Co vás čeká ve státní nemocnici a na jaké zákroky vyhledat soukromou kliniku?

25. 07. 2017, autor: prochlapa.cz
České zdravotnictví je ve srovnání s evropským standardem v mnoha ohledech na špičkové úrovni. Například v poměru cost-efficient čili náklady-účinnost zaujímáme třetí místo ze všech 35 zemí. To znamená, že naše zdravotnictví dokáže poskytnout vysoce kvalitní servis za omezené peníze, jež má k dispozici.
Co vás čeká ve státní nemocnici a na jaké zákroky vyhledat soukromou kliniku?

Nejsilnější stránkou je dostupnost péče a čekací doby. V tomto ohledu patříme k nejlepším zemím, jako jsou Švýcarsko nebo Belgie. Přesto máme určité mezery, např. v dostupnosti specialistů. Je těžké sehnat zubaře, který ještě přijímá nové pacienty, dobrého ortopeda či dermatologa.

Dostupnost specializované péče se odvíjí od struktury nemocničních zařízení, kterou lze v naší republice rozdělit do tří kategorií, a to sice na nemocnice řízené státem (fakultní nemocnice, IKEM, Úrazová nemocnice Brno, Ústřední vojenská nemocnici), nemocnice řízené krajem (obecní a městské) a nemocnice zřizované dalšími právnickými subjekty (např. soukromé kliniky). Mezi všemi zdravotnickými zařízeními existují rozdíly, které jsou samozřejmě částečně dány právě jejich zřizovatelem a zaměřením. Jedná se jak o kvalitu a cenu poskytované péče, tak prostředí a přístup k pacientovi.

Za krásu se vyplatí si připlatit

Rozdíly v poskytnutí základní péče by však neměly být nikterak dramatické. Pokud srovnáme fakultní a soukromou kliniku, tak zjistíme, že většina fakultních lékařů pracuje zároveň i na soukromých klinikách. Profesionalita z řad lékařů i sester je tak v obou případech srovnatelná a na vysoké úrovni. V privátních zařízeních se ovšem dá očekávat osobnější přístup, komornější prostředí a řada nadstandardních prvků, za které se vyplatí připlatit. Jedná se zejména o technické vybavení pro estetickou péči, která je ve státních zařízeních až sekundární a až na výjimky není hrazena ze zdravotního pojištění. Estetický zákrok je možné na pojišťovnu provést jen tehdy, když má léčebnou funkci např. při psychických problémech apod.

Co pokryje zdravotní pojištění

Na úhradu zdravotní péče z veřejného zdravotního pojištění má ze zákona nárok každý pacient. Háček tkví v tom, že tato péče musí být poskytnuta s cílem zachovat nebo zlepšit zdravotní stav. Jedná se tedy pouze o péči léčebnou, preventivní, diagnostickou, pohotovostní či záchrannou a jen velmi výjimečně estetickou. Jednotlivé způsoby úhrad jsou doprovázeny řadou podmínek a regulačních mechanismů, např. dodržení průměrné úhrady za léčiva a prostředky zdravotnické techniky na jednoho registrovaného pojištěnce předepsané konkrétním lékařem. Boom zažívá např. dentální hygiena nebo bělení zubů.

Státní zubař jako vyhynulý druh

Stomatologie je v Česku vůbec zvláštním úkazem. Nejenže je zubařů kritický nedostatek, ale navíc si téměř vše platí sám pacient. Pojišťovna totiž hradí jen základní stomatologickou péči a materiál. Je potom zcela nerealistické v úhradě pojišťovny vykonávat péči tak, aby splňovala i další, např. estetická kritéria. Na soukromé klinice můžete oproti tomu za malý příplatek dostat ty nejkvalitnější materiály. Soukromý lékař totiž není oproti státnímu pod časovým ani ekonomickým tlakem, a tudíž vám poskytne ty nejlepší služby. Špičkově se o vás postarají třeba specialisté na klinikách Mediestetik v Praze a Teplicích, kde se zaměřují nejen na stomatologii, ale také na ortopedii a estetickou dermatologii. „Je velmi důležité zajímat se o materiály, kterými se necháváte ošetřit. Platí to ve všech odvětvích, ale ve stomatologii obzvlášť. Přestože si člověk musí připlatit za inovativní metody a kvalitní materiál, tak si myslím, že krásný a dlouhotrvající úsměv za to opravdu stojí,“ podotýká MDDr. Martin Šrubař z ortodoncie v Mediestetik.

Do kvalitních potravin, oblečení či lepších bytů a aut jsme se již naučili investovat. Do nadstandardní a dostupné zdravotní péče bychom měli také. Nejenže nám nabízí řešení zdravotních, ale především estetických problémů, které nás dlouhodobě trápí. A stojí za to si připlatit za odborníky, přestože působí v soukromém sektoru.

 

KOMENTÁŘE KE ČLÁNKU
Přidat komentář
Tento článek ještě nikdo nekomentoval. Buďte první.
VLOŽIT KOMENTÁŘNejste přihlášen/a, proto opište text, který vidíte na obrázku níže.
. captcha
CELEBRITY
Celebrity: Nabízím práci automechanika, nástup ihned!

Nabízím práci automechanika, nástup ihned!

Jak je složité najít dobrého řemeslníka? Ehm, velmi... Je...

Celebrity: Land Rover postavil kuchyni pro Jamieho Olivera. V autě.

Land Rover postavil kuchyni pro Jamieho Olivera. V autě.

Mobilní kuchyně, to už tady bylo, není to žádná novinka, ...

Celebrity: Moderátorka Jana Knížková vysílala z bazénku, ukázala při tom svůdné křivky

Moderátorka Jana Knížková vysílala z bazénku, ukázala při tom svůdné křivky

Rádio je obvykle záležitostí pouze zvukovou, vizuální asp...

DALŠÍ CELEBRITY
REDAKČNÍ TIP
POSLOUCHEJ RÁDIA ONLINE!
PŘIDEJTE SE K NÁM

Staňte se našimi fanoušky

NEJNOVĚJŠÍ VIDEA
Zobrazit video
Jak zvířata jí své jídlo

Jak zvířata jí své jídlo

Nahlédněte do říše zvířat tak, jak se...

Zobrazit video
Video: A další kompilace ruských bouraček

Video: A další kompilace ruských bouraček

Tohle už je pomalu seriál na pokračov...

Zobrazit video
Video: Ilegální drifty ve městě

Video: Ilegální drifty ve městě

Tihle týpci se s tím nemažou a vodí a...

Autoweb

Dvaapadesátý ročník legendárního závodu Zbraslav – Jíloviště, který se v současnosti koná jako jí...

Urbanstore

Pořiď si stylové značkové oblečení, boty nebo doplňky se slevou až 80%. Více na UrbanStore.cz.

Delideli

Darujte nádhernou kytici, luxusní čokoládu, kvalitní víno, koš plný delikates či lahodný dort.

Cestuj

Vyberte si z tisíců dovolených v oblíbeném Řecku se slevou až 20%. Volejte zdarma 800 11 11 33.