Co nesnášíme: Upíry pro puberťáky

12. 04. 2011, autor: Matěj Kučera
Místo toho, aby přespávali v temných vlhkých kryptách a hrůzně cenili dlouhé tesáky, chodí na střední a trápí se nešťastnou láskou - tihle pseudoupíři nám vážně pijí krev!
Co nesnášíme: Upíry pro puberťáky

Od roku 1897, kdy poprvé vyšlo možná vůbec nejslavnější dílo hororové literatury, román Dracula irského spisovatele Brama Stokera, se upíři těší stálé popularitě, bylo o nich napsáno mnoho knih a natočeno bezpočet filmů. V poslední době se ale bohužel rozmáhá znepokojivý trend, kdy je upírská tématika cíleně zpracovávána kýčovitým způsobem, který má být co nejatraktivnější pro věkovou skupinu cca 14 - 18 let (zejména pro dívky), v důsledku čehož se z nemrtvých bytostí milujících tmu a lidskou krev a nesnášejících kříž a česnek stávají podivné emo karikatury. Dracula se musí obracet v rakvi.

Isabella Swanová se stěhuje do Forks, městečka ve státě Washington, kde neustále prší. Zdá se jí, že na světě neexistuje nudnější a beznadějnější místo - až dokud nepotká tajuplného a přitažlivého Edwarda Cullena, který doslova obrátí její život vzhůru nohama. Do Isabellina příjezdu Edward úspěšně tajil před obyvateli městečka svou upírskou osobnost... Připouštím, že jsem z megapopulární románové ságy Stmívání (dosud cca 100 miliónů prodaných výtisků, překlad do 38 jazyků) nečetl ani řádku, a co se týče filmové adaptace, viděl jsem pouze trailery (to mi úplně stačilo), takže mi můžete vytknout, že jsem předpojatý pokrytec, když kritizuji něco, s čím vlastně nemám žádnou bližší osobní zkušenost. Ovšem už označení „upírská romance pro mladé čtenáře“ o ledasčem vypovídá.

Skutečně nemohu zhodnotit, zda se z literárního hlediska jedná o brak, kýč to však dle mého názoru rozhodně je. Tak nevím, máme být autorce Stephanii Meyerové i přesto vděčni za to, že přivedla puberťáky ke čtení?

"Už označení "upírská romance pro mladé čtenáře" o ledasčem vypovídá..."

Mnohem více než samotné Stmívání mě však vytáčí fenomén, který se pod jeho vlivem rozmohl. Když jsem v knihkupectví a na internetu narazil na díla s názvem Vampýrská akademie či Škola noci, zprvu jsem ani nevěděl, jestli to je myšleno vážně, či zda jde o nějakou propracovanou parodii (totéž mě mimochodem napadlo, když jsem poprvé viděl Lunetic). Tyhle slepence Stmívání a Harryho Pottera mi připadají opravdu jako vrchol nevkusu. Posuďte sami:

Šestnáctiletá Zoey Redbirdová se hádá s rodiči, právě se rozešla s přítelem a poslední, co jí ještě schází, je začít se měnit v upíra. Jenže právě to se stalo a Zoey musí přestoupit na speciální školu pro upíří mláďata. (Škola noci)

Morojská princezna Lissa a její nejlepší kamarádka Rose uprchly ve smrtelném strachu z vampýrské akademie, ale po dvou letech byly vypátrány tajemnými strážci a odvlečeny zpět. Znovu se tak ocitají v obrovském nebezpečí, protože na akademii se mohou pohybovat nebezpeční Strigojové. (Vampýrská akademie)

Opět podotýkám, že jsem nic z toho nečetl, nicméně ze způsobu, jakým jsou „vysávány“ náměty populárních sérií za účelem vytřískat  co nejvíce peněz z kapes puberťaček opojených upíří romantikou (respektive z kapes jejich rodičů), je mi zkrátka nanic. Originalita není žádoucí, spíše naopak; lidi jsou pohodlní a v podstatě chtějí v drobných obměnách znovu a znovu to, co se jim už jednou líbilo. A až upíři vyjdou z módy, nabízejí se romance s vlkodlaky, mumiemi nebo třeba vodníky. Dokážete si představit hollywoodský remake Jak utopit doktora Mráčka?

Mohu jen (naivně?) doufat, že až dnešní náctileté slečny hltající svoje romantické upírské ságy a mající pak vlhké sny o tom, jak je hryže nějaký tvarohově bílý model, trochu povyrostou, sáhnou po Stokerově klasice a uvědomí si, že mix temnoty, lásky, tajemna a vyceněných tesáků už tady byl před více než sto lety v nesrovnatelně kvalitnější podobě. A pak se možná i pobaví u tohoto „alternativního konce Stmívání“.

co-nesnasime-upiry-pro-pubertaky

SDÍLEJ:
facebook
Poslat známému
Tisknout článek
VYBÍRÁME
Co nesnášíme: Ruské spamy na ICQ

Co nesnášíme: Ruské spamy na ICQ

17. 02. 2011, autor: Matěj Kučera

Taky se vám na ICQ neustále cpou do seznamu kontaktů spamy psané azbukou? Pokud ano, předpokládáme, že je to pro vás minimálně obtěžující. Nás už tyhle ruské spamy opravdu vytáčejí!

KOMENTÁŘE KE ČLÁNKU
Přidat komentář

img
12. 04. 2011, Uživatel: Xander_Cage
Reagovat

JJ s tímhle článkem souhlasím je to pseudopředělání klasických hororových knih a filmů. Je to jako by v prvním Terminátorovi se terminátor zamiloval do Sarah Connor místo toho aby ji zabil. Nebo Vetřelec který je krvežíznivý bastart, tak by rozséval lásku a jako důkaz lásky by políbil oběť a ta by vytvořila malého alienka jako důkaz lásky. Prostě je to všecho je to pitomost jako Stmívání a jiné takové filmy či knihy.


img
14. 04. 2011, Uživatel: Ferda-66
Reagovat

jjj...souhlas ale nejlepsi je ta fotka s Bladem...mohlo by to mit pokracovani,ze by tomu sladakovy s páčem usekl hlavu,ze by se zmenil v horici sracku :-D


img
05. 11. 2011, Uživatel: Tom
Reagovat

Taky souhlasím.. Spíš mě vytočilo jak se může upír nechat oslnit slunečním paprskem (v Twilight se jen rozzáří jako drahokam), to je úplná blbost.. Takhle zesrat upíří klasiku, stejně jako se v knížce Meyerové okusí upír jídlo místo krve a samozřejmě to nemá žádný účinky místo toho aby se začal dusit.. Podle mě je jasné, že upír je citlivý na sluneční paprsky, které ho dokáží sežehnout jak oheň papír.. A určitě by sladký Edward jakožto hladový upír se dokázal v tak těsné blízkosti a v objetí nezakousnout silně dýchající Bellu bez toho aniž by ucítil vůni krve, tlukot srdce a tepající tepnu na krku.. Je to prostě nesmysl..


VLOŽIT KOMENTÁŘNejste přihlášen/a, proto opište text, který vidíte na obrázku níže.
. captcha
CELEBRITY
Celebrity: Nabízím práci automechanika, nástup ihned!

Nabízím práci automechanika, nástup ihned!

Jak je složité najít dobrého řemeslníka? Ehm, velmi... Je...

Celebrity: Land Rover postavil kuchyni pro Jamieho Olivera. V autě.

Land Rover postavil kuchyni pro Jamieho Olivera. V autě.

Mobilní kuchyně, to už tady bylo, není to žádná novinka, ...

Celebrity: Moderátorka Jana Knížková vysílala z bazénku, ukázala při tom svůdné křivky

Moderátorka Jana Knížková vysílala z bazénku, ukázala při tom svůdné křivky

Rádio je obvykle záležitostí pouze zvukovou, vizuální asp...

DALŠÍ CELEBRITY
REDAKČNÍ TIP
POSLOUCHEJ RÁDIA ONLINE!
PŘIDEJTE SE K NÁM

Staňte se našimi fanoušky

NEJNOVĚJŠÍ VIDEA
Zobrazit video
Jak zvířata jí své jídlo

Jak zvířata jí své jídlo

Nahlédněte do říše zvířat tak, jak se...

Zobrazit video
Video: A další kompilace ruských bouraček

Video: A další kompilace ruských bouraček

Tohle už je pomalu seriál na pokračov...

Zobrazit video
Video: Ilegální drifty ve městě

Video: Ilegální drifty ve městě

Tihle týpci se s tím nemažou a vodí a...

Autoweb

Každý, kdo má automobil, jistě ví, že je potřeba nezapomínat na pravidelné servisní intervaly a j...

Urbanstore

Pořiď si stylové značkové oblečení, boty nebo doplňky se slevou až 80%. Více na UrbanStore.cz.

Delideli

Darujte nádhernou kytici, luxusní čokoládu, kvalitní víno, koš plný delikates či lahodný dort.

Cestuj

Vyberte si z tisíců dovolených v oblíbeném Řecku se slevou až 20%. Volejte zdarma 800 11 11 33.