Devátý den

06. 04. 2006, autor: prochlapa.cz
Temné komorní drama z nejtěžšího roku 2. světové války je vypjatým duelem dvou mužů, dvou lidských přístupů a dvou velkých hereckých výkonů.
Devátý den
Je to logické. Filmy, které si 2. světovou válku vzaly za téma nebo za historickou kulisu, prošly od jejího konce vývojem od schematických příběhů "dobří proti zlým" přes zkoumání dopadu války na jednotlivé lidské osudy až po relativizující pohledy. Teprve v roce 2004 mohlo dojít na věc do té doby nemyslitelnou - zobrazení Adolfa Hitlera coby lidské bytosti ve filmu Pád Třetí říše. Ve stejném roce vzniklo drama Devátý den, jež v téhle filmové "evoluci" stojí trochu stranou.

Devátý den je ve svém jádru poněkud akademickou rozpravou o vnitřní integritě, morálních imperativech a odpovědnosti. Jako taková se mohla odehrávat i v jiných vypjatých dobách, ale protože má základ v reálných událostech, drží se historických faktů. Je příběhem abbého Henriho Kremera (ve skutečnosti Jeana Bernarda) - lucemburského kněze, který se za protiněmeckou činnost ocitl v nelidských podmínkách koncentračního tábora Dachau. Odtamtud dostává devítidenní "dovolenou"; navenek proto, aby se mohl rozloučit se zemřelou matkou, ale ve skutečnosti je jeho úkolem přesvědčit lucemburského biskupa ke spolupráci s německými okupanty. Takový je aspoň plán ambiciózního důstojníka gestapa Gebharta, který s abbém, rozpolceným mezi hlasem svědomí a hrůzou z návratu do Dachau, rozehrává vysilující zápas.

Devátý den svou trojí jednotou a malým počtem postav připomíná divadelní hru. K témuž dojmu svádí místy vypjaté, teatrální herectví. Pokud však divák na zvolenou poetiku přistoupí, skrz ústřední dilema se ze sevřeného půdorysu povznese do výšin základních etických kategorií. Kromě rámujících žánrových výjevů z pekla koncentráku je Devátý den vlastně jen slovním přetlačováním, duelem dvou lidských přístupů, což vede ke zmíněné akademičnosti; maso a krev však filmu dodávají herecké výkony hlavních představitelů, Ulricha Matthese coby abbého (jenž si v Pádu Třetí říše střihl prozměnu Goebbelse) a August Diehla v roli Gebharta. Režie je nenápadná a funkční, ale v detailech typu prosvětlení temné atmosféry scénou koulování prozrazuje mistra: Volker Schlöndorff je mimo jiné držitelem Oscara za Plechový bubínek.

Filmů vracejících se k nacismu nebude zřejmě nikdy dost. Devátý den se připojuje k těm, které by mohly posloužit i při výuce na školách. České diváky navíc může zajímat fakt, že se natáčel v Čechách a objevuje se v něm řada českých herců.


Der Neunte Tag, Německo/Lucembursko, 2004, 98 min. Režie Volker Schlöndorff, hrají Ulrich Matthes, August Diehl, Hilmar Thate, Bibiana Beglau. Premiéra 6. 4. 2006.
SDÍLEJ:
facebook
Poslat známému
Tisknout článek
VYBÍRÁME
Kinsey

Kinsey

16. 06. 2005, autor: admin

Životopis profesora, který v polovině 20. století v USA bořil tabu kolem lidské sexuality. Funguje jako dokument o člověku, o jeho době či konzervativní morálce, ale také jako instruktážní film pro dospívající.

KOMENTÁŘE KE ČLÁNKU
Přidat komentář
Tento článek ještě nikdo nekomentoval. Buďte první.
VLOŽIT KOMENTÁŘNejste přihlášen/a, proto opište text, který vidíte na obrázku níže.
. captcha
CELEBRITY
Celebrity: Nabízím práci automechanika, nástup ihned!

Nabízím práci automechanika, nástup ihned!

Jak je složité najít dobrého řemeslníka? Ehm, velmi... Je...

Celebrity: Land Rover postavil kuchyni pro Jamieho Olivera. V autě.

Land Rover postavil kuchyni pro Jamieho Olivera. V autě.

Mobilní kuchyně, to už tady bylo, není to žádná novinka, ...

Celebrity: Moderátorka Jana Knížková vysílala z bazénku, ukázala při tom svůdné křivky

Moderátorka Jana Knížková vysílala z bazénku, ukázala při tom svůdné křivky

Rádio je obvykle záležitostí pouze zvukovou, vizuální asp...

DALŠÍ CELEBRITY
REDAKČNÍ TIP
POSLOUCHEJ RÁDIA ONLINE!
PŘIDEJTE SE K NÁM

Staňte se našimi fanoušky

NEJNOVĚJŠÍ VIDEA
Zobrazit video
Jak zvířata jí své jídlo

Jak zvířata jí své jídlo

Nahlédněte do říše zvířat tak, jak se...

Zobrazit video
Video: A další kompilace ruských bouraček

Video: A další kompilace ruských bouraček

Tohle už je pomalu seriál na pokračov...

Zobrazit video
Video: Ilegální drifty ve městě

Video: Ilegální drifty ve městě

Tihle týpci se s tím nemažou a vodí a...

Autoweb

Každý, kdo má automobil, jistě ví, že je potřeba nezapomínat na pravidelné servisní intervaly a j...

Urbanstore

Pořiď si stylové značkové oblečení, boty nebo doplňky se slevou až 80%. Více na UrbanStore.cz.

Delideli

Darujte nádhernou kytici, luxusní čokoládu, kvalitní víno, koš plný delikates či lahodný dort.

Cestuj

Vyberte si z tisíců dovolených v oblíbeném Řecku se slevou až 20%. Volejte zdarma 800 11 11 33.