Co nesnášíme: Nedotknutelné pivo z Plzně

17. 03. 2011, autor: Jarda Sauer
Je mi jasné, že dnešní příspěvek asi vyvolá mezi pivaři vlnu nevole, ale nedá se nic dělat – stejně jako Jan Hus věřím, že pravda musí vyjít najevo, i kdyby mě kvůli ní měli upálit!
Co nesnášíme: Nedotknutelné pivo z Plzně

Z nějakého záhadného důvodu je pro řadu Čechů plzeňské pivo něčím nedotknutelným, skoro národním klenotem. Jde to tak daleko, že pokud ve společnosti prohlásíte, že plzeň podle vás není nejlepší pivo na světě, koledujete si minimálně o ukřižování.

Já sám určitě nejsem pivním znalcem. S pitím piva jsem začal někdy v roce 1996, a hned jsem mu propadl. Ovšem stejně jako většina mých vrstevníků jsem se po počátečních nezdarech vrhnul hlavně na tzv. výkonnostní pití, kdy nejde ani tak o kvalitu, jako o kvantitu – asi jste taky prošli (nebo možná právě procházíte) fází, kdy schopnost vypít bez větších následků deset piv je důležitější než např. schopnost vyplnit formulář daňového přiznání. A protože jsem z malého města, kde se čepují hlavně Krušovice, pili jsme Krušovice.

"Jako většina Čechů, i já jsem se cizím pivům vysmíval..."Jak se mi rozšiřoval obzor a akční rádius, přicházel jsem na nové značky, pořád ale šlo o piva tzv. plzeňského typu. Byl jsem tehdy stejným pivním staromilcem jako většina Čechů a pivům kvasnicovým, pšeničným, ovocným nebo jinak odlišným jsem prostě nevěřil a vysmíval se jim.

Mám naštěstí kamaráda, který pracuje jako sládek v jednom menším pivovaru. Byl to on, kdo mě naučil, že pivo může chutnat úplně jinak, než jak jsme zvyklí. A díky jemu jsem zjistil, že i v Česku máme spoustu malých pivovarů, vařících úžasná piva, naprosto nesrovnatelná s anonymními europivy, která do nás pod tlakem cpou pivovary, patřící do velkých koncernů. Od lokální české produkce byl už jen krok ke zkoušení různých lahůdek z ciziny, a v ten moment jsem pivu propadl podruhé.

Přijde mi, že čeští pivaři se o dost ochuzují, když ohrnují nos nad něčím, co neznají. Je přeci super, když si můžete po letní horské vycházce po Alpách dát osvěžující pivo s citronovou limonádou; stejně jako je super do sebe večer místo šesti desítek loupnout nějaké dva belgické tmavé speciály (mimochodem, opilí z nich budete stejně jako z těch šesti desítek).  Jenže vykládejte tohle někomu, kdo to zkusit ani nechce, protože prostě věří, že nic lepšího než plzeňská dvanáctka neexistuje...

"Všudypřítomný gambrinus považuji za zločin proti pivní kultuře..."Aby bylo jasno, i já si občas plzeň rád dám, pokud možno tankovou, a vypiju ji s chutí – ale že bych ji pokládal za něco výjimečného, to tedy ne. Plzeň z lahve či z plechu už považuju za vyslovenou nouzovku. A to ještě nemluvím o gambrinusu; tenhle všudypřítomný inventář českých hospod považuji za zločin proti pivní kultuře a lidskosti vůbec.

A teď mi vysvětlete, proč se zrovna gambáč a plzeň pijou v tak strašném množství? Pijou to lidi, protože jim to chutná, nebo protože díky reklamě uvěřili, že jim to chutná? Těžko říct, ale s tím, jak se čeští hospodští bojí inovací, se to asi jen tak nezmění... Abych nezapomněl – dejte mi vědět, co pijete vy, názor čtenářů na tohle téma nás obzvlášť zajímá!

Co štve vás? Určitě přijdete na něco, co vás vytáčí k nepříčetnosti... Nestyďte se a napište nám na mail redakce(zavináč)prochlapa.cz - ty nejlepší nenávistné příběhy zveřejníme a jejich autoři dostanou 500 Kč!

SDÍLEJ:
facebook
Poslat známému
Tisknout článek
VYBÍRÁME
Pivní rekordy

Pivní rekordy

23. 12. 2010, autor: Matěj Kučera

Nejstarší barman, nejrychleji vypité pivo nebo nejvíce půllitrů na hlavě - seznamte se s rekordy týkajícími se lahodného zlatavého moku!

KOMENTÁŘE KE ČLÁNKU
Přidat komentář

img
17. 03. 2011, Uživatel: Bops
Reagovat

Naprostej soushlas s autorem. Jinak já jsem odkojenej na Šeráku od Holby.


img
17. 03. 2011, Uživatel: Hanabishi
Reagovat

Tak tak, Šeráček je zlato


img
17. 03. 2011, Uživatel: Dras
Reagovat

ohledne gambace souhlas, ale jinak vubec :D ja rad zkousim nova piva, ale proste plzen je plzen :D ps: pripravuju si uz sirky :D


img
17. 03. 2011, Uživatel: marty
Reagovat

ohledně experimentů s cizými pivi myslím,že už jsem v celý Evropě vyzkoušel skoro všechno,ale ČESKÉ PIVO to je prostě nejlepší.Můj tip KVASAR od Černé Hory


img
17. 03. 2011, Uživatel: tomas-kenny
Reagovat

souhlasím že nedotknutelnost pilsneru je trochu zvláštní ale určitě bych se nad tim nerozohňoval až tak sám si ho občas dám a chutná mi ale co víc nechápu je že stojí třeba o třetinu víc než srovnatelný piva a to je hlavní důvod proč ho nepiju pořád ale jenom když na něj mam velkou chuť jinak většinou piju budvar nebo staropramen


img
17. 03. 2011, Uživatel: frithool
Reagovat

no od té doby jak su v brně takjsem si zvykl na starobrno (ale plzeň je prostě plzeň ) a muj favorit je svijany 13náctka ;)


img
17. 03. 2011, Uživatel: Tommy
Reagovat

doporučuji Třeboňský Regent prezident 14 a nebo kvasnicovou 12, jezdíme tam celý léto na kole a nikdy nevynecháme pivovarskou terásku :)


img
17. 03. 2011, Uživatel: krtek
Reagovat

plzeň ani géčko nepiju, to je prostě jen reklama a poměr cena výkon mine účinek! šerák od holby - točený, už asi 13let desina od radka - lahváč, už asi 5let pokud chutovku, tak qvinesa:)


img
17. 03. 2011, Uživatel: Jary24
Reagovat

marty: neverim ze jsi vyzkousel vse,třeba v UK jen v obchodaku maji druhu tolik piv, ze by ti to zabralo mesic na vyzkouseni. Osobně pivo nemusim, ale cider nebo ALE je docela přijatelný.


img
17. 03. 2011, Uživatel: Rosta
Reagovat

jsem z Ostravy, aproto my velmi chutná radegast (ostravar je hnus), Plzeň je taky dobré pivo, ale nekupuji si ho často v hospodach. Při návštěvě Brna my také velmi zachutnalo Starobrno. Nyní začli v moji hospodě čepovat Stella Artois a teto značce jsem opravdu podlehl, i přesto že stoji temeř 1,5x to co radegast, tak si ho davam velmi často jako takove obohacení od normalni chuti českeho piva Nejhorčí české piva, co jsem pil jsou gambrinus, ostravar, holba a litovel.


img
30. 05. 2012, Uživatel: Strny
Reagovat

Ty si typická česká ovce :-( Bééé


img
17. 03. 2011, Uživatel: Vlada
Reagovat

U nas na vsi mame hospodu ve ktere toci,necekane Gambrinus 10,11 a Kozla 10 a 12 a mužu říct,že mi G nechutná.Takže piju Kozla a pak pěkně trkam:)


img
17. 03. 2011, Uživatel: Jan
Reagovat

Vyzkoušel jsem už různá piva ale PLZEŇ je nejlepší a gambrinus hned po ní a za kvalitu si musíme občas připlatit a že jsou piva plzeňského tipu nedotkuntelná ano jsou, protože nikdo jiný na světě takovéhle piva nevyrábí a my na to můžeme být jenom pyšní!


img
30. 05. 2012, Uživatel: Strny
Reagovat

Zkus někdy navštívit nějakej minipivovar a třeba zmněníš tvuj omezenej názor na dobrý pivo. Ghnus sou chcánky nejhrubšího zrna a PU k tomu má hodně blízko.


img
17. 03. 2011, Uživatel: m6
Reagovat

možná se mi vysmějete, ale mě teď začal strašně chutnat Ferdinand z Benešova ... přímo v pivovaru stáčí pivo do petlahví a takový chuťový rozsah jsem snad nezažil. to pivo je bez přidaných látek, prostě klasika s krátkou trvanlivostí... ale ta chuť pánové, fakt klasa... jestli i v ostatních pivovarech dělají něco podobného, raději si pro pivo jezděte přímo tam... sudy, lahve či nedejbože plechovky se nepasterizovanýmu pivu nemůžou ani trochu rovnat!


img
17. 03. 2011, Uživatel: Aazzyy
Reagovat

miluju točebiz plzeň, ale gambáčem z tanku taky nepohrdnu


img
30. 05. 2012, Uživatel: Strny
Reagovat

nemam slov :-(


img
17. 03. 2011, Uživatel: Paoli
Reagovat

Taky rad zkoušim piva hlavně sem si oblibil pšenične hlavně od Černe Hory a v hospodě kam chodim toči Svijany Kvasničak a Barona takže Svijany hodně oblibene.


img
18. 03. 2011, Uživatel: Jan Penc
Reagovat

Lidi pijou Gambrinus, popř. Plzeň a jsou hrdí na české pivo, jako kdyby kopal jejich tým z extraligy. Podle mě je to to samé, jako když někdo jezdí celý život v autě značky Škoda a říkají, že je to skvělé auto (zlatý český ručičky) a že by to "BMW" nechtěli. Když člověk pije jen Gambrinus (zejména z jeho dostupnosti kdekoliv a i z dostupnosti cenovém), těžko pozná chuť jiných typů piva.


img
20. 03. 2011, Uživatel: zp.relax
Reagovat

A TO JE DOBRÁ PRAVDA....A DALŠÍ JE, ŽE JSME SI OBECNĚ RYCHLE ZVYKLI NA EUROPATOK TYPU:KOZEL,KRUŠOVICE,RADEGAST,GAMBÁČ,STAROPRAMEN VŠAK TAKÉ VYNALOŽILI ÚSILÍ, A MNOHO PENĚZ, ABY NÁS NAUČILI PÍT EUROPATOK....POKUD CHCE NĚKDO OCHUTNAT PIVO MUSÍ BOHUŽEL DO MINIPIVOVARŮ, PROTO JIM FANDÍM, VAŘÍ VÝBORNÁ PIVA, ČESKÁ, PŮVODNÍ


img
18. 03. 2011, Uživatel: Břetislav Hrdlička
Reagovat

Tak z piv mám nejraději Strakonickou 11 ale rád si dám i Cidera ( takový hruškový, hodně sme ho pili v anglii) nebo Nealko Stelu - ta mi přijde z nealkopiv nejlepší.


img
18. 03. 2011, Uživatel: Tomáš
Reagovat

Jelikož bydlím u ostravy tak nejčastěji radegast a někdy ostravu ale u nás v hlučíně vaří vlastní pivo a to je taky dobre obzvlášt to kvasnicové ;)


img
18. 03. 2011, Uživatel: Marek Hloušek
Reagovat

Já nedám dopustit na starý bahno :-)


img
18. 03. 2011, Uživatel: MP5
Reagovat

m6: souhlasím s tebou, Ferdinand je jedno z nejlepších piv co jsem pil. Jinak mi taky zachutnali značky Kozel a Regent


img
18. 03. 2011, Uživatel: Sir
Reagovat

Jasná Svijany 11, ale Bernard kvasnicový taky není k zahození a to už jen z toho hlediska že ho nemusíte vypít tolik, jako třeba Gambrinusu, kterej navíc chutná jako by byl ředěn vodou a vaše návštěva toalety po jeho pití prudce stoupá:-D


img
18. 03. 2011, Uživatel: Lachim
Reagovat

Zrovna procházím tím kvantitativním stádiem, akorát to kurevsky leze do financí. Spokojím se i s pivem v plastu. Nejhorší "plastové" pivo co jsem pil je Braník, v 2litrové lahvi stojí opravdu za prd. Naopak asi nejlepší v plastu je Staropramen, ten je pitelný i za pokojové teploty. Ale když chci opravdu pivní zážitek, zakoupím si pár Náchodských Primátorů "W" (světlé pšeničné nefiltrované kvasnicové pivo), je to prostě orgasmus pro moje chuťové buňky, případně sáhnu po jiném speciálu.


img
18. 03. 2011, Uživatel: Lišák
Reagovat

pro mě sou nejlepší svijany 11 a 13....ale řezanej Konrád je taky hodně dobrej


img
18. 03. 2011, Uživatel: Vojtěch
Reagovat

U mě jasný vítěz Rohozec. A pak samozřejmě svijany :) Gambrinus není špatný pivo ale je hodně piv který jsou o dost lepší a nejsou tak známý. Plzeň je hold plzeň tou člověk nic nezkazí ;)


img
18. 03. 2011, Uživatel: Vojtěch
Reagovat

U mě jasný vítěz Rohozec. A pak samozřejmě svijany :) Gambrinus není špatný pivo ale je hodně piv který jsou o dost lepší a nejsou tak známý. Plzeň je hold plzeň tou člověk nic nezkazí ;)


img
18. 03. 2011, Uživatel: čáslavsko
Reagovat

Když slyším "Géčko", běhá mi mráz po zádech nebo já na záchod. Chotěboř 12° jsem si dost oblíbil. Wow, někdo zná Konráda, mě vždycky udivuje ta barva.


img
20. 03. 2011, Uživatel: Václav
Reagovat

Moje nejoblíbenější značka jsou Svijany. A kdo je z okolí K. Varů doporučuju Formana z Velichova.


img
23. 03. 2011, Uživatel: Pospa
Reagovat

Nevím jak vy , ale podle mě jediné české pivo které je opravdu naše a snese nějaké vyšší srovnání je přece Budějovický Budvar,vždyť je to naše národní zlato.Bavil jsem se ze sládkem z Plzně a řekl mi, že můžeme být rádi že u nás(v Č.B) se vaří pivo stále z kvalitních surovin a starým způsobem,že Je mu líto ,že musí vařit europivo ,protože prostě majitelé to tak chtějí.Lidé v česku to stejně nepoznají a třeba lahvová Plzeň se vaří v Polsku.A sem se jenom dováží.Nejlepší je Budvarský kroužkovaný ležák.


img
24. 03. 2011, Uživatel: oggy
Reagovat

Svatá pravda, z českých velkých pivovarů jedině B12. A jestli z něj někoho bolí hlava, tak jenom proto, že není zvyklý na pořádný pivo, ale plzeňskou říční vodu.


img
10. 07. 2011, Uživatel: Michal
Reagovat

V Polsku se možná vaří taky, ale samozřejmě hlavně v Plzni ty sládku:D A když mi došel G10 nabízel jsem za ty samé peníze B12 a zájem byl nula a jen nadávky, je to těžké, každému chutná něco jiného.


img
10. 07. 2011, Uživatel: Michal
Reagovat

V Polsku se možná vaří taky, ale samozřejmě hlavně v Plzni ty sládku:D A když mi došel G10 nabízel jsem za ty samé peníze B12 a zájem byl nula a jen nadávky, je to těžké, každému chutná něco jiného.


img
23. 03. 2011, Uživatel: Dublin
Reagovat

Tak to byl ten sládek asi nějaký blb, nebo si spíš mluvil jen s nějakým chvástavým opilcem :o) Lahvová plzeň se sice vaří v Polsku a jen pro místní trh. Je to starý dobrý hoax, více na www.hoax.cz....


img
23. 03. 2011, Uživatel: Honza
Reagovat

pvivo mam velice rád, chutná mi spousta druhů, ale gambáč a plzeň jsou pro mě až na posledním místě


img
23. 03. 2011, Uživatel: Pepa
Reagovat

Já osobně mám nejradši Radlera, je to osvěžující pivko. Plzeň mam rád z tanku, ale nejlepším pivem bych jí nenazval... bohužel z výběru piv v českých hospodách si jí dávám nejčastěji. Nejlepší co jsem asi pil byl pro mě kvasnicový Paulaner...:o)


img
30. 05. 2012, Uživatel: Strny
Reagovat

Radler neni pivo, ale pivní limonáda pro teplouše.


img
30. 05. 2012, Uživatel: Strny
Reagovat

Radler neni pivo, ale pivní limonáda pro teplouše.


img
31. 03. 2011, Uživatel: Fífa
Reagovat

Souhlas =) fakt že jo, Plzeň jako taková mi chutná, Gambáč ale nesnáším totálně a beru ho taky jen jako nouzovku. Nejradši mám černýho kozla, obecně kozla piji hodně - cena, chuť, dostupnost ale Krušovice, Pardál, Budváč taky fajn =) Zahraniční Černej Karlsberg je ale úplně něco jinýho... ale kde to tady sehnat že? =)


img
03. 10. 2011, Uživatel: Džizin
Reagovat

točené Svijany,Holba, lahvová Plzeň, lahvový Budvar Kekel = Kozel, Primátor, Krakonoš. Ale vypiji všechno. :-D


img
14. 10. 2011, Uživatel: tom
Reagovat

vy jste vsichni hrozny tragedi chlastate chemicke sracky nejlepsi pivo v CR je Pelhřimovská 12 cili Poutník ..kdo zkusi tak v tom uplne cejti tu prirodu je to hlavne nepasterizovane pivo ... neee jako hnusna chemicka plzen a nebo nechutnej gambrinus na takovy sracky jste se zvykli z reklam .. ale kvalitu neznate a to je smutny .. jak jsem minule nekde cetl tak kdyz chce cech opravdu ochutnat kvalitni zdravy pivo tak musi sahnout po opravdu malich pivovarech a hlavne tam kde vareji podle srarych receptu .. a nee tam srát sracky aby pivo vydrzelo 2 roky Poutnicek vydrzi mesic v lahvy ale taky za kvalitu se plati ... a pritom on je levnej narozdil od blby plzne draha oskliva chemická komercní..ble piva.


img
30. 05. 2012, Uživatel: Strny
Reagovat

Naprostej souhlas. Lidi sou omezený tupý stádo a o moc lepší to nebude. Znam lidi co si koupí Ghnus v PETce, vypijou půlku a druhej den to dopíjou a šmakujou si, jak je to dobrý. To bych vraždil! Muj žebříček průmyslovejch pivovarů: Krakonoš Poutník Polička Žatec Strakonice minipivovary: Chyše Qásek Ostrava Kácov (to už je spíš průmyslovej) Kout na Šumavě Šťáhlavy a spousty dalších...... Opravdovému pivu Zdar a europatokům smrt!!!


img
20. 10. 2011, Uživatel: pyroman
Reagovat

odkojen na krakonosi 12°, skvely pivo :-D nepohrdnu ani svijanama a dalsima pivama, pokud muzu, tak si dava vzdy neco jineho nez gecko, plzen


img
02. 12. 2011, Uživatel: slahy
Reagovat

Plzeň je nejlepší, za to gambrinus hlavně 10tka je humus. Ale co mě zarází na Plzni nejvíc je rozdíl v chuti mezi "naší" a tou co prodávaj v německu. Nesrovnatelná kvalita holt ty naši pitomečkové vypijou všechno


img
02. 12. 2011, Uživatel: slahy
Reagovat

Plzeň je nejlepší, za to gambrinus hlavně 10tka je humus. Ale co mě zarází na Plzni nejvíc je rozdíl v chuti mezi "naší" a tou co prodávaj v německu. Nesrovnatelná kvalita holt ty naši pitomečkové vypijou všechno


img
25. 07. 2014, Uživatel: marko
Reagovat

jediná věc ve které jsme patrioti - zaplaťpánpůh. a stále platí, že darovanou Plzní nikoho neurazííš!!


img
26. 07. 2014, Uživatel:
Reagovat

Naprosto souhlasím, již několik let chodím do hospod, kde točí pivní speciály, resp. výrobky malých, lokálních pivovarů. Jistě, zajdu si i na plzeň, či Radegasta 12° , ale spíše vyjimečně. V tabletu mám aplikaci Pivovary a jakmile někam jedu, podívám se, zda je tam někde v okolí pivovar a zajdu na návštěvu.


img
18. 09. 2014, Uživatel: Norbert Kusý
Reagovat

Plzeň piju, protože je to jediná zásaditý český pivo (alespoň co jsem ochutnal) a nezpůsobujeme mi překyselení žaludku a tím pádem ranní bolebřich. Každej ať si pije podle vlastních potřeb, chuti a peněženky. Znám lidi, co plzeň pomlouvají, ale když jim jí koupím, tak jí nepohrdnou, jen je jim prostě líto dát 36,- za půllitr. Ještě k tomu převratnýmu rádleru, není to ani pivo ani limonáda, já to nemůžu ani vidět.


VLOŽIT KOMENTÁŘNejste přihlášen/a, proto opište text, který vidíte na obrázku níže.
. captcha
CELEBRITY
Celebrity: Nabízím práci automechanika, nástup ihned!

Nabízím práci automechanika, nástup ihned!

Jak je složité najít dobrého řemeslníka? Ehm, velmi... Je...

Celebrity: Land Rover postavil kuchyni pro Jamieho Olivera. V autě.

Land Rover postavil kuchyni pro Jamieho Olivera. V autě.

Mobilní kuchyně, to už tady bylo, není to žádná novinka, ...

Celebrity: Moderátorka Jana Knížková vysílala z bazénku, ukázala při tom svůdné křivky

Moderátorka Jana Knížková vysílala z bazénku, ukázala při tom svůdné křivky

Rádio je obvykle záležitostí pouze zvukovou, vizuální asp...

DALŠÍ CELEBRITY
REDAKČNÍ TIP
POSLOUCHEJ RÁDIA ONLINE!
PŘIDEJTE SE K NÁM

Staňte se našimi fanoušky

NEJNOVĚJŠÍ VIDEA
Zobrazit video
Jak zvířata jí své jídlo

Jak zvířata jí své jídlo

Nahlédněte do říše zvířat tak, jak se...

Zobrazit video
Video: A další kompilace ruských bouraček

Video: A další kompilace ruských bouraček

Tohle už je pomalu seriál na pokračov...

Zobrazit video
Video: Ilegální drifty ve městě

Video: Ilegální drifty ve městě

Tihle týpci se s tím nemažou a vodí a...

Autoweb

Každý, kdo má automobil, jistě ví, že je potřeba nezapomínat na pravidelné servisní intervaly a j...

Urbanstore

Pořiď si stylové značkové oblečení, boty nebo doplňky se slevou až 80%. Více na UrbanStore.cz.

Delideli

Darujte nádhernou kytici, luxusní čokoládu, kvalitní víno, koš plný delikates či lahodný dort.

Cestuj

Vyberte si z tisíců dovolených v oblíbeném Řecku se slevou až 20%. Volejte zdarma 800 11 11 33.