Co nesnášíme: Filmy horší než trailery

19. 04. 2011, autor: Matěj Kučera
Sledování filmových trailerů může být opravdu jedinečným zážitkem - nezřídka bohužel i značně lepším než zhlédnutí samotného propagovaného filmu. Máte taky tuhle zkušenost?
Co nesnášíme: Filmy horší než trailery

Nezbytnou součástí filmové propagace je představit v několika málo minutách co nejefektněji sestříhané atraktivní scény filmu podbarvené stylovou hudbou, aby byla dostatečně podrážděna divákova zvědavost, a zároveň se nic zásadního z děje neprozradilo. Filmové trailery jsou v určitých případech nefalšovaným uměním, které skvěle funguje i zcela nezávisle na samotném filmu. A občas se taky stane, že trailer svými kvalitami dalece předčí dílo, na které má pouze upozornit.

Trailery logicky vypichují to nejlákavější, útočí na zrak a sluch pomocí ďábelského střihu a působivé hudby (která pak většinou v samotném filmu vůbec nezazní) a snaží se navodit pocit, že tohle tedy bude fakt bomba. Jenže ona je často bomba právě jenom ten trailer; v kině pak zjistíte, že to nejlepší jste už vlastně viděli.

"V kině pak zjistíte, že to nejlepší jste už vlastně viděli..."

Osobně jsem tohle v asi nejvyhrocenější podobě zažil u nové verze Souboje titánů. Klasiku z 80. let mám hodně rád, a byl jsem skutečně zvědav, jak bude Perseův boj s bohy a příšerami vypadat v moderním hávu, šitém na míru zmlsanému divákovi 21. století. Podle traileru (respektive trailerů, dohromady byly snad čtyři) člověk mohl usoudit, že půjde od začátku do konce o pěkně našlápnutou jízdu plnou strhující akce a špičkových triků, u které se rozhodně nebude nudit.

Spád, drajv a celková „coolovost“, kterou se trailer vyznačuje, ovšem filmu zoufale chybí. Objevuje se zde pár slušných scén (např. souboj s Medúsou), celkově jde ale o nemastnou neslanou fantasy báchorku, jež mě rozhodně do křesla nepřibila. A hlavní trumf, děsivý Kraken, v konečném výsledku na plátně nepobude o moc déle než v traileru, kde je překvapivě ukázán v celé své kráse (tedy spíše obludnosti). A já jsem se tak těšil...

V minulém měsíci se v našich kinech objevily dva snímky, jejichž trailery rovněž vzbuzovaly značná očekávání, která se dle všeho nenaplnila - jde o Světovou invazi a Sucker Punch. Ani jeden z těchto filmů jsem tedy osobně neviděl, nicméně kritika je vesměs rozcupovala a minimálně v případě Sucker Punch se jedná taky o fiasko komerční. Trailery ovšem rozhodně vypadají velmi hezky.

Trailer Světové invaze vsadil na kontrast mezi akčními scénami a zvláštně znepokojivou hypnotickou hudbou. Velmi působivé. Nicméně na známém filmovém webu Rotten Tomatoes film obdržel ze 176 recenzí pouze 34% procent kladných a jeho průměrné hodnocení je 4.8/10.

Sucker Punch dopadl ještě hůř, jen 22% ze 168 recenzí jej pochválilo. A jak už bylo řečeno, ani diváky střílející a meči se ohánějící  sexy drsňačky nijak zvlášť nenadchly.

Musíme si uvědomit, že trailer je reklama, jejímž úkolem je za každou cenu upoutat pozornost, a občas jde holt o obdobu hamburgeru, který taky na obrázku nebo v televizi vypadá jaksi větší a „šmakovnější“ než ve skutečnosti. Je třeba brát všechno s rezervou a nemít přehnaná očekávání. Zvlášť v případě Hollywoodu, tedy „továrny na sny“; někdy zkrátka bývá probuzení z příjemného snu do reality obzvláště krušné.

SDÍLEJ:
facebook
Poslat známému
Tisknout článek
VYBÍRÁME
Co nesnášíme: Český dabing

Co nesnášíme: Český dabing

10. 03. 2011, autor: Jarda Sauer

Drsného padesátiletého motorkáře mluví třicetiletý floutek. Sexy kočka má hlas uječené dyliny. A nedejbože, aby se ve filmu zpívalo... Český dabing je peklo a televize by se za něj měly stydět.

KOMENTÁŘE KE ČLÁNKU
Přidat komentář
Tento článek ještě nikdo nekomentoval. Buďte první.
VLOŽIT KOMENTÁŘNejste přihlášen/a, proto opište text, který vidíte na obrázku níže.
. captcha
CELEBRITY
Celebrity: Nabízím práci automechanika, nástup ihned!

Nabízím práci automechanika, nástup ihned!

Jak je složité najít dobrého řemeslníka? Ehm, velmi... Je...

Celebrity: Land Rover postavil kuchyni pro Jamieho Olivera. V autě.

Land Rover postavil kuchyni pro Jamieho Olivera. V autě.

Mobilní kuchyně, to už tady bylo, není to žádná novinka, ...

Celebrity: Moderátorka Jana Knížková vysílala z bazénku, ukázala při tom svůdné křivky

Moderátorka Jana Knížková vysílala z bazénku, ukázala při tom svůdné křivky

Rádio je obvykle záležitostí pouze zvukovou, vizuální asp...

DALŠÍ CELEBRITY
REDAKČNÍ TIP
POSLOUCHEJ RÁDIA ONLINE!
PŘIDEJTE SE K NÁM

Staňte se našimi fanoušky

NEJNOVĚJŠÍ VIDEA
Zobrazit video
Jak zvířata jí své jídlo

Jak zvířata jí své jídlo

Nahlédněte do říše zvířat tak, jak se...

Zobrazit video
Video: A další kompilace ruských bouraček

Video: A další kompilace ruských bouraček

Tohle už je pomalu seriál na pokračov...

Zobrazit video
Video: Ilegální drifty ve městě

Video: Ilegální drifty ve městě

Tihle týpci se s tím nemažou a vodí a...

Autoweb

Jeden by si myslel, že aféra dieselgate, kterou odstartoval koncern Volkswagen, je už u konce. Os...

Urbanstore

Pořiď si stylové značkové oblečení, boty nebo doplňky se slevou až 80%. Více na UrbanStore.cz.

Delideli

Darujte nádhernou kytici, luxusní čokoládu, kvalitní víno, koš plný delikates či lahodný dort.

Cestuj

Vyberte si z tisíců dovolených v oblíbeném Řecku se slevou až 20%. Volejte zdarma 800 11 11 33.