Co nesnášíme: Stupidní popové texty

29. 03. 2011, autor: Matěj Kučera
Pop music rozhodně může být kvalitní, vkusná a na úrovni. Až nepříjemně často je ale bohužel nenápaditá, otravná a s příšerně stupidními texty. Takovou pop music nesnášíme!
Co nesnášíme: Stupidní popové texty

Vzhledem k tomu, že je popová hudba určená pro tu nejširší posluchačskou obec a měla by sloužit především k zábavě a odreagování, nelze se divit, že zpravidla není z muzikálního ani textového hlediska nijak zvlášť náročná. Je ovšem velký rozdíl mezi sympatickou jednoduchostí a stupiditou. Texty některých popových songů opravdu budí dojem, že by vedle nich básničky Forresta Gumpa působily jako dílo hodné Nobelovy ceny za literaturu.

Jsem toho názoru, že i texty přímočarých popových písniček mohou být dostatečně inteligentní. Nemusí se v nich řešit žádná velká filozofie, ale smysluplné sdělení, které nebude podané na úrovni říkanky z mateřské školky, bezesporu snesou. Příkladem může být třeba hit „Not Fair“ od anglické zpěvačky Lily Allen, v němž se řeší situace, kdy dívka potká muže svých snů... který je ale v posteli totální nemehlo. Text není nijak složitý, nicméně je vtipný a může posluchače i přimět k zamyšlení. Podobných případů by se dalo najít víc, bohužel však existuje stále nechutné množství textového hnoje, za který by měli být jeho autoři souzeni před Výborem pro dobrý vkus.

"Z jednoho textu na mě opravdu šly mdloby..."

Dodnes se mi svírá žaludek a ruka v pěst, když si  vzpomenu na (chci věřit, že již neexistující) hrůzu s názvem Verona, která svého času okupovala české hitparády. Texty tohoto dua sestávajícího z holohlavého klávesisty a tuctové zpěvačky byly obecně děsivé, z jednoho na mě však opravdu šly mdloby: „Náhodou, náhodou/lidi potkávaj se náhodou/Náhodou, náhodou/všichni potkávaj se jen tak dál/Náhodou, náhodou/my dva potkáme se náhodou/Náhodou s náladou/velmi podobnou těm rytmům, co z nás jdou.“ Uf...

Složit píseň pojednávající o zásadní roli náhody v životě lidském, proč ne, ovšem domnívám se, že by si toto téma zasloužilo být vyjádřeno o něco bohatším slovníkem. I když možná že se to podstatné vlastně skrývá „za slovy“ či takříkajíc „mezi řádky“; v tom případě dobrá, třeba nejsem dostatečně vnímavý jedinec. Ze svého subjektivního pohledu to ale prostě hodnotím jako neposlouchatelnou primitivnost.

V rámci české pop music existuje samozřejmě mnoho podobných slátanin, přesuňme se ale teď za oceán. Pokud čekáte, že se budu navážet do patrně nejvíce nenáviděného interpreta současné doby, sedmnáctiletého kanadského „slaďouška“ Justina Biebera… ano, ten by tady určitě neměl chybět. Jeho megahit „Baby“ s refrénem skládajícím se prakticky pouze z neustálého opakování názvu (plus nějakého toho „ou“ a „no“ a dovětku „Myslel jsem, že vždycky budeš moje“) je bez debaty strašlivé hudební mučení. Nicméně na světě zřejmě existují mraky masochistů, neboť oficiální klip má na Youtube k dnešnímu datu něco přes půl miliardy (!) zhlédnutí.

Před zhruba měsícem a půl se na internetu zjevil další pubertální popový fenomén - teprve třináctiletá Američanka Rebecca Black s písní „Friday“ („Pátek“). A jde o něco skutečně neskutečného. Už jsem toho slyšel hodně, ale tohle, tohle… Podotýkám, jen pro silné nervy.

Refrén pojednává o tom, že je „Pátek, pátek, všichni se těší na víkend, paříme, paříme a… ještě něco? Jo, „zábava, zábava“. Fajn. Text skvěle vystihuje pocity prakticky všech pracujících, popřípadě školou povinných osob na této planetě. Na co taky velká slova, že? V jednoduchosti je krása, síla a tak vůbec. Skladba se v krátké době stala zaslouženě kultovní záležitostí, někteří hudební kritici ji dokonce neváhali označit za nejhorší píseň všech dob. A abych nezapomněl, dosud na Youtube nasbírala přes 62 miliónů zhlédnutí.

"Autoři popových škvárů považují zřejmě své posluchače za úplné dementy..."

Já chápu, že jsou všechny výše zmíněné hudební produkty zaměřené na cílovou skupinu v telecích letech, jejíž příslušníci se chtějí zkrátka bavit a nemají zpravidla zájem o něčem dlouze přemýšlet. Nicméně autoři popových škvárů považují zřejmě své posluchače za úplné dementy. I když zase, kdyby to ta děcka nechtěla poslouchat… Asi už ničemu nerozumím. Končím. Jdu si na uklidněnou pustit nějakou pěknou písničku s poetickým textem. Třeba něco z prvního alba Metallicy „Kill ‘em All“.

Co štve vás? Určitě přijdete na něco, co vás vytáčí k nepříčetnosti... Nestyďte se a napište nám na mail redakce(zavináč)prochlapa.cz - ty nejlepší nenávistné příběhy zveřejníme a jejich autoři dostanou 500 Kč!

SDÍLEJ:
facebook
Poslat známému
Tisknout článek
VYBÍRÁME
Co nesnášíme: Ruské spamy na ICQ

Co nesnášíme: Ruské spamy na ICQ

17. 02. 2011, autor: Matěj Kučera

Taky se vám na ICQ neustále cpou do seznamu kontaktů spamy psané azbukou? Pokud ano, předpokládáme, že je to pro vás minimálně obtěžující. Nás už tyhle ruské spamy opravdu vytáčejí!

KOMENTÁŘE KE ČLÁNKU
Přidat komentář

img
31. 03. 2011, Uživatel: vojta kral
Reagovat

totalni souhlas :-) kde sou texty kerejm se da rozume t ted je to samy "jo ... aha ... hmm ... ou ... " proto posloucham prevazne rock \m/ /ˇ|etalic|\


img
31. 03. 2011, Uživatel: Rajvo
Reagovat

Z celé své hluboké duše souhlasím. V jednoduchosti je síla, ALE.. porovnejme si jednoduchost rock'n'rollu a jednoduchost (prostotu) současných popových hoven. Nezavrhuji celou popovou scénu jako špatnou a neodsuzuji všechno mainstreamové k cestě do pekel, ale tohle již nemá s hudbou nic společného. "Instrumentální" doprovod vygenerovaný jako na zábavě z kláves Roland (bez urážky výrobce) a stupidní texty pro mě jsou odpadem. Nicméně jako obchodník přirozeně chápu potřebu výdělku, a tak se vždy jednou za čas oběví nějaká roztomilá tvářička, která umí jakž takž zpívat a vydělá producentům miliony. Těžko ale teenagerům (už ani nevím jak to říct česky) vysvětlovat co je to opravdová hudba, jako jazz, rock, metal a jiné kapelové a muzikantské žánry. Někomu zkrátka stačí Evropa2.


img
10. 01. 2012, Uživatel: Petr
Reagovat

Musím se vyjádřit, chtě/nechtě. Nejraději poslouchám Pop-music, když už, tak z dob hlavně!: 80'S - 90'S. Srdcem jsem rocker, punker a metaLLista, nic ve zlém. Zdravím všechny & dobrý hudbě zdar. Petr L


VLOŽIT KOMENTÁŘ



Nejste přihlášen/a, proto opište text, který vidíte na obrázku níže.
. captcha
CELEBRITY
Celebrity: Nabízím práci automechanika, nástup ihned!

Nabízím práci automechanika, nástup ihned!

Jak je složité najít dobrého řemeslníka? Ehm, velmi... Je...

Celebrity: Land Rover postavil kuchyni pro Jamieho Olivera. V autě.

Land Rover postavil kuchyni pro Jamieho Olivera. V autě.

Mobilní kuchyně, to už tady bylo, není to žádná novinka, ...

Celebrity: Moderátorka Jana Knížková vysílala z bazénku, ukázala při tom svůdné křivky

Moderátorka Jana Knížková vysílala z bazénku, ukázala při tom svůdné křivky

Rádio je obvykle záležitostí pouze zvukovou, vizuální asp...

DALŠÍ CELEBRITY
REDAKČNÍ TIP
POSLOUCHEJ RÁDIA ONLINE!
PŘIDEJTE SE K NÁM

Staňte se našimi fanoušky

NEJNOVĚJŠÍ VIDEA
Zobrazit video
Jak zvířata jí své jídlo

Jak zvířata jí své jídlo

Nahlédněte do říše zvířat tak, jak se...

Zobrazit video
Video: A další kompilace ruských bouraček

Video: A další kompilace ruských bouraček

Tohle už je pomalu seriál na pokračov...

Zobrazit video
Video: Ilegální drifty ve městě

Video: Ilegální drifty ve městě

Tihle týpci se s tím nemažou a vodí a...

Autoweb

Navštívili jsme evropské muzeum značky Mazda a nahlédli do její historie. Nejzajímavější exponáty...

Urbanstore

Pořiď si stylové značkové oblečení, boty nebo doplňky se slevou až 80%. Více na UrbanStore.cz.

Delideli

Darujte nádhernou kytici, luxusní čokoládu, kvalitní víno, koš plný delikates či lahodný dort.

Cestuj

Vyberte si z tisíců dovolených v oblíbeném Řecku se slevou až 20%. Volejte zdarma 800 11 11 33.