Cože, zase čumíš na fotbal? Ne, hraju FIFU miláčku

15. 11. 2011, autor: Daniel Javorský
Ukuchtili jsme pro vás vcelku netradiční recenzi, která s šestitýdenním odstupem hodnotí nový díl nejúspěšnější sportovní série světa.
Cože, zase čumíš na fotbal? Ne, hraju FIFU miláčku

Jsem do té hry totální magor. Předchozí verze této série jsem hrál, to ano. Byl jsem i docela spokojen, nicméně nikoliv nadšen. To se změnilo ve chvíli, kdy mi Petr Prošek z EA poslal X360 verzi a já mohl konečně zahrát hru, která se stala po pivu a čokoládě třetí nevinnou závislostí. Rozhodl jsem se však letos jít na recenzování FIFA 12 trochu jinak. Hru jsem testoval zhruba měsíc, a přestože jsem asi poslední recenzent v republice, co hodnotí tuto hru, je mi to tak trochu úplně jedno. Moje práce totiž až teď může být plnohodnotně odvedena. Dovolte mi tedy, abych vás provedl gamesou, jejíž hlavní náplní je kopaná. Končím však s recenzemi podle jakési konvence, kdy budu psát o hře dlouhé chvály. Od teď se na ProChlapa.cz bude psát stručně, jasně a výstižně!

+ Totální chytlavost
Hraní FIFA 12 je skutečně jako koukat na reálný fotbal. Hráči jsou obratnější, svižnější a míč je těžší. Navíc skluzy jsou opravdu dokonalé, přestože trefit hráče je ukrutně těžké. Střety jsou skutečně kost na kost, až se někdy člověk diví, jak tohle někdo může přežít. Dobrou vlastností hry je i chytlavost, která se právě s delším odstupem dá výborně zhodnotit. Při hraní jsem měl minulý týden menší blackout. Znáte to, vyhrajete s vaším oblíbeným týmem, co se dá a pak vás to nějak přestane rajcovat. Včera jsem ale opět FIFA 12 sjížděl a… luxus. Prostě tahle kopaná se mi líbí se vším všudy.

FIFA 12

- Dabing
Na facku jsou však komentátoři. Tím nemyslím konkrétně duo Bosák-Svěcený (i když ptát se na Arsenal, když hraje Liverpool je taky docela fail). V české distribuci je pouze verze s češtinou, polštinou a ruštinou. Chybí anglická verze, která je kvalitou totálně někde úplně jinde a kterou jsem si mohl vyzkoušet v DEMO verzi. Je to jako byste jeli Favoritem a pak přesedlali na BMW M3. Prostě kulervoucí rozdíl, který mi tam chybí.

+ Manažerský mód
Vloni byla kariéra slabinou, letos zářivým, funkčním a reálným módem. Hráče vcelku trefným způsobem ovlivňuje forma a morálka. Přestupy jsou reálné a !!!DOKONCE!!! v přestupových termínech někdo bude chtít koupit vašeho hráče, aniž byste jej dávali za decentní penízky na trh. Navíc luxus je funkce skautů společně s juniorským týmem, takže se vám po 8 sezonách nestane, že budete moci koupit jen 30 leté pardály. Vychovávat si mladé zajíce je ještě větší zábava, než kupovat do Liverpoolu Christiana Ronalda (přestože toho tam mám už taky, hned vedle Naniho. Scouseři, ukamenujte mě :-P )

FIFA 12

- Není česká liga ani repre
Ne, že bych nějak české trávníky obdivoval, ale zrovna dneska jsem si chtěl zahrát za repre proti Černé hoře a ono… nic. Není to ani tak chyba EA, ale troubů z fotbalového svazu, kteří si řekli za licenční práva pro českou ligu stejné peníze, co si říká FA za ligu anglickou. Jak říkal Tommy Angelo ze hry Mafia: „A kdo chce příliš moc, nemusí mít taky vůbec nic.“ … a tak můžeme na Řepku v základní sestavě Sparty zapomenout i ve virtuální realitě.

+ Football club
To, díky čemuž je FIFA 12 ještě o něco vytrvalejší titul se jmenuje právě EAFootballClub. Vyberete si jeden oblíbený klub a soupeříte společně s ostatními fanoušky toho klubu bojujete proti ostatním týmům. Jednoduché, účinné a zajímavé. Navíc součástí EAFC jsou i výzvy, což znamená, že se vám ve hře objeví konkrétní situace z reálného fotbalu. Příklad, hrajete za Arsenal od 83.minuty za stavu 3.3 a musíte dát Petru Čechovi z Chelsea dva góly. Věc, kterou známe z FIFA World Cup 2010 a která je třešničkou na dortu. Jen je škoda, že je k dispozici vždy pouze jedna výzva a starší nejdou hrát. Ale tak, nemůžeme mít všechno.

FIFA 12

+ Stylovost
Letos se zkrátka „fifka“ vyvedla a jen stěží si dovedu představit, co ukáže příští rok. Je to stylová hra, jejíž soundtrack o tři úrovně převyšuje ten předchozí. Songy jsou chytlavé a téměř všechny už se mi povalují v mp3 přehrávači. Navíc teď plánuju vzít X360 a FIFA 12 a s kamarády si jen tak kecneme do baru a rozjedeme turnaj ve více lidech. FIFA totiž má tu úžasnou vlastnost, že po chvíli padne každému do ruky a progres je cítit. Navíc je chytlavá a dobrá grafika společně s licencemi těch nejlepších týmů nabízí prostě skvělou zábavu na dlouhé chvíle. Občas si řeknete, že jdete hrát jeden zápas a vytvrdnete u toho celý večer. Prostě, dokonalá zábava, kterou ale vaše drahé polovičky jen s těží pochopí.

Resumé
FIFA 11 vypadá vedle letošního dílu jako demoverze. Těžší míč totálně překopal hratelnost a reálně provedené souboje také. V jedenáctce jsem kosil prakticky pořád. Ve dvanáctce jsem na to zapomněl, protože je sakra těžké někoho vůbec trefit. Mé hodnocení je tedy velmi vysoké, 92%.

Ten rok mi FIFA 12 určitě ke hraní vystačí a jen s napětím očekávám, co si kluci z EA připraví příště. Za ProChlapa.cz rozhodně doporučuji!

SDÍLEJ:
facebook
Poslat známému
Tisknout článek
VYBÍRÁME
Videorecenze: FIFA 11

Videorecenze: FIFA 11

06. 10. 2010, autor: Matěj Kučera

Dnes vám na ProChlapa.cz představujeme  vůbec první herní videorecenzi. A nevybrali jsme si pro ni jen tak ledajakou gamesu. Podívejte se a poslechněte si, jak u nás dopadla FIFA 11!

KOMENTÁŘE KE ČLÁNKU
Přidat komentář

img
16. 11. 2011, Uživatel: Marinek
Reagovat

S čím souhlasím je, že se Fifa celkem povedla a konečně jde tím správným směrem a vývojem. Obsahuje však ale miliony chyb, což mě vadí a někdy až překvapuje, že to takoví geniové z EA vůbec udělají a nevšimnou si toho v testování před vydáním. Nesouhlasím se sountracky - jsou hrozný, bohužel tak jak v každé serii. narozdíl od fify jsou třeba v NHL songy o dost lepší, což je pro mě ve fifě škoda a co postrádám, ale není to největší chyba, když ty bláboly člověk nevnímá moc, tak se to dá přežít a časem si zvyknout. Další ,,chyba,, je v komentáři, který je o něco lepší než dřív, ale je to pořád dokola a jsou tam nsmyslný chyby a situace - což se dá zlepšit postupem času. Samotná hratelnost je hodně dobrá a povedená - těžší bránění, těžší kličky a celková realičnost, což je jenom dobře. ALE ! v některých situacích jsou ve hře chyby - hráč projde sítí atd, ale nejvíc mě mrzí chyby v pravidlech (mrtvý ofsajd atd), necit rozhodčích při udělování karet, nesmyslný rozestavění hráčů při delším freekicku a další chyby, což je škoda a hratelnoti to nepřidává :-( co jsem uvítal jsou jména a velký počet sudích, kterých bych v příští serii ještě víc přidal a z každí ligy minimálně 5 -6 dosadil, což určitě bude a na co se těším. Jinak mě zklamaly stadiony - pořád dokola, hodně jich ubylo a není moc velký výběr, chtělo by to hodně přidat, nevím přesně kolik jich tam ted je, něco kolem 30-40 tuším, ale kdyby jich tam dali kolem 100 bylo by to lepší a zábavnější. balony mě taky zklamaly, je jich tam málo a chybí míče pro ligu mistrů a jiný pohárový soutěžě, některý ligy dokonce nemají svůj vlastní balon, což je škoda a kazí to pohled na hranou hru !!! Mód kriéra je však hodně povedená a propracovaná, což je dobře a nejvíc mě baví. Dresů je ve hře taky málo, a semtam nastává situace, že jsou týmy při hře špatně poznatelný, protože jim chybí třetí varianta dresů :-( nejhorší je však prvavidlo ruka, což kazí hru nejví a je to úplný nemsysl. několikrát za hru sudí odpíská třeba deset ruk ztoho 3 penalty, kdo to kdy viděl, aby bylo tolik ruk a hráči šli do souboje rukou :-( Ruka mě dostala nejvíc a nejvíc mě taky mrzí !!! Kdybych měl ale hodnotit přísně, jako dlouholetý hráč a fans serie Fifa, jao aktivní fotbalista, jako hráč jen fify a ne jiných similací (PES...) a měl dát od 0-10 bodů, tak klidně a seriozně se všema chybama a možnostma ve hře atd dávám 7 bodů !!!! Dá se totiž ještě moc a moc zlepšovat hru, ale na druhou stranu vývojáři udělali kus práce, takže 7 je asi tak logická volba !!! Kdybych se mýlil, tak pište na mail a rád všecko s hráči a fans FIFA proberu a pokecám....


img
16. 11. 2011, Uživatel: Daniel Javorský
Reagovat

Ahoj, díky za doplnění recenze. Poměrně slušně jsi to doplnil a vesměs s tebou i souhlasím. Ona je pravda, že plno věcí jsem pominul, protože by to pak bylo dlouhý jak tejden před vejplatou. Jak říkám, vesměs s tebou souhlasím a především stadionů je málo. Co je ale mimo je tvé hodnocení soundtracku, což je ostatně vždycky =). Mě se ten styl líbí a oproti minulému dílu se prostě zlepšili. Za soundtrackem si prostě stojím, nicméně v NHL je taky dobrý, proč ne? Však každý má jiný styl a já tu prezentuju jen svůj názor. Je však ale brát to, že z 11 na 12 je velký rozdíl a chyby co popisuješ... jo, jsou tam, ale nejsou natolik závažné, abych dal méně, než kolik jsem dal. Každopádně díky za komentář... měj se |M6|


img
21. 11. 2011, Uživatel: Marinek
Reagovat

Jasný, bylo by to nadlouho, chyb je dost, některý sou moc velký a některý jen malý, snad bude 13 ještě lepší a proprcovanější, jestli to ještě vůbec de :-) ono by ve 13 stačilo všechny chyby vymazat a opravit a dokonalá fifa by byla na světě, si myslím. Jinak mám radši tvrdší styl hudby, takže ty sountrcky jsou pro mě slabý, ale je to jax psal subjektivní názor, ale aspon se shodnem na jiných věcích a nedosttcích :-) třeba napíše jště někdo nějakiu reakci, taky se měj ZD


img
22. 11. 2011, Uživatel: Daniel Javorský
Reagovat

Přemýšlel jsem nad tím a v F13 bych nejraději přidal větší burcování. Třeba o přestávce hráčům provést klystýr by nemuselo být špatné. Další co by se mi líbilo je ENG dabing, víc stadionů, B tým a hádky s ostatními trenéry. Teď třeba můžeš před zápasem vyfénovat svůj tým, nebo se vysmívat soupeři, nicméně není na to žádná odezva. Každopádně když srovnám FIFA 11 vs. FIFA 12 vs. ProEvo2012, vítěz je jasný, díky čemuž získal 92% =)


VLOŽIT KOMENTÁŘNejste přihlášen/a, proto opište text, který vidíte na obrázku níže.
. captcha
CELEBRITY
Celebrity: Nabízím práci automechanika, nástup ihned!

Nabízím práci automechanika, nástup ihned!

Jak je složité najít dobrého řemeslníka? Ehm, velmi... Je...

Celebrity: Land Rover postavil kuchyni pro Jamieho Olivera. V autě.

Land Rover postavil kuchyni pro Jamieho Olivera. V autě.

Mobilní kuchyně, to už tady bylo, není to žádná novinka, ...

Celebrity: Moderátorka Jana Knížková vysílala z bazénku, ukázala při tom svůdné křivky

Moderátorka Jana Knížková vysílala z bazénku, ukázala při tom svůdné křivky

Rádio je obvykle záležitostí pouze zvukovou, vizuální asp...

DALŠÍ CELEBRITY
REDAKČNÍ TIP
POSLOUCHEJ RÁDIA ONLINE!
PŘIDEJTE SE K NÁM

Staňte se našimi fanoušky

NEJNOVĚJŠÍ VIDEA
Zobrazit video
Jak zvířata jí své jídlo

Jak zvířata jí své jídlo

Nahlédněte do říše zvířat tak, jak se...

Zobrazit video
Video: A další kompilace ruských bouraček

Video: A další kompilace ruských bouraček

Tohle už je pomalu seriál na pokračov...

Zobrazit video
Video: Ilegální drifty ve městě

Video: Ilegální drifty ve městě

Tihle týpci se s tím nemažou a vodí a...

Autoweb

Soudní znalkyně a bývalá kontrolorka kvality staveb Ředitelství silnic a dálnic odhaluje, proč js...

Urbanstore

Pořiď si stylové značkové oblečení, boty nebo doplňky se slevou až 80%. Více na UrbanStore.cz.

Delideli

Darujte nádhernou kytici, luxusní čokoládu, kvalitní víno, koš plný delikates či lahodný dort.

Cestuj

Vyberte si z tisíců dovolených v oblíbeném Řecku se slevou až 20%. Volejte zdarma 800 11 11 33.