Co nesnášíme: Pitomé státní úředníky

05. 04. 2011, autor: Matěj Kučera
V jednání s úřady si asi nikdo příliš nelibuje, a což teprve, když narazíte na byrokrata, který očividně nemá svůj den a ze všech sil se snaží, aby zkazil i ten váš!
Co nesnášíme: Pitomé státní úředníky

„Já jsem se vás neptala, kde jste tu fotku používal, já jsem se vás ptala, kde jste se fotil.“ Po pronesení této věty ve mně začalo hlodat neblahé tušení, že má návštěva jednoho z městských úřadů v našem hlavním městě nebude probíhat v příliš pohodovém duchu. Z obyčejného vyřízení nového občanského průkazu se vyklubala chmurná zkušenost, jež bude zřejmě ještě dlouho vévodit (osobně bych tedy rád, aby vévodila navždy) mému osobnímu seznamu „Nejdržkovatější osoby, se kterými jsem byl nucen jednat.“

Všechno začalo zcela nevinně. Bezprostředně po vypršení platnosti jsem svoji občanku zanesl na úřad, v peněžence průkazové foto a v srdci naději, že vyplním jeden formulář a spokojeně se odeberu domů. Jenže ouha. Paní úřednice nebyla spokojena s rozměry mého vyfoceného obličeje, snímek jí připadal malý a otázala se mě, kde jsem se fotil. Když jsem podotknul, že jsem tuhle fotku běžně používal, uzemnila mě větou, kterou jsem reprodukoval výše. Následně pak na zjištění místa mého trvalého bydliště reagovala slovy „Jo, vy jste ještě z Frenštátu...“, přičemž jí zřejmě hlavou proběhlo něco o pražské naplavenině a buranovi z Beskyd (který se ani neumí pořádně vyfotit). No dobrá. Byl jsem tedy nucen využít služeb úředního fotografa, což se naštěstí obešlo bez výraznějších komplikací (ten chlap mi sice připadal trochu divný, ale to sem teď netahejme).

"Ježíši, co to tam tak dlouho smolíte?"

Při vyplňování formuláře jsme si možná počínal opravdu až přespříliš pečlivě, ovšem větu „Ježíši, co to tam tak dlouho smolíte?“ bych si opravdu vyprošoval. Podotýkám, že v tónu, jakým byla pronesena, se nenacházela ani špetka bodrosti, takže to nevyznělo „Ale no tak, zase to moc neprožívejte“, nýbrž zcela jednoznačně „Jste pomalý, otravný, zdržujete mě a nemám na vás náladu“.

Nakonec jsem vše úspěšně vyplnil, místo občanky jsem obdržel prozatímní identifikační papírek a bylo mi řečeno, že nový průkaz si budu moct vyzvednout na tomto úřadě cca za 6 - 7 týdnů, záleží na tom, jak rychle mou žádost ve Frenštátě vyřídí. A byl jsem nekompromisně ujištěn, že mi nikdo nedá vědět, až to bude. Děkuji, na(ne)shledanou.

Naštěstí jsem byl toho dne v natolik pohodovém rozpoložení, že jsem nad byrokratickou hulvátkou mávnul rukou a nenechal si jí zkazit náladu. Nicméně žlučí mi ta ženská rozhodně hnula. Po nikom nevyžaduji, aby byl na mě jako med a nutně mi prozářil den, ale takovéto chování, zvláště pak u člověka, který každodenně jedná s lidmi, je neomluvitelné. Možná že její pes dostal průjem, dítěti hrozí třídní důtka a manžel si našel o pětadvacet let mladší blonďatou prsatici, ona se nicméně od svých negativních emocí v práci musí oprostit a chovat se ke mně třebas stroze a odtažitě, každopádně však slušně. Jinak dle mého názoru na postu státní úřednice nemá co dělat.

"Takovéto chování, zvláště u člověka, který každodenně jedná s lidmi, je neomluvitelné..."

Abychom ale skončili trochu optimisticky: po těch zhruba sedmi týdnech jsem se šel zeptat, jestli už občanka dorazila - a nejenže jsem si ji mohl vyzvednout, ale měl jsem navíc štěstí na velmi sympatickou paní. Z čehož plyne, že se skutečně nedají všichni úředníci házet do jednoho pytle a záleží prostě na konkrétním člověku. Rozhodně jsem ale rád, že mi platnost občanského průkazu vyprší až za deset let, takže na celou dekádu mám alespoň v tomto směru od byrokratů pokoj. Pokud tedy nedojde ke ztrátě, svatbě či podobným nepředvídatelným událostem.

Co štve vás? Určitě přijdete na něco, co vás vytáčí k nepříčetnosti... Nestyďte se a napište nám na mail redakce(zavináč)prochlapa.cz - ty nejlepší nenávistné příběhy zveřejníme a jejich autoři dostanou 500 Kč!

SDÍLEJ:
facebook
Poslat známému
Tisknout článek
VYBÍRÁME
Co nesnášíme: Vlezlé křesťany

Co nesnášíme: Vlezlé křesťany

15. 02. 2011, autor: Jarda Sauer

Mnozí zarputilí šiřitelé božích pravd by si zasloužili tečku. Ale protože jsme v civilizované zemi, nemá cenu sahat k násilí. Přečtěte si, čím nás dokážou různí hlasatelé lásky vytočit!

KOMENTÁŘE KE ČLÁNKU
Přidat komentář
Tento článek ještě nikdo nekomentoval. Buďte první.
VLOŽIT KOMENTÁŘNejste přihlášen/a, proto opište text, který vidíte na obrázku níže.
. captcha
CELEBRITY
Celebrity: Nabízím práci automechanika, nástup ihned!

Nabízím práci automechanika, nástup ihned!

Jak je složité najít dobrého řemeslníka? Ehm, velmi... Je...

Celebrity: Land Rover postavil kuchyni pro Jamieho Olivera. V autě.

Land Rover postavil kuchyni pro Jamieho Olivera. V autě.

Mobilní kuchyně, to už tady bylo, není to žádná novinka, ...

Celebrity: Moderátorka Jana Knížková vysílala z bazénku, ukázala při tom svůdné křivky

Moderátorka Jana Knížková vysílala z bazénku, ukázala při tom svůdné křivky

Rádio je obvykle záležitostí pouze zvukovou, vizuální asp...

DALŠÍ CELEBRITY
REDAKČNÍ TIP
POSLOUCHEJ RÁDIA ONLINE!
PŘIDEJTE SE K NÁM

Staňte se našimi fanoušky

NEJNOVĚJŠÍ VIDEA
Zobrazit video
Jak zvířata jí své jídlo

Jak zvířata jí své jídlo

Nahlédněte do říše zvířat tak, jak se...

Zobrazit video
Video: A další kompilace ruských bouraček

Video: A další kompilace ruských bouraček

Tohle už je pomalu seriál na pokračov...

Zobrazit video
Video: Ilegální drifty ve městě

Video: Ilegální drifty ve městě

Tihle týpci se s tím nemažou a vodí a...

Autoweb

Svezli jsme se v novém Range Roveru Evoque. Láká na moderní životní styl, ale jezdí terénem jako ...

Urbanstore

Pořiď si stylové značkové oblečení, boty nebo doplňky se slevou až 80%. Více na UrbanStore.cz.

Delideli

Darujte nádhernou kytici, luxusní čokoládu, kvalitní víno, koš plný delikates či lahodný dort.

Cestuj

Vyberte si z tisíců dovolených v oblíbeném Řecku se slevou až 20%. Volejte zdarma 800 11 11 33.