla původně do kin taky vrazit o prázdninách, ale český distributor se po radě amerických kolegů rozhodl počkat, až se z roztomilého Shiay LaBeuofa stane díky Transformes hvězda i u nás. K prázdninám se nicméně Disturbia hodí mnohem líp a nejenom dobou svého příběhu. Její zábavně nenáročný charakter by v chudší nabídce léta obstál víc než v nabitějším podzimu, kdy už se dá do kina chodit na zajímavější dílka, než jsou filmy, které vypadají jako epizoda z jednoho z těch seriálů o naštvaných, lehce problémových teenagerech a jejich zábavných dobrodružstvích. Ostatně režisér D. J. Caruso v televizi pracuje nejčastěji. Z kin jeho jméno můžou znát ti, co vyhodili peníze za Zloděje životů.

I s tímhle ne úplně povedeným thrillerem s Ethanem Hawkem a Angelinou Jolie Disturbia prohrává v koeficientu napětí. Srovnávat tenhle kousek s Hitchcockovým Oknem do dvora, k čemuž podobný námět svádí, pak už vůbec nemá cenu. Hitchcockova detektivka přečkala roky díky směsi ironie, napětí a úvah o voyeurismu. Disturbia svůj potenciál komentovat současnou hyperrealitu vnímanou pouze přes různé obrazovky obětuje nevýrazným záběrům prázdninového videa. Ani motiv ohrožení není dobře využitý. Kromě jednoho děsivého záběru náhodně natočené mrtvoly film dlouho neděsí, než se ve finále prudce zhoupne až do hororu. A zatímco James Stewart v Okně do dvora se zlomenou nohou vrahovi nemohl utéct, Kale utíkat může a ještě tím přivolá policii.

Ne, v Disturbii updatovaného Hitche nečekejte. Tady se mixuje jenom nějaká sranda s kámošem, nějaká romantika s novou holkou, nějaké hádky s dospělými a nějaké dopadnutí vraha od vedle. Prostě tuctové filmové prázdniny.

Disturbia, USA 2007, 104 minut. Režie D. J. Caruso, hrají Shia LaBeouf, Sarah Roemer, Carrie-Anne Moss, David Morse, Aaron Yoo, Jose Palo Cantillo, Matt Craven. Premiéra 20. 9. 2007.

foto: Bontonfilm
SDÍLEJ:
facebook
Poslat známému
Tisknout článek
VYBÍRÁME
Kruh 2

Kruh 2

14. 04. 2005, autor: admin

Zahozená příležitost rozvinout jeden z nejnosnějších hororových nápadů posledních let. Zapomeňte na vraždící videokazety a vzpomeňte si, jak vás strašili na letních táborech.

KOMENTÁŘE KE ČLÁNKU
Přidat komentář
Tento článek ještě nikdo nekomentoval. Buďte první.
VLOŽIT KOMENTÁŘNejste přihlášen/a, proto opište text, který vidíte na obrázku níže.
. captcha
CELEBRITY
Celebrity: Nabízím práci automechanika, nástup ihned!

Nabízím práci automechanika, nástup ihned!

Jak je složité najít dobrého řemeslníka? Ehm, velmi... Je...

Celebrity: Land Rover postavil kuchyni pro Jamieho Olivera. V autě.

Land Rover postavil kuchyni pro Jamieho Olivera. V autě.

Mobilní kuchyně, to už tady bylo, není to žádná novinka, ...

Celebrity: Moderátorka Jana Knížková vysílala z bazénku, ukázala při tom svůdné křivky

Moderátorka Jana Knížková vysílala z bazénku, ukázala při tom svůdné křivky

Rádio je obvykle záležitostí pouze zvukovou, vizuální asp...

DALŠÍ CELEBRITY
REDAKČNÍ TIP
POSLOUCHEJ RÁDIA ONLINE!
PŘIDEJTE SE K NÁM

Staňte se našimi fanoušky

NEJNOVĚJŠÍ VIDEA
Zobrazit video
Jak zvířata jí své jídlo

Jak zvířata jí své jídlo

Nahlédněte do říše zvířat tak, jak se...

Zobrazit video
Video: A další kompilace ruských bouraček

Video: A další kompilace ruských bouraček

Tohle už je pomalu seriál na pokračov...

Zobrazit video
Video: Ilegální drifty ve městě

Video: Ilegální drifty ve městě

Tihle týpci se s tím nemažou a vodí a...

Autoweb

Nabroušená krabice od bot s podivnou zkratkou v názvu je jedním z nejlepších ostrých hatchbacků s...

Urbanstore

Pořiď si stylové značkové oblečení, boty nebo doplňky se slevou až 80%. Více na UrbanStore.cz.

Delideli

Darujte nádhernou kytici, luxusní čokoládu, kvalitní víno, koš plný delikates či lahodný dort.

Cestuj

Vyberte si z tisíců dovolených v oblíbeném Řecku se slevou až 20%. Volejte zdarma 800 11 11 33.