Dech

22. 04. 2008, autor: prochlapa.cz
Zvláštní vězeňská nevěra jako cesta k novému nadechnutí starého vztahu. Mlčenlivá samaritánka přináší čtvero ročních období do dvou zdánlivě vyprahlých životů. Kim Ki-duk je zase tady.
Dech
Jihokorejský mistr Kim Ki-duk je díky karlovarskému festivalu víc známý a milovaný u nás než v rodné zemi. I Dech, jeho čtrnáctý film, se nejdřív představil v Karlových Varech a teprve teď jde i do kin. Někdy se v životě dostaneme do bodu, v němž jako bychom se nedokázali nadechnout, zní jeho motto a vysvětluje jeho název i plakát na němž líbající dívka dusí svého milence.

Když se nemůžete nadchnout, tak ani nemůžete mluvit a ticho je další výraznou součástí Kim Ki-dukova (nejen) čtrnáctého světa. Pro obě hlavní postavy. Sochařka Yeon přestala mluvit se svým manželem, protože si s ním stejně nemá co říct, potom, co přestala volně dýchat v jejich moderním bytě a moderním manželství, do nějž vstoupila milenka. Vězeň Jang Jin nemůže mluvit kvůli tomu, že si sám vrazil do krku ostrý předmět. V cele, v níž čeká s dalšími vězni na popravu. Mlčící muž toužící po zájmu a soucitu, připomínajícím, že život může stát za žití, je ideální posluchač Yeoniných niterných vzpomínek a myšlenek, které jí dovolí oživit sebe sama.

Zápletka, která zahrnuje nutkavé rozhodnutí Yeon navázat vztah s mlčenlivým vrahem, je příliš nekonvenční na to, aby mohla stát na pravidlech realismu, ostatně jako jiné Kim Ki-dukovy filmy (v tom posledním, Času, třeba hrdinové testovali svůj vztah plastickými operacemi). I když z reality vychází, problém partnerských krizí, žárlivostí a slabosti je řešit tu režisér přetváří ve vizuálně zajímavou očistnou procházku svou zvláštní citlivou poetikou. Že mezi jeho typické znaky patřilo i explicitní násilí, tu jemně připomíná jenom sprška krve z každého Jinova pokusu o sebevraždu.

V takovémhle vztahu, jaký se postupně vyvíjí mezi hrdiny, je důležitější než poslouchat slova sledovat symboly, které Kim Ki-duk rozsévá příběhem, a gesta a výrazy, jejichž důležitost napoví jejich intenzita. V takto pojatém herectví samozřejmě vyniká představitel Jang Jina, Chang Chen, herecká hvězda z Tchajwanu a filmů Wong Kar Waie, který v korejském filmu zaujme bez jediného slova. Symbolů tu režisér nechal hodně a některé trochu moc zřetelné. Třeba sochu anděla, kterému jeho stvořitelka Yeon zničí křídla, která sama ztratila. Ztichlou zimní krajinu, která svou nevlídností a chladem reprezentuje Yeonino manželství. Čistota bílé barvy, která spadne spolu se sněhem, dává naději, že se po ženině prožitém dobrodružství podobně očistí i její manželství. Melancholickou atmosféru dostatečně rozráží výstupy Yeon ve vězeňské cele, kterou při každé návštěvě barevně vytapetuje podle ročních období.

Film soutěžící loni v Cannes obsahuje ještě další rovinu reflexe samotného autora. Ta by mohla vysvětlit tajenou postavu ředitele věznice, který přes bezpečnostní kamery sleduje i povoluje vztah Yeon a vězně. Voyeuristického muže, jehož tvář v baseballové čapce vidíme jenom jako odraz na obrazovce, hraje sám režisér. A vesele si notuje do písniček, které Yeon falešně ale s radostí jako na karaoke přezpívává odsouzenci, ostatně střídání ročních období se mu líbilo už v jednom z jeho předchozích filmů, největším mezinárodním úspěchu Jaro, léto, podzim, zima… a jaro.

Soom/Breath, Jižní Korea 2007, 84 minut. Režie Kim Ki-duk, hrají Chang Chen, Zia, Ha Jung-woo, Kim Ki-duk. Premiéra 17. 4. 2008.

foto: Artcam
SDÍLEJ:
facebook
Poslat známému
Tisknout článek
VYBÍRÁME
3-Iron

3-Iron

03. 10. 2005, autor: admin

Křehký milostný příběh korejského mistra Kim Ki-duka, ve kterém se mluví řečí citů a obrazů. Dva milenci se beze jmen a beze slov toulají městem a vyhrávají nad osudem...

KOMENTÁŘE KE ČLÁNKU
Přidat komentář
Tento článek ještě nikdo nekomentoval. Buďte první.
VLOŽIT KOMENTÁŘNejste přihlášen/a, proto opište text, který vidíte na obrázku níže.
. captcha
CELEBRITY
Celebrity: Land Rover postavil kuchyni pro Jamieho Olivera. V autě.

Land Rover postavil kuchyni pro Jamieho Olivera. V autě.

Mobilní kuchyně, to už tady bylo, není to žádná novinka, ...

Celebrity: Moderátorka Jana Knížková vysílala z bazénku, ukázala při tom svůdné křivky

Moderátorka Jana Knížková vysílala z bazénku, ukázala při tom svůdné křivky

Rádio je obvykle záležitostí pouze zvukovou, vizuální asp...

Celebrity: Tom Cruise je zpět na stříbrném plátně, Nebeského gaunera omrkla  nejedna tvář českého showbyznysu

Tom Cruise je zpět na stříbrném plátně, Nebeského gaunera omrkla nejedna tvář českého showbyznysu

Slavnostní premiéra akčního filmu se nesla v duchu velkýc...

DALŠÍ CELEBRITY
REDAKČNÍ TIP
POSLOUCHEJ RÁDIA ONLINE!
PŘIDEJTE SE K NÁM

Staňte se našimi fanoušky

NEJNOVĚJŠÍ VIDEA
Zobrazit video
Jak zvířata jí své jídlo

Jak zvířata jí své jídlo

Nahlédněte do říše zvířat tak, jak se...

Zobrazit video
Video: A další kompilace ruských bouraček

Video: A další kompilace ruských bouraček

Tohle už je pomalu seriál na pokračov...

Zobrazit video
Video: Ilegální drifty ve městě

Video: Ilegální drifty ve městě

Tihle týpci se s tím nemažou a vodí a...

Autoweb

<figure>https://www.autoweb.cz/wp-content/uploads/2018/02/titulka-jak-by-vypadala-skoda-fab...

Urbanstore

Pořiď si stylové značkové oblečení, boty nebo doplňky se slevou až 80%. Více na UrbanStore.cz.

Delideli

Darujte nádhernou kytici, luxusní čokoládu, kvalitní víno, koš plný delikates či lahodný dort.

Cestuj

Vyberte si z tisíců dovolených v oblíbeném Řecku se slevou až 20%. Volejte zdarma 800 11 11 33.