Denní hlídka

11. 09. 2007, autor: prochlapa.cz
Šílená akce obřích rozměrů i komerčních ambicí z fantazijně postmoderní Moskvy znovu dokazuje, že z Ruska nepochází jenom nároční umělci typu Tarkovského. Aneb blockbuster na ruský způsob podruhé.
Denní hlídka
Teprve rok a půl potom, co doma v Rusku vydělalo miliony, přichází pokračování Noční hlídky i do světa a k nám. Kdo si nestihl zopakovat, tomu začátek bleskově připomene to základní – že jde o boj mezi zlem a dobrem. S detaily zápletky o porušování křehké rovnováhy mezi denními a nočními strážci už se nikdo moc neotravuje. I v Denní hlídce je víc než pokusy o vlastní mytologii důležitější akce. Skoro nepřetržitá a prostoduše gigantická.

Obě Hlídky natočené podle populárních románů Sergeje Lukjaněnka a Vladimira Vasiljeva Rusy nadchly nejspíš taky proto, že jejich režisér Timur Bekmambetov nabídl publiku osvědčený nabitý, eskapistický oddech v novém - domácích kulisách a v domácím jazyce. Tím, že filmy vystřihl podle podobného hollywoodského vzoru, podle kterého se Transformers učili o životě na planetě Zemi, z nich udělal i dobře prodejný import. Neboli ruskou verzi amerických popcornových blockbusterů, ozvláštněnou ruštinou a bezelstností své velkolepé béčkovosti, naivitou, ze které profesionální Hollywood už vyrostl. Navíc tím Bekmambetov taky udělal dobře prodejný import sám ze sebe a ještě dřív než do kin poslal závěr hlídkovské trilogie, kde bude strážit Moskvu Šerá hlídka, dostal šanci ukázat americkým zaměstnavatelům, jak svými vizuálními exhibicemi oživí komiksovou adaptaci Wanted s Angelinou Jolie a Jamesem McAvoyem.

Příběhu Hlídky nicméně trojka zatím moc chybět nebude, protože narozdíl od jedničky, jejíž konec připomínal přestávku před reklamou, scénář Denní hlídky už dospěl do stádia uspokojivého načrtnutí postav i uspokojivého zakončení. Pokračování ruského komerčního zázraku je divácky přívětivější i tím, že své extravagantní triky nabaluje na o něco zajímavější příběh, podaný navíc s větším humorem a nadsázkou. I když lehkost vyprávění pořád nestačí na úroveň jednoduchosti příběhu a lacinosti některých nápadů, které film hrdě přiřazují k další populární pulp fiction. Nechtěným humorem vyniká hlavně, v rámci přístupnosti žhavá, milostná scéna ve sprše. Odehrává se sice mezi Antonem (hlavní hrdina a jeden z Noční hlídky, kde jsou samozřejmě ti dobří) a Světlanou (praktikantka pod jeho dohledem). Ovšem Anton má v ten moment zrovna tajně vyměněné tělo s jinou ženou, aby měli scénáristi (mj. Bekmambetov a Lukjaněnko) záminku k výměně dosud nevyřčených citů vedoucí k lesbické minishow.

Čím víc si děj surfuje po povrchu myšlenek, tím víc jich stihne načít. Samozřejmě tu zase máme pokračování starostí Antona se synem, který patří k těm zlým druhým a navíc bude asi oním temným vyvoleným, který může narušit rovnováhu a přinést apokalypsu, a se Světlanou, která patří k hodným Světlým, ale asi bude tou druhou vyvolenou, která může narušit rovnováhu a přinést apokalypsu. Ale kromě toho je tu i Temná nešťastně zamilovaná do mladičkého vlkodlaka, minulost vztahu Antonova šéfa a ještě všichni hledají Křídu osudu, kterou kdysi Tamrlán dokázal zvrátit svou vlastní smrt.

Ničemu ale není věnována taková hravá pozornost jako udržování tempa výbuchů, srážek, útoků a rychlých honiček. Směs triků a efektů je příliš velkolepá a snímek natahuje až na 132 minut. Většinu filmu ale odvádí pozornost od toho, že vlastně nemá co vyplňovat. Hravostí Hlídky nasákly i anglické titulky, které žijí spolu s filmem a mění barvu velikost i rychlost podle dialogů. České titulky nic takového nedělají, ale zase je jejich znění bližší originálu. Sledováním a porovnáváním titulků se kdyžtak můžete zabavit v okamžicích nenaplnění Bekmambetovým efektně prázdným stylem.

Dnevnoj Dozor, Rusko 2006, 132 minut. Režie Timur Bekmambetov, hrají Konstantin Khabensky, Mariya Poroshina, Vladimir Menshov, Galina Tyunina, Dima Martynov. Premiéra 6. 9. 2007.

foto: Bontonfilm
SDÍLEJ:
facebook
Poslat známému
Tisknout článek
VYBÍRÁME
Koncept: Ford Fiesta RS

Koncept: Ford Fiesta RS

01. 04. 2004, autor: admin

Další pokračování rodiny RS navazuje na již odsouhlasenou Fiestu ST, ale ve sportovnosti a agresivním vzhledu jde mnohem dál.

KOMENTÁŘE KE ČLÁNKU
Přidat komentář
Tento článek ještě nikdo nekomentoval. Buďte první.
VLOŽIT KOMENTÁŘNejste přihlášen/a, proto opište text, který vidíte na obrázku níže.
. captcha
CELEBRITY
Celebrity: Nabízím práci automechanika, nástup ihned!

Nabízím práci automechanika, nástup ihned!

Jak je složité najít dobrého řemeslníka? Ehm, velmi... Je...

Celebrity: Land Rover postavil kuchyni pro Jamieho Olivera. V autě.

Land Rover postavil kuchyni pro Jamieho Olivera. V autě.

Mobilní kuchyně, to už tady bylo, není to žádná novinka, ...

Celebrity: Moderátorka Jana Knížková vysílala z bazénku, ukázala při tom svůdné křivky

Moderátorka Jana Knížková vysílala z bazénku, ukázala při tom svůdné křivky

Rádio je obvykle záležitostí pouze zvukovou, vizuální asp...

DALŠÍ CELEBRITY
REDAKČNÍ TIP
POSLOUCHEJ RÁDIA ONLINE!
Hnědooká sexbomba Krystal Webb
PŘIDEJTE SE K NÁM

Staňte se našimi fanoušky

NEJNOVĚJŠÍ VIDEA
Zobrazit video
Jak zvířata jí své jídlo

Jak zvířata jí své jídlo

Nahlédněte do říše zvířat tak, jak se...

Zobrazit video
Video: A další kompilace ruských bouraček

Video: A další kompilace ruských bouraček

Tohle už je pomalu seriál na pokračov...

Zobrazit video
Video: Ilegální drifty ve městě

Video: Ilegální drifty ve městě

Tihle týpci se s tím nemažou a vodí a...

Autoweb

Spekulace tvrdí, že Bugatti v roce 2023 představí luxusní elektromobil postavený na platformě Por...

Urbanstore

Pořiď si stylové značkové oblečení, boty nebo doplňky se slevou až 80%. Více na UrbanStore.cz.

Delideli

Darujte nádhernou kytici, luxusní čokoládu, kvalitní víno, koš plný delikates či lahodný dort.

Cestuj

Vyberte si z tisíců dovolených v oblíbeném Řecku se slevou až 20%. Volejte zdarma 800 11 11 33.