Control

14. 03. 2008, autor: prochlapa.cz
Život a smrt tragického kultu Iana Curtise, mluvčího své postpunkové generace, kterou nemohl přežít, natočil fotograf Anton Corbijn jako intimní pohled na ztracenou bytost. Bez patosu, mýtů, romantizování, zato se zasmušilou poetikou.
Control
Když rutina krutě hlodá a tužby klesly na dno…

Ian Curtis, zpěvák Joy Divison, se stal kultem, protože zemřel mladý. V třiadvaceti podlehl svým depresím a oběsil se na prádelní šňůře ve své kuchyni. Nesentimentální a přesto citlivá biografie Control předpokládá, že tohle víte, protože Ianův konec, který přijde chronologicky i na konci snímku o posledních sedmi letech jeho života, decentně ale výstižně naznačí jenom několika přesnými záběry na podstatné věci, třeba na onu šňůru nebo na zoufalou manželku s dcerkou v náručí, která před domem volá o pomoc.

Někdo mi bere sny, co mě směřují do dalšího dne…

Pro úspěšný film, který první ceny vyhrál už loni na festivalu v Cannes, je podobná výmluvnost zkratky typická. Anton Corbijn si předtím, než se po padesátce pustil do první filmové režie, vybudoval slavnou kariéru jako fotograf různých kapel a celebrit (třeba U2) a je vidět, že se víc než slovem vyjadřuje obrazem. Dialogy do filmu mapujícího krátkou historii nejvýraznější postpunkové kapely vnáší i zábavu a elán mladické drzosti. Jeho nenápadná poetická vizualita ovšem neustále připomíná Ianovu osamělost, izolaci a odcizení, z níž ho nedokáže dostat ani hudba ani láska manželky a milenky. Naopak, všechno tohle jenom zatěžovalo jeho přecitlivělou duši snílka dalšími pocity viny a vyčerpání.

Krásně by se žilo, žít jen v noci…

Ian Curtis se stal kultem taky díky Corbijnovým fotkám. Corbijn se v roce 1979 přestěhoval z Holandska do Anglie právě pod vlivem hudby Joy Divison. Teď o skupině, která mu vlastně pomohla odstartovat jeho fotografickou dráhu, natočil svůj debut, kterým načal svou režisérskou kariéru. V jeho realistickém filmovém stylu nechybí jistá poezie, navazující na britskou verzi nové vlny, tzv. kitchen-sink cinema, který v 60. letech točil třeba Tony Richardson. Zároveň ale Corbijn v Control připomíná i sám sebe. Jeho fotky Joy Divison jsou černobílé, jeho vzpomínky na ně prý taky, a film je tak taky černobílý. Atmosféra thatcherovské éry vnímaná skrz nespokojenost mladých kapel i Ianův trudný osud ostatně ve stínech vyniknou líp.

Chtěl jsem k tobě blíž a ty se mnou zacházíš takhle…

Sam Riley, do té doby neznámý herec a neznámý muzikant, Curtise vystihuje jako nešťastného romantika, s obdivuhodnou přesvědčivostí a dojemnou intenzitou. Pocit autenticity vyvolává i výprava (film se někdy natáčel i na stejných místech, kde Curtis žil) a scénář, který vznikl zčásti podle vzpomínek Deborah Curtis, manželky, kterou Ian na střední sbalil na poezii a image prokletého básníka a kterou miloval, ale nedokázal s ní žít normální život. Možná kvůli tomuto prvotnímu zdroji a možná proto, že režisér svůj film vidí podle svých slov jako love story, Control víc než hudbu a nihilistický a sebezpytující pohled postpunku rozebírá Curtisovy soukromé problémy. Takže se víc než o Iana jako o rockovou hvězdu zajímá o Iana jako o člověka. Corbijn ale vyzpovídal i všechny ostatní postavy jeho života, včetně belgické milenky Annik Honoré, která tu má stejně důstojnou roli jako Debbie, nebo guru tehdejší manchesterské hudební scény Tonyho Wilsona.

Stydím se za to, čím jsem si prošel…

Legendárního manažera Wilsona, který zemřel loni ještě před britskou premiérou, už zvěčnil na plátně Michael Winterbottom v zábavném pseudo-dokumentu Nonstop party. Tenhle film může sloužit jako dobrý úvod do děje, když Control v podstatě rozvíjí jednu z jeho epizod. Ale znát historii Factory Records vlastně ani nepotřebujete, protože film disponuje zvláštní kvalitou minulosti i nadčasovosti, jednoho konkrétního osudu i obecnějšího typu talentu, který chce utéct z mizérie svého prostředí, ale nemůže utéct sobě.

Když mlčíš, neodcházej…

Jako u každého hudebního filmu, i tady je muzika důležitou součástí a zvlášť Ianovy texty, které komentují jeho duševní stavy (o nich už dost naznačují názvy jako Disorder, Isolation, Love Will Tear Us Apart…) Distributor to naštěstí pochopil a nechal písně přeložit do titulků. Název filmu pochází ze songu She´s Lost Control, kterou Ian napsal po setkání s dívkou trpící epilepsií. U něj samotného stejná nemoc propukla kolem jeho dvacítky a tahle zrada tělesné schránky a nevyzpytatelná hrozba smrti se přidala k dalším jeho nejistotám. Ian tak taky postupně ztrácí kontrolu, spolu s rozhodností, pochopením, radosti ze svého manželství a z hudby. Z narození dcery i z představy prvního turné v Americe (k němuž už nedošlo) je vyděšený. Na všechno je moc mladý a slabý, i na kariéru rockové hvězdy, když sex doprovází vina, drogy vedlejší účinky a rock´n´roll psychické vyčerpání. Ale film, i když se noří do jeho temnějších myšlenek, nikdy kontrolu neztratí, nepotřebuje si vypomáhat klišé a zůstává něžným, pozoruhodným a fascinujícím.

Control, UK 2007, 122 minut. Režie Anton Corbijn, hrají Sam Riley, Samantha Morton, Alexandra Maria Lara, Craig Parkinson, Joe Anderson, James Anthony Pearson, Toby Kebbell. Premiéra 13. 3. 2008.

foto: Aerofilms
SDÍLEJ:
facebook
Poslat známému
Tisknout článek
VYBÍRÁME
Žena ve vodě

Žena ve vodě

12. 09. 2006, autor: admin

Tvůrce Šestého smyslu M. Night Shyamalan zase překvapuje. Tentokrát ale nikoliv jen šokující pointou, ale úplně celým filmem, absurdní pohádkou o dobré vodní víle.

KOMENTÁŘE KE ČLÁNKU
Přidat komentář
Tento článek ještě nikdo nekomentoval. Buďte první.
VLOŽIT KOMENTÁŘNejste přihlášen/a, proto opište text, který vidíte na obrázku níže.
. captcha
CELEBRITY
Celebrity: Nabízím práci automechanika, nástup ihned!

Nabízím práci automechanika, nástup ihned!

Jak je složité najít dobrého řemeslníka? Ehm, velmi... Je...

Celebrity: Land Rover postavil kuchyni pro Jamieho Olivera. V autě.

Land Rover postavil kuchyni pro Jamieho Olivera. V autě.

Mobilní kuchyně, to už tady bylo, není to žádná novinka, ...

Celebrity: Moderátorka Jana Knížková vysílala z bazénku, ukázala při tom svůdné křivky

Moderátorka Jana Knížková vysílala z bazénku, ukázala při tom svůdné křivky

Rádio je obvykle záležitostí pouze zvukovou, vizuální asp...

DALŠÍ CELEBRITY
REDAKČNÍ TIP
POSLOUCHEJ RÁDIA ONLINE!
PŘIDEJTE SE K NÁM

Staňte se našimi fanoušky

NEJNOVĚJŠÍ VIDEA
Zobrazit video
Jak zvířata jí své jídlo

Jak zvířata jí své jídlo

Nahlédněte do říše zvířat tak, jak se...

Zobrazit video
Video: A další kompilace ruských bouraček

Video: A další kompilace ruských bouraček

Tohle už je pomalu seriál na pokračov...

Zobrazit video
Video: Ilegální drifty ve městě

Video: Ilegální drifty ve městě

Tihle týpci se s tím nemažou a vodí a...

Autoweb

Každý, kdo má automobil, jistě ví, že je potřeba nezapomínat na pravidelné servisní intervaly a j...

Urbanstore

Pořiď si stylové značkové oblečení, boty nebo doplňky se slevou až 80%. Více na UrbanStore.cz.

Delideli

Darujte nádhernou kytici, luxusní čokoládu, kvalitní víno, koš plný delikates či lahodný dort.

Cestuj

Vyberte si z tisíců dovolených v oblíbeném Řecku se slevou až 20%. Volejte zdarma 800 11 11 33.