Darjeeling s ručením omezeným

22. 01. 2008, autor: prochlapa.cz
Jeden vlak, tři bratři, jedna vynucená duchovní cesta a jeden originálně vynalézavý režisér, který to všechno spojil do další nezapomenutelné smutné excentrické komedie. Wes Anderson přichází se svým možná dosud nejlepším filmem.
Darjeeling s ručením omezeným
Wes Anderson točí bizarní filmy. Barevné a výtvarně bohaté jako dětské obrázkové knížky, zalidněné patetickými osamělými charaktery, které za svou absurdní zábavností skrývají propasti melancholie. Od té doby, co chodí jeho filmy do našich kin, zkoumá, jak hrdiny pokřiví nefunkční rodina. Tak to bylo v Takové zvláštní rodince, v Životu pod vodou a protože v Darjeelingu jsou hrdinové tři bratři na výletě po Indii, je to případ i jeho novinky.

Darjeeling je sice značka čaje, ale tady to je název vlaku, který na začátku filmu nestihne Bill Murray. Zato ho stihne Adrien Brody neboli Peter a uvnitř čekají ještě Owen Wilson jako nejstarší bratr Francis a Jason Schwartzman jako nejmladší a nejmenší bratr Jack.

Wilson je jako obvykle bláznivě entuziastický, Swartzman, který se s režisérem a svým bratránkem Romanem Coppolou podílel i na scénáři, je jako obvykle flegmaticky podivný a Anderson zase jako obvykle podtrhuje atmosféru pomocí zpomalených záběrů doprovázených skvělým soundtrackem. A kromě camea Billa Murrayho se tu objeví i Angelica Huston v roli citově nepřístupné matky, které radši zachraňuje chudé v Himalájích než vlastní syny. Takže fanoušci můžou mít radost – Darjeeling je typický Andersonův film.

Jako takový je zajímavější v seznamování s charaktery, které mezi sebou neustále uzavírají a porušují pakty a svěřují si a prozrazují tajemství. A v nastolování tématu duchovní cesty, kterou Francis naplánoval jako očistný zážitek smiřující bratry s citovými jizvami ze společného dětství i z náhlé smrtí otce. Ovšem věrný rodinné tradici ji naplánoval s takovou nesmlouvavou detailností, která veškeré uvolnění a sbratření znemožňuje. V téhle půlce patří Darjeeling k tomu nejlepšímu od Andersona, protože kromě toho, že hádky rodiny zavřené v jednom kupé baví, taky jasně ukazují citové deformace, nekomunikaci, pokrytectví, nepochopení a strach tohle všechno změnit. Každý z bratrů před něčím utíká. Peter před odpovědností nadcházejícího otcovství, Francis před odpovědností hlavy rodiny, kterou přebírá podle nefungujícího vzoru matky, a Jack před nevydařeným vztahem, o němž se nejvíc dozvíme v předfilmu, resp. první části filmu, Hotelu Chevalier.

Jako putování vlakem, i tenhle snímek je víc o tom, že cesta je důležitější než cíl. Andersonův film navíc možná ani přesný cíl, stejně jako hrdinové, ani nemá. Je sice výborný v drobnostech a plný nápadů na sérii zábavně nešťastných a výstižných příhod, ale časem trochu ztrácí dějovou linku i dynamický vztah mezi bratry, zejména mezi těmi nejřevnivějšími – Wilsonem a Brodym. Pak se rozvolňuje do té podmanivé bizarní andersonovské atmosféry, kterou utkává hlavně živá barevná kamera, která má víc než střihy radši pohyby a která reprezentuje přítomného, udiveného, nezúčastněného pozorovatele. Anderson dokáže vidět unavující rodinné trable tím způsobem, jako když se vrátíte po dlouhé cestě domů a najednou vám všechno připadá o něco absurdnější a nezvyklejší. I když to jeho cestovka s ručením omezeným nedotáhne až tam, kam slibuje, k transcendentálnímu duchovnímu zážitku, přesto je radost, že některé originální talenty amerického filmu pořád dokážou potěšit tím, že zůstávají sví.

The Darjeeling Limited, USA 2007, 91 minut. Režie Wes Anderson, hrají Owen Wilson, Adrien Brody, Jason Schwartzman, Amara Karan, Angelica Huston, Natalie Portman, Bill Murray, Camilla Rutherford, Wally Wolodarsky, Waris Ahluwalia. Premiéra 24. 1. 2008.

foto: Bontonfilm
SDÍLEJ:
facebook
Poslat známému
Tisknout článek
VYBÍRÁME
Ariete Café Retro

Ariete Café Retro

19. 10. 2004, autor: admin

Retro design má stále více příznivců, zvlášť když jde o kávovar s patentovaným krémovačem a výstižným jménem, který má historii přímo v názvu.

KOMENTÁŘE KE ČLÁNKU
Přidat komentář
Tento článek ještě nikdo nekomentoval. Buďte první.
VLOŽIT KOMENTÁŘNejste přihlášen/a, proto opište text, který vidíte na obrázku níže.
. captcha
CELEBRITY
Celebrity: Nabízím práci automechanika, nástup ihned!

Nabízím práci automechanika, nástup ihned!

Jak je složité najít dobrého řemeslníka? Ehm, velmi... Je...

Celebrity: Land Rover postavil kuchyni pro Jamieho Olivera. V autě.

Land Rover postavil kuchyni pro Jamieho Olivera. V autě.

Mobilní kuchyně, to už tady bylo, není to žádná novinka, ...

Celebrity: Moderátorka Jana Knížková vysílala z bazénku, ukázala při tom svůdné křivky

Moderátorka Jana Knížková vysílala z bazénku, ukázala při tom svůdné křivky

Rádio je obvykle záležitostí pouze zvukovou, vizuální asp...

DALŠÍ CELEBRITY
REDAKČNÍ TIP
POSLOUCHEJ RÁDIA ONLINE!
PŘIDEJTE SE K NÁM

Staňte se našimi fanoušky

NEJNOVĚJŠÍ VIDEA
Zobrazit video
Jak zvířata jí své jídlo

Jak zvířata jí své jídlo

Nahlédněte do říše zvířat tak, jak se...

Zobrazit video
Video: A další kompilace ruských bouraček

Video: A další kompilace ruských bouraček

Tohle už je pomalu seriál na pokračov...

Zobrazit video
Video: Ilegální drifty ve městě

Video: Ilegální drifty ve městě

Tihle týpci se s tím nemažou a vodí a...

Autoweb

Hyundai i30 N Project C je lehčí a nižší verzí modelu i30 N. Premiéra proběhne v září na IAA 2019...

Urbanstore

Pořiď si stylové značkové oblečení, boty nebo doplňky se slevou až 80%. Více na UrbanStore.cz.

Delideli

Darujte nádhernou kytici, luxusní čokoládu, kvalitní víno, koš plný delikates či lahodný dort.

Cestuj

Vyberte si z tisíců dovolených v oblíbeném Řecku se slevou až 20%. Volejte zdarma 800 11 11 33.