Co nesnášíme: Podvodné žebráky

22. 03. 2011, autor: Matěj Kučera
Žebráci zkrátka k naší kruté kapitalistické společnosti neodmyslitelně patří a snad každý s nimi má nějakou osobní zkušenost. Dobře, ať si žebrají - ale ať z nás nedělají hlupáky!
Co nesnášíme: Podvodné žebráky

Opravdu se upřímně snažím na bezdomovce, žebráky a podobná individua nepohlížet jako na odpad společnosti, nýbrž jako na lidi, kteří prostě žijí poněkud „alternativním“ způsobem. Samozřejmě po mně ale nikdo nemůže chtít, abych jim na tento život finančně přispíval. Přesto občas žebrákům něco dám; respektive dával jsem - po určitých zkušenostech se má velkorysost velmi výrazně snížila.

Když jsem jakožto bezelstný a životem neprotřelý chlapec z beskydského městečka začal studovat v Brně, byl jsem pochopitelně konfrontován s věcmi, s nimiž jsem měl do té doby minimální nebo žádnou zkušenost - a jednou z nich byli právě žebráci. Nevím, jak to v moravské metropoli vypadá dnes, ale před těmi cca šesti lety se tam různé žebrající existence vyskytovaly v poměrně hojném počtu.

Ne že bych měl tehdy peněz nazbyt, ale čas od času, v dobrém rozpoložení nebo v případě určitých sympatií či pocitu spřízněnosti s danou osobou („Ty posloucháš Napalm Death?“ No dobře, tu máš, metalový bratře), jsem „nějaký ten drobásek“ pustil. Pak se ale odehrálo něco, co můj postoj zásadně změnilo.

"Právě ho propustili z vězení a potřebuje peníze na vlak..."

Nedaleko od Filozofické fakulty mě jednoho dne zastavil opravdu uboze vypadající pán, který mi začal barvitě líčit tragický příběh svého života: právě ho propustili z vězení, je mu zima, nemá kde hlavu složit a samozřejmě potřebuje nějaké peníze - konkrétně na vlak do Znojma, kde bydlí jeho matka. Ujišťoval mě, že to není na alkohol, s tím už skončil, a dokonce mi nabízel svoje hodinky (v hodnotě asi dvou korun). Jistě, můžete říct, že jsem ho vůbec neměl poslouchat, natož mu věřit, v tu chvíli jsem ale nad tím ani nějak neuvažoval, zželelo se mi ho a měl jsem zrovna náladu udělat „dobrý skutek“, tak jsem mu na údajnou cestu k mamince přispěl. Nejsem si jistý, jestli si tu částku pamatuji správně... každopádně vím, že to nebyl úplný pakatel. Ty hodinky jsem si nevzal.

Po nějaké době, možná to bylo i po roce, ke mně ve večerních hodinách přistoupila přímo u fakulty jistá osoba, a i když bylo šero,  ihned jsem neomylně poznal cestovatele do Znojma. Jeho slova „Dobrý večer, pane, prosím vás, neměl byste...“ jsem utnul rázným „Ne“. A nejradši bych ho v tu chvíli na místě něčím přetáhl přes hlavu a pak kopal do zadku až do toho města okurek. Náhoda, nebo osud? Brno prostě není zas tak velké.

Od té doby jsem se vůči žebrákům víceméně zatvrdil. Jen ve výjimečných případech, třeba při střetnutí s upřímným a na nic si nehrajícím exemplářem („Chápeš, já to vínko potřebuju, abych přežil.“), mohu být svolný k malému sponzorskému daru. Žádné teskné historky už ale nechci slyšet.

"Je němá a potřebuje peníze na cestu do Ostravy..."

Vzpomínám si také na zajímavý případ, kdy na brněnském nádraží obcházela vlaková kupé blonďatá paní s papírkem, na němž stálo něco ve smyslu, že je němá a potřebuje peníze na cestu do Ostravy. Když jsem ji odmítl, vrhla na mě pohled, jako bych zrovna zapálil sirotčinec. Později jsem se s tímto zážitkem svěřil jednomu známému, který mi řekl, že se s někým takovým setkal  - v Ostravě. No vida, tak se tam nakonec přece jen dostala!

Jistě se může stát, že se někdo opravdu ocitne v situaci, kdy nutně jednorázově potřebuje peníze, a nemá jinou možnost než si je zkusit vyžebrat. Obávám se ale, že jde o onu pověstnou kapku v moři. Je už pak na každém, zda je ochoten finančně přilepšit neznámému člověku a risknout, že ze sebe udělá důvěřivého vola.

SDÍLEJ:
facebook
Poslat známému
Tisknout článek
VYBÍRÁME
Co nesnášíme: Vlezlé křesťany

Co nesnášíme: Vlezlé křesťany

15. 02. 2011, autor: Jarda Sauer

Mnozí zarputilí šiřitelé božích pravd by si zasloužili tečku. Ale protože jsme v civilizované zemi, nemá cenu sahat k násilí. Přečtěte si, čím nás dokážou různí hlasatelé lásky vytočit!

KOMENTÁŘE KE ČLÁNKU
Přidat komentář

img
23. 03. 2011, Uživatel: Lukáš
Reagovat

Tu němou osobu si pamatuju taky, pendluje mezi Prahou, Brnem, Plzní a Ostravou ses tále stejným papírkem a němou žádostí...


img
23. 03. 2011, Uživatel: Standa59
Reagovat

Taky jsem jednou takovému chudákovi vypomohl... Bědoval, že neměl 3 dny v hubě... Když jsem se od něj otočil a odcházel, tak po mě ten rohlík hodil :o)


img
31. 03. 2011, Uživatel: Katka
Reagovat

Myslím že dělají totéž co např. bankovní instice či všelijaké různé podniky mající za cíl dostat z lidí peníze (stačí si pustit třeba Černé ovce...). Jen u těch bezdomovců jsme na to tak nějak háklivější :)


VLOŽIT KOMENTÁŘ



Nejste přihlášen/a, proto opište text, který vidíte na obrázku níže.
. captcha
CELEBRITY
Celebrity: Nabízím práci automechanika, nástup ihned!

Nabízím práci automechanika, nástup ihned!

Jak je složité najít dobrého řemeslníka? Ehm, velmi... Je...

Celebrity: Land Rover postavil kuchyni pro Jamieho Olivera. V autě.

Land Rover postavil kuchyni pro Jamieho Olivera. V autě.

Mobilní kuchyně, to už tady bylo, není to žádná novinka, ...

Celebrity: Moderátorka Jana Knížková vysílala z bazénku, ukázala při tom svůdné křivky

Moderátorka Jana Knížková vysílala z bazénku, ukázala při tom svůdné křivky

Rádio je obvykle záležitostí pouze zvukovou, vizuální asp...

DALŠÍ CELEBRITY
REDAKČNÍ TIP
POSLOUCHEJ RÁDIA ONLINE!
PŘIDEJTE SE K NÁM

Staňte se našimi fanoušky

NEJNOVĚJŠÍ VIDEA
Zobrazit video
Jak zvířata jí své jídlo

Jak zvířata jí své jídlo

Nahlédněte do říše zvířat tak, jak se...

Zobrazit video
Video: A další kompilace ruských bouraček

Video: A další kompilace ruských bouraček

Tohle už je pomalu seriál na pokračov...

Zobrazit video
Video: Ilegální drifty ve městě

Video: Ilegální drifty ve městě

Tihle týpci se s tím nemažou a vodí a...

Autoweb

UAZ 2206 alias Buchanka je velmi kuriózní stroj, který jsme prostě nemohli nevyzkoušet. Ano, tahl...

Urbanstore

Pořiď si stylové značkové oblečení, boty nebo doplňky se slevou až 80%. Více na UrbanStore.cz.

Delideli

Darujte nádhernou kytici, luxusní čokoládu, kvalitní víno, koš plný delikates či lahodný dort.

Cestuj

Vyberte si z tisíců dovolených v oblíbeném Řecku se slevou až 20%. Volejte zdarma 800 11 11 33.