Dech

22. 04. 2008, autor: prochlapa.cz
Zvláštní vězeňská nevěra jako cesta k novému nadechnutí starého vztahu. Mlčenlivá samaritánka přináší čtvero ročních období do dvou zdánlivě vyprahlých životů. Kim Ki-duk je zase tady.
Dech
Jihokorejský mistr Kim Ki-duk je díky karlovarskému festivalu víc známý a milovaný u nás než v rodné zemi. I Dech, jeho čtrnáctý film, se nejdřív představil v Karlových Varech a teprve teď jde i do kin. Někdy se v životě dostaneme do bodu, v němž jako bychom se nedokázali nadechnout, zní jeho motto a vysvětluje jeho název i plakát na němž líbající dívka dusí svého milence.

Když se nemůžete nadchnout, tak ani nemůžete mluvit a ticho je další výraznou součástí Kim Ki-dukova (nejen) čtrnáctého světa. Pro obě hlavní postavy. Sochařka Yeon přestala mluvit se svým manželem, protože si s ním stejně nemá co říct, potom, co přestala volně dýchat v jejich moderním bytě a moderním manželství, do nějž vstoupila milenka. Vězeň Jang Jin nemůže mluvit kvůli tomu, že si sám vrazil do krku ostrý předmět. V cele, v níž čeká s dalšími vězni na popravu. Mlčící muž toužící po zájmu a soucitu, připomínajícím, že život může stát za žití, je ideální posluchač Yeoniných niterných vzpomínek a myšlenek, které jí dovolí oživit sebe sama.

Zápletka, která zahrnuje nutkavé rozhodnutí Yeon navázat vztah s mlčenlivým vrahem, je příliš nekonvenční na to, aby mohla stát na pravidlech realismu, ostatně jako jiné Kim Ki-dukovy filmy (v tom posledním, Času, třeba hrdinové testovali svůj vztah plastickými operacemi). I když z reality vychází, problém partnerských krizí, žárlivostí a slabosti je řešit tu režisér přetváří ve vizuálně zajímavou očistnou procházku svou zvláštní citlivou poetikou. Že mezi jeho typické znaky patřilo i explicitní násilí, tu jemně připomíná jenom sprška krve z každého Jinova pokusu o sebevraždu.

V takovémhle vztahu, jaký se postupně vyvíjí mezi hrdiny, je důležitější než poslouchat slova sledovat symboly, které Kim Ki-duk rozsévá příběhem, a gesta a výrazy, jejichž důležitost napoví jejich intenzita. V takto pojatém herectví samozřejmě vyniká představitel Jang Jina, Chang Chen, herecká hvězda z Tchajwanu a filmů Wong Kar Waie, který v korejském filmu zaujme bez jediného slova. Symbolů tu režisér nechal hodně a některé trochu moc zřetelné. Třeba sochu anděla, kterému jeho stvořitelka Yeon zničí křídla, která sama ztratila. Ztichlou zimní krajinu, která svou nevlídností a chladem reprezentuje Yeonino manželství. Čistota bílé barvy, která spadne spolu se sněhem, dává naději, že se po ženině prožitém dobrodružství podobně očistí i její manželství. Melancholickou atmosféru dostatečně rozráží výstupy Yeon ve vězeňské cele, kterou při každé návštěvě barevně vytapetuje podle ročních období.

Film soutěžící loni v Cannes obsahuje ještě další rovinu reflexe samotného autora. Ta by mohla vysvětlit tajenou postavu ředitele věznice, který přes bezpečnostní kamery sleduje i povoluje vztah Yeon a vězně. Voyeuristického muže, jehož tvář v baseballové čapce vidíme jenom jako odraz na obrazovce, hraje sám režisér. A vesele si notuje do písniček, které Yeon falešně ale s radostí jako na karaoke přezpívává odsouzenci, ostatně střídání ročních období se mu líbilo už v jednom z jeho předchozích filmů, největším mezinárodním úspěchu Jaro, léto, podzim, zima… a jaro.

Soom/Breath, Jižní Korea 2007, 84 minut. Režie Kim Ki-duk, hrají Chang Chen, Zia, Ha Jung-woo, Kim Ki-duk. Premiéra 17. 4. 2008.

foto: Artcam
SDÍLEJ:
facebook
Poslat známému
Tisknout článek
VYBÍRÁME
3-Iron

3-Iron

03. 10. 2005, autor: admin

Křehký milostný příběh korejského mistra Kim Ki-duka, ve kterém se mluví řečí citů a obrazů. Dva milenci se beze jmen a beze slov toulají městem a vyhrávají nad osudem...

KOMENTÁŘE KE ČLÁNKU
Přidat komentář
Tento článek ještě nikdo nekomentoval. Buďte první.
VLOŽIT KOMENTÁŘNejste přihlášen/a, proto opište text, který vidíte na obrázku níže.
. captcha
CELEBRITY
Celebrity: Nabízím práci automechanika, nástup ihned!

Nabízím práci automechanika, nástup ihned!

Jak je složité najít dobrého řemeslníka? Ehm, velmi... Je...

Celebrity: Land Rover postavil kuchyni pro Jamieho Olivera. V autě.

Land Rover postavil kuchyni pro Jamieho Olivera. V autě.

Mobilní kuchyně, to už tady bylo, není to žádná novinka, ...

Celebrity: Moderátorka Jana Knížková vysílala z bazénku, ukázala při tom svůdné křivky

Moderátorka Jana Knížková vysílala z bazénku, ukázala při tom svůdné křivky

Rádio je obvykle záležitostí pouze zvukovou, vizuální asp...

DALŠÍ CELEBRITY
REDAKČNÍ TIP
POSLOUCHEJ RÁDIA ONLINE!
PŘIDEJTE SE K NÁM

Staňte se našimi fanoušky

NEJNOVĚJŠÍ VIDEA
Zobrazit video
Jak zvířata jí své jídlo

Jak zvířata jí své jídlo

Nahlédněte do říše zvířat tak, jak se...

Zobrazit video
Video: A další kompilace ruských bouraček

Video: A další kompilace ruských bouraček

Tohle už je pomalu seriál na pokračov...

Zobrazit video
Video: Ilegální drifty ve městě

Video: Ilegální drifty ve městě

Tihle týpci se s tím nemažou a vodí a...

Autoweb

Máte velké auto, s velkými úložnými prostory, a přesto je nedokážete efektivně využívat? Řešením ...

Urbanstore

Pořiď si stylové značkové oblečení, boty nebo doplňky se slevou až 80%. Více na UrbanStore.cz.

Delideli

Darujte nádhernou kytici, luxusní čokoládu, kvalitní víno, koš plný delikates či lahodný dort.

Cestuj

Vyberte si z tisíců dovolených v oblíbeném Řecku se slevou až 20%. Volejte zdarma 800 11 11 33.