Co nesnášíme: Filmy horší než trailery

19. 04. 2011, autor: Matěj Kučera
Sledování filmových trailerů může být opravdu jedinečným zážitkem - nezřídka bohužel i značně lepším než zhlédnutí samotného propagovaného filmu. Máte taky tuhle zkušenost?
Co nesnášíme: Filmy horší než trailery

Nezbytnou součástí filmové propagace je představit v několika málo minutách co nejefektněji sestříhané atraktivní scény filmu podbarvené stylovou hudbou, aby byla dostatečně podrážděna divákova zvědavost, a zároveň se nic zásadního z děje neprozradilo. Filmové trailery jsou v určitých případech nefalšovaným uměním, které skvěle funguje i zcela nezávisle na samotném filmu. A občas se taky stane, že trailer svými kvalitami dalece předčí dílo, na které má pouze upozornit.

Trailery logicky vypichují to nejlákavější, útočí na zrak a sluch pomocí ďábelského střihu a působivé hudby (která pak většinou v samotném filmu vůbec nezazní) a snaží se navodit pocit, že tohle tedy bude fakt bomba. Jenže ona je často bomba právě jenom ten trailer; v kině pak zjistíte, že to nejlepší jste už vlastně viděli.

"V kině pak zjistíte, že to nejlepší jste už vlastně viděli..."

Osobně jsem tohle v asi nejvyhrocenější podobě zažil u nové verze Souboje titánů. Klasiku z 80. let mám hodně rád, a byl jsem skutečně zvědav, jak bude Perseův boj s bohy a příšerami vypadat v moderním hávu, šitém na míru zmlsanému divákovi 21. století. Podle traileru (respektive trailerů, dohromady byly snad čtyři) člověk mohl usoudit, že půjde od začátku do konce o pěkně našlápnutou jízdu plnou strhující akce a špičkových triků, u které se rozhodně nebude nudit.

Spád, drajv a celková „coolovost“, kterou se trailer vyznačuje, ovšem filmu zoufale chybí. Objevuje se zde pár slušných scén (např. souboj s Medúsou), celkově jde ale o nemastnou neslanou fantasy báchorku, jež mě rozhodně do křesla nepřibila. A hlavní trumf, děsivý Kraken, v konečném výsledku na plátně nepobude o moc déle než v traileru, kde je překvapivě ukázán v celé své kráse (tedy spíše obludnosti). A já jsem se tak těšil...

V minulém měsíci se v našich kinech objevily dva snímky, jejichž trailery rovněž vzbuzovaly značná očekávání, která se dle všeho nenaplnila - jde o Světovou invazi a Sucker Punch. Ani jeden z těchto filmů jsem tedy osobně neviděl, nicméně kritika je vesměs rozcupovala a minimálně v případě Sucker Punch se jedná taky o fiasko komerční. Trailery ovšem rozhodně vypadají velmi hezky.

Trailer Světové invaze vsadil na kontrast mezi akčními scénami a zvláštně znepokojivou hypnotickou hudbou. Velmi působivé. Nicméně na známém filmovém webu Rotten Tomatoes film obdržel ze 176 recenzí pouze 34% procent kladných a jeho průměrné hodnocení je 4.8/10.

Sucker Punch dopadl ještě hůř, jen 22% ze 168 recenzí jej pochválilo. A jak už bylo řečeno, ani diváky střílející a meči se ohánějící  sexy drsňačky nijak zvlášť nenadchly.

Musíme si uvědomit, že trailer je reklama, jejímž úkolem je za každou cenu upoutat pozornost, a občas jde holt o obdobu hamburgeru, který taky na obrázku nebo v televizi vypadá jaksi větší a „šmakovnější“ než ve skutečnosti. Je třeba brát všechno s rezervou a nemít přehnaná očekávání. Zvlášť v případě Hollywoodu, tedy „továrny na sny“; někdy zkrátka bývá probuzení z příjemného snu do reality obzvláště krušné.

SDÍLEJ:
facebook
Poslat známému
Tisknout článek
VYBÍRÁME
Co nesnášíme: Český dabing

Co nesnášíme: Český dabing

10. 03. 2011, autor: Jarda Sauer

Drsného padesátiletého motorkáře mluví třicetiletý floutek. Sexy kočka má hlas uječené dyliny. A nedejbože, aby se ve filmu zpívalo... Český dabing je peklo a televize by se za něj měly stydět.

KOMENTÁŘE KE ČLÁNKU
Přidat komentář
Tento článek ještě nikdo nekomentoval. Buďte první.
VLOŽIT KOMENTÁŘNejste přihlášen/a, proto opište text, který vidíte na obrázku níže.
. captcha
CELEBRITY
Celebrity: Nabízím práci automechanika, nástup ihned!

Nabízím práci automechanika, nástup ihned!

Jak je složité najít dobrého řemeslníka? Ehm, velmi... Je...

Celebrity: Land Rover postavil kuchyni pro Jamieho Olivera. V autě.

Land Rover postavil kuchyni pro Jamieho Olivera. V autě.

Mobilní kuchyně, to už tady bylo, není to žádná novinka, ...

Celebrity: Moderátorka Jana Knížková vysílala z bazénku, ukázala při tom svůdné křivky

Moderátorka Jana Knížková vysílala z bazénku, ukázala při tom svůdné křivky

Rádio je obvykle záležitostí pouze zvukovou, vizuální asp...

DALŠÍ CELEBRITY
REDAKČNÍ TIP
POSLOUCHEJ RÁDIA ONLINE!
PŘIDEJTE SE K NÁM

Staňte se našimi fanoušky

NEJNOVĚJŠÍ VIDEA
Zobrazit video
Jak zvířata jí své jídlo

Jak zvířata jí své jídlo

Nahlédněte do říše zvířat tak, jak se...

Zobrazit video
Video: A další kompilace ruských bouraček

Video: A další kompilace ruských bouraček

Tohle už je pomalu seriál na pokračov...

Zobrazit video
Video: Ilegální drifty ve městě

Video: Ilegální drifty ve městě

Tihle týpci se s tím nemažou a vodí a...

Autoweb

UAZ 2206 alias Buchanka je velmi kuriózní stroj, který jsme prostě nemohli nevyzkoušet. Ano, tahl...

Urbanstore

Pořiď si stylové značkové oblečení, boty nebo doplňky se slevou až 80%. Více na UrbanStore.cz.

Delideli

Darujte nádhernou kytici, luxusní čokoládu, kvalitní víno, koš plný delikates či lahodný dort.

Cestuj

Vyberte si z tisíců dovolených v oblíbeném Řecku se slevou až 20%. Volejte zdarma 800 11 11 33.