Další kuriozity druhé světové války

08. 05. 2012, autor: Dalibor Žák
O některých komických nebo spíše neuvěřitelných událostech druhé světové války jsme už psali. Tady je další várka podivností, které nám dnes přijdou spíše směšné.
Další kuriozity druhé světové války

Slavíme výročí osvobození a konce války. Ačkoli se o válce mluví jako o strašné věci, někdy to může vypadat jako klukovina k popukání. Tak schválně...

- V době japonského útoku na Pearl Harbor se nejvyšší velení námořních sil USA označovalo CINCUS, což se vyslovovalo jako "Sink Us", tedy doslova "Potopte nás!"

- Více amerických vojáků zahynulo v letectvu než u "mariňáků". Letci měli celkem slušnou 71% "šanci", že do splnění povinných třiceti misí zahynou.

- Bombardéry americké 8. letecké armády nebyly tak úplně bezbranné. Vedle přibližně čtyř tun bomb vezly také 1,5 tuny střeliva na svou obranu.

- Osmá letecká armáda sestřelila v Evropě 6098 nepřátelských letadel. Horší to bylo s přesností střelby. Na jeden cíl spotřebovala v průměru 12 700 nábojů. Tak si to vynásobte sami... Němečtí piloti byli údajně asi třikrát přesnější.

- Po válce se ukázalo, že Spojenci mohli Německo porazit i jinak než bombardováním průmyslu. Stačilo prý jen 1 % svržených bomb shodit na elektrárny a rozvodnou síť a celá válečná výroba by se prakticky zastavila. To by údajně ukončilo válku v Evropě do podzimu 1944.

WW II

- S vynálezem střel se stopovkou se překvapivě snížila přesnost střelby stíhaček a zvýšily se jejich ztráty. Proč? Nepřítel díky stopovce poznal, odkud na něj střílíte a mohl se účinně bránit. A hlavně, střely se stopovkou měly jinou balistiku než normální, takže piloti se chybně zeměřovaly podle svítících střel. Když se používání svítících střel na čas zrušilo, úspěšnost stíhačů zase prudce vzrostla.

- Německý bombardér Messerschmitt Me-264 byl sice schopný bombardovat východní pobřeží USA a hlavně New York, ale německá armáda spočítala, že by to bylo k ničemu. Nebyly tu totiž žádné snadno zasažitelné vojensky důležité cíle.

- Spolu s americkými vojáky a jejich nezbytnou výzbrojí i technikou se na africkém pobřeží v roce 1942 vylodily i tři plnící linky na Coca-Colu. To asi rozhodlo o porážce Romela v severní Africe...

- Britové v Singapuru před Japonci kapitulovali v roce 1942 zbytečně předčasně. Japonci později přiznali, že už měli střelivo jen asi na den až dva bojů.

- Během druhé světové války měly síly US Army více lodí než námořnictvo US Navy.

- Když se v červnu 1944 vylodili Spojenci v Normandii, německý maršál Erwin Romel do hlášení poznamenal, že Američané za první týden bojů zabili víc francouzských civilistů, než stihli Němci pozabíjet, postřilet a popravit od ivnaze v roce 1940. Dodal k tomu: "Pokud to takhle půjde dál, nebudou mít za měsíc koho osvobozovat."

WW II

- V roce 1942 bylo v USA zakázáno vysílat v rádiích přání posluchačů. Panoval strach, že by si tím agenti nepřátelské strany mohli předávat informace.

- Nacistický pozdrav "Sieg Heil!" (nebo-li "Vítězství zdar!") s natažením pravice pod úhlem asi 45° údajně Hitler převzal jako vítězný pokřik roztleskávaček jednoho amerického fotbalového týmu.

VYBÍRÁME
Druhá světová válka - východní fronta

Druhá světová válka - východní fronta

04. 11. 2009, autor: Jarda Sauer

Barevné fotky z druhé světové války sice nebývají moc kvalitní, ale vypovídací hodnotu určitě mají. Podívejte se na sérii zajímavých fotek z východní fronty, z bojů ruských a německých vojáků!

KOMENTÁŘE KE ČLÁNKU
Přidat komentář
Tento článek ještě nikdo nekomentoval. Buďte první.
VLOŽIT KOMENTÁŘNejste přihlášen/a, proto opište text, který vidíte na obrázku níže.
. captcha
CELEBRITY
Celebrity: Nabízím práci automechanika, nástup ihned!

Nabízím práci automechanika, nástup ihned!

Jak je složité najít dobrého řemeslníka? Ehm, velmi... Je...

Celebrity: Land Rover postavil kuchyni pro Jamieho Olivera. V autě.

Land Rover postavil kuchyni pro Jamieho Olivera. V autě.

Mobilní kuchyně, to už tady bylo, není to žádná novinka, ...

Celebrity: Moderátorka Jana Knížková vysílala z bazénku, ukázala při tom svůdné křivky

Moderátorka Jana Knížková vysílala z bazénku, ukázala při tom svůdné křivky

Rádio je obvykle záležitostí pouze zvukovou, vizuální asp...

DALŠÍ CELEBRITY
REDAKČNÍ TIP
POSLOUCHEJ RÁDIA ONLINE!
PŘIDEJTE SE K NÁM

Staňte se našimi fanoušky

NEJNOVĚJŠÍ VIDEA
Zobrazit video
Jak zvířata jí své jídlo

Jak zvířata jí své jídlo

Nahlédněte do říše zvířat tak, jak se...

Zobrazit video
Video: A další kompilace ruských bouraček

Video: A další kompilace ruských bouraček

Tohle už je pomalu seriál na pokračov...

Zobrazit video
Video: Ilegální drifty ve městě

Video: Ilegální drifty ve městě

Tihle týpci se s tím nemažou a vodí a...

Autoweb

První návštěva v legendárním Zeleném pekle je zážitek, který si pamatujete celý život. O to víc, ...

Urbanstore

Pořiď si stylové značkové oblečení, boty nebo doplňky se slevou až 80%. Více na UrbanStore.cz.

Delideli

Darujte nádhernou kytici, luxusní čokoládu, kvalitní víno, koš plný delikates či lahodný dort.

Cestuj

Vyberte si z tisíců dovolených v oblíbeném Řecku se slevou až 20%. Volejte zdarma 800 11 11 33.