Co nesnášíme: Sčítání lidu, domů a bytů

31. 03. 2011, autor: Jarda Sauer
Udělal jsem chybu, když jsem si od komisařky vůbec přebral sčítací formulář. Teď přemýšlím, co s ním... Protože akce Sčítání mi opravdu leze krkem.
Co nesnášíme: Sčítání lidu, domů a bytů

„Proč ti to tak vadí? Vždyť to máš vyplněný za chvilku a je to užitečný,“ divila se před pár dny jedna známá modelka, když jsem se rozčiloval nad nesmyslností sčítání lidu a nahlas přemítal, jak se k téhle zhovadilé povinnosti elegantně postavit. Pokud si ovšem taky myslíte, že sčítání lidu je vlastně fajn věc, asi nemá cenu, abyste četli dál.

Na začátek si řekneme pár vtipných hesel: Data ze sčítání pomáhají při plánování protipovodňových opatření. Podle dat ze sčítání zachraňují hasiči životy. Podle dat ze sčítání se plánují nákupy vakcín pro děti... Podlé této malé ukázky z bullshitů, kterými nás krmí Český statistický úřad a mnohá média, bych skoro měl pocit, že data ze sčítání jsou snad ještě mocnější než Chuck Norris.

Asi nemá smysl, abych se pozastavoval nad tím, proč chce stát znát bydliště mojí mámy v době, kdy jsem se narodil a tvrdí, že mu to pomůže ke zjištění něčeho důležitého. Nebo proč utrácíme za sčítání 2,5 miliardy, které by momentálně šlo využít sto jinými a lepšími způsoby. Jak mohou data, vyhodnocovaná jendou za deset let, vůbec k něčemu být. To už udělali mnozí jiní a dobrých článků s touto tématikou najdete na webu dost.

"Daně platím poctivě; nemohl by mi tedy náš stát laskavě dát pokoj?" Zarážejí mě spíš jiné věci. Za prvé: Proč veřejnoprávní média, která teoreticky v rámci názorové vyváženosti mají dávat stejný prostor obhájcům i odpůrcům jakéhokoliv problému, sčítání lidu tak vehementně propagují? Proč to cpou do lidí horem dolem, takže i ona moje známá, o které jsem se zmiňoval a která je objektivně vzato chytrá vysokoškolačka, uvěří tomu, že jde o prospěšnou aktivitu?

Za druhé: To jako stát zkouší, co všechno vydržíme? Myslím, že jsem občan celkem spořádaný a bezproblémový. Daně platím včas a poctivě a ne malé (jen na přímých daních a odvodech sociálce jsem za rok 2010 zacáloval skoro 70 tisíc; to jistě není málo – a ani nechci vědět, kolik to bylo na daních nepřímých). Nemohl by mi tedy stát laskavě dát pokoj, nechat mě existovat a nenutit mě k doznání, jak velkou mám ložnici a zda je vybavena funkčním radiátorem?

Za třetí: K čemu vůbec je ČSÚ? Uznávám, že z pohledu novináře můžou být jeho statistiky zajímavé. Když víte, kolik stálo v roce 1956 deset deka salámu nebo kolik cviček se vyrobilo v 80. letech, můžete z toho tvořit zábavné články. Z pohledu kohokoliv jiného jde ale o údaje naprosto neužitečné. Sčítání lidu tak chápu spíš jako touhu úředníků z ČSÚ zajistit si práci a dokázat svou nepostradatelnost.

Abych to uzavřel: Nevím přesně, co s dotazníkem provedu. Jestli ho budu ignorovat a riskovat možnost pokuty nebo ho třeba vyplním tak, abych se stal vysokoškolsky vzdělaným a nadprůměrně vydělávajícím Romem a pomohl tak trochu upravit výsledky této milé skupiny obyvatel. Rád si od vás nechám poradit, co jste do dotazníku vyplnili vy...

Co štve vás? Určitě přijdete na něco, co vás vytáčí k nepříčetnosti... Nestyďte se a napište nám na mail redakce(zavináč)prochlapa.cz - ty nejlepší nenávistné příběhy zveřejníme a jejich autoři dostanou 500 Kč!

SDÍLEJ:
facebook
Poslat známému
Tisknout článek
VYBÍRÁME
Co nesnášíme: Nedotknutelné pivo z Plzně

Co nesnášíme: Nedotknutelné pivo z Plzně

17. 03. 2011, autor: Jarda Sauer

Je mi jasné, že dnešní příspěvek asi vyvolá mezi pivaři vlnu nevole, ale nedá se nic dělat – stejně jako Jan Hus věřím, že pravda musí vyjít najevo, i kdyby mě kvůli ní měli upálit!

KOMENTÁŘE KE ČLÁNKU
Přidat komentář

img
31. 03. 2011, Uživatel: MV
Reagovat

Mno, tohle je volovina. Vážně jsem neměl číst za první odstavec. Ještě docela chápu lidi co si stěžují na dotazník o sčítání lidu. Na první pohled nevypadá nic moc. Ale každá, jen trochu zasvěcená osoba, zjistí, že je naopak malý, nedostatečně obsáhlý a nepodrobný. Ale nechápat k čemu je ČSÚ je do nebe volající. Veškeré plánování finanční, hospodářské i sociální politiky se neobejde bez ČSÚ. Problémem ČSÚ může být spíš, že stále dělá málo. A data pro tvorbu politik jsou stále nedostatečná. A je proto dobře, když svoji působnost jednou za čas rozšíří. Přínosné je určitě nové sčítání neziskových organizací pro státní dotační politiku. ČSÚ musí pracovat, aby vedení téhle země, mělo alespoň malou šanci na občasný úspěch. Nemít data a ještě k tomu být neschopný je 100% záruka neúspěchu. S dobrými daty tam šance je, malá. ČSÚ dělá velmi záslužnou práci, obracím se na něj tak často, že bych si jeho web pomalu mohl dát jako domovskou stránku do webového prohlížeče. Lidi co to nechápu, by měli podle pravdy vyplnit dotazník co nejrychleji, odevzdat ho a dál na to nemyslet. Tím přispějí nejvíc. Nechápu jak může EU stále tlačit na ČR, aby zvýšila občanskou participaci. Když veřejnost nerozumí a asi nemá snahu rozumět jak se tvoří veřejné politiky. Tenhle článek mě vážně nepobavil :(


img
31. 03. 2011, Uživatel: Tom
Reagovat

Nesouhlasím s Vámi ve všem, ale s většinou. Ale reagovat chci na článek. Trefil jste "hřebíček na hlavičku". Lidé si pořád na něco stěžují a konkrétně na sčítání lidu drtivá většina. Proto je jedno, co si autor doopravdy myslí, ale jde o sledovanost média a tak se raději server zavděčí bandě ignorantů, která je však masou a Vás intelektuála oželí, protože reklama je reklama a ta se dobře prodává jen při dostatečné návštěvnosti. Studuji média i sociologii a tak vím, k čemu je ČSÚ dobrý, ale taky vím, co je dobré pro vlastníka médií. Každopádně článek je o to hloupější v tom, že nepotřebujeme-li ČSÚ, pak o to míň potřebujeme stupidní komentář k němu. Ale to je na dlouhý povídání.


img
01. 04. 2011, Uživatel: circumscriptor
Reagovat

Uvědomte si, že data, která ČSÚ takzvaně "potřebuje" jsou data z různých již existujících registrů. Je nanejvýš pochopitelné tento fakt brát také z pohledu dat v těchto registrech. Nepleťte si funkci ČSÚ a způsob získávání dat. Sčítání lidu je neomalená a organizačně naprosto zkrachovalá taktika, schovávat se za nutnost získání dat takovou rozhazovačnou taktikou sebou ponese pouze nesouhlas mnoha zúčastněných, z čehož vyplývá hledání cesty jak daný zákon obejít. Hledejte dobře, já jsem našel.


img
31. 03. 2011, Uživatel: colen
Reagovat

Mě štvou věčný negativistický potížisti, kteří si maločecháčkovsky jen na vše stěžují, fňukají a ještě s tim otravují okolí. Vyplnim jak chci tři posraný papíry a de to za mě.


img
31. 03. 2011, Uživatel: Banan.001
Reagovat

Nepovedu tady debatu nad užitečností sčítání, ani nad tím, jestli by se stát neměl podívat na to, jaký data je schopnej si zajistit sám a jaký data jsou užitečný. Na to není tenhle server ani určenej a ani vhodnej. Na co je vhodnej vždycky, to je upozornit nějakýho "megačecháčka", co si dovoluje brát do huby češství. Co to je za výraz maločechářšství? Takový chování nemá nic s češstvím vy světáku.


img
04. 04. 2011, Uživatel: colen
Reagovat

Nacionalista :-)? Srát na takový.


img
31. 03. 2011, Uživatel: krtek
Reagovat

dle mýho, pokud by správně fungovala práce úřadů, není sčítání potřeba. kde bydlim se ví, narození mojí matky se taky ví... inu jak říká colen, vyplnim a neřešim dál:)


img
31. 03. 2011, Uživatel: MV
Reagovat

Kdyby všechny úřady správně fungovaly a existovala jednotná informační síť, pak by možná, skutečně nebylo sčítání nutné. Bohužel, ale moc nefungují, nebo naše legislativa jejich funkci brání. Hodně úřadů nemůže své informace poskytnout dál ze zákona. Ale stejně tam budou vždy nějaká data, která úřady neví a přesto jsou potřebná. Viz. dojíždění do zaměstnání a prostředek dopravy.


img
31. 03. 2011, Uživatel: krtek
Reagovat

budiž, k něčemu to asi je, ale když sem viděl sumu, kterou to sotjí, věděl bych o lepším vyižití. a propo, vím, že nefungují, nedávmo sem měnil bydliště a jký byl můj úvim, kolik úřadů sem musel navštívit...


img
31. 03. 2011, Uživatel: MV
Reagovat

Suma vynaložená za ČSÚ a jeho průzkumy, se dá označit ještě za dobrou investici. ČSÚ je relativně úspěšný v poskytování věrohodných dat, která jsou podkladem ke zlepšení v dalších oblastech. Pokud by se peníze z ČSÚ přesunuly třeba na důchodovou politiku, důchody se o moc nezlepší a mnoho jiných oblastí utrpí.


img
31. 03. 2011, Uživatel: Dan
Reagovat

Celý sčítání je nehoráznost a svinská hajzlovina hraničící s fašistickejma manýrama. Co kurva potřebujou vědět? Maj moje jméno, adresu a datum narození. A to snad státu k fungování stačí, ne? Navíc maj informaci, zda pracuju nebo nepracuju, zda mám auto nebo nemám. Zda popírám néédáfkymore či nepobírám. Na formulář jim seru a nejradši bych nakopal doprdele všechny, který si myslí, že je sčítání k něčemu dobrý. Každej, kdo to vyplnil, u mě klesnul. A každej, kdo to vyplnil s nadšením, je debilní tupá ovce, která zaslouží ostříhat a potom pěstí. Nebo nejdřív pěstí a pak ostříhat. Kdybyste se na to sčítání vysrali všichni a ne jen půl procenta lidí, státu by to trklo a přestal by nás otravovat s podobnými fašistickými výmysly. Všem rebelům, kteří bojují proti podobnýmu svinstvu, ZDAR!


img
31. 03. 2011, Uživatel: MV
Reagovat

U mě jste nejvíc klesnul Vy. Je to smutné. :(


img
31. 03. 2011, Uživatel: MJ
Reagovat

Ať žije omezenost! Jediný kdo tu klesnul jste vy, takhle hloupé názory se jen tak v dnešní době nevidí! Opravdu smutné, že takoví lidé žijí mezi námi!


img
02. 04. 2011, Uživatel: Roman
Reagovat

"scitani lidu" si predstavuju tak ze budou chtit zakladni informace o lidech (jmeno, vek, vzdelani, zamestnani) a ne takovej dotaznik, toto neni scitani lidu ale majetku aby vedely jak moc jeste muzou zatlacit na pilu v okradani naseho majetku...


img
01. 04. 2011, Uživatel: Jim
Reagovat

Je to tak snadné! Potřebujete potvrzení o odeslání, které vydávají na některých poštách, chtějí ale vidět počet listů a podle toho vystaví doklad. Stačí formuláře seskenovat, změnit ulici, číslo IDOB a číslo domu + pořadové číslo budovi a samozřejmě čárový kód i jeho číslo. Prostě všechny identifikační znaky. Pak stačí vytisknout a vyrazit na poštu. Vyplňovat nic nemusíte. A mimochodem, sčítání je jasně diskriminační, protože mu nejsou podrobeni všichni! (kdo formulář nedostal, nemusí se účastnit) O jeho důležitosti vypovídá i fakt, že ČSU přiznal, že data od všech nepotřebuje.


VLOŽIT KOMENTÁŘNejste přihlášen/a, proto opište text, který vidíte na obrázku níže.
. captcha
CELEBRITY
Celebrity: Nabízím práci automechanika, nástup ihned!

Nabízím práci automechanika, nástup ihned!

Jak je složité najít dobrého řemeslníka? Ehm, velmi... Je...

Celebrity: Land Rover postavil kuchyni pro Jamieho Olivera. V autě.

Land Rover postavil kuchyni pro Jamieho Olivera. V autě.

Mobilní kuchyně, to už tady bylo, není to žádná novinka, ...

Celebrity: Moderátorka Jana Knížková vysílala z bazénku, ukázala při tom svůdné křivky

Moderátorka Jana Knížková vysílala z bazénku, ukázala při tom svůdné křivky

Rádio je obvykle záležitostí pouze zvukovou, vizuální asp...

DALŠÍ CELEBRITY
REDAKČNÍ TIP
POSLOUCHEJ RÁDIA ONLINE!
PŘIDEJTE SE K NÁM

Staňte se našimi fanoušky

NEJNOVĚJŠÍ VIDEA
Zobrazit video
Jak zvířata jí své jídlo

Jak zvířata jí své jídlo

Nahlédněte do říše zvířat tak, jak se...

Zobrazit video
Video: A další kompilace ruských bouraček

Video: A další kompilace ruských bouraček

Tohle už je pomalu seriál na pokračov...

Zobrazit video
Video: Ilegální drifty ve městě

Video: Ilegální drifty ve městě

Tihle týpci se s tím nemažou a vodí a...

Autoweb

Dvaapadesátý ročník legendárního závodu Zbraslav – Jíloviště, který se v současnosti koná jako jí...

Urbanstore

Pořiď si stylové značkové oblečení, boty nebo doplňky se slevou až 80%. Více na UrbanStore.cz.

Delideli

Darujte nádhernou kytici, luxusní čokoládu, kvalitní víno, koš plný delikates či lahodný dort.

Cestuj

Vyberte si z tisíců dovolených v oblíbeném Řecku se slevou až 20%. Volejte zdarma 800 11 11 33.