Clerks: Muži za pultem

02. 02. 2007, autor: prochlapa.cz
Kevin Smith zase vrací úder a s ním i Jaye a Mlčenlivýho Boba a naprosto nekorektní a naprosto vtipné komentáře o sexu, životě, bibli a popkultuře. Kdo nedělá nic nového, nic nezkazí?
Clerks: Muži za pultem

Série nestoudných komedií s dvojkou ukecaný Jay a neukecaný Bob měla původně skončit po pěti filmech, titulem Jay a Mlčenlivej Bob vrací úder, což byla z půlky vulgární komedie a z půlky parodie na předchozí Smithova dílka (Clerks, Flákači, Hledám Amy a Dogma). Pak se chtěl asi Kevin Smith pustit do dospělejší fáze své kariéry, kde by třeba víc vyprávěl nějaký příběh, místo toho, aby jeho hrdinové neustále klábosili o sexu, alternativních interpretacích bible a Hvězdných válkách. Jenže jeho první pokus o jiný, rozuměj normální, rozuměj žánrový film, vyměklé melodrama Táta na plný úvazek, moc nevydělala a moc nenadchla. A Kevin Smith se zase radši vrátil na začátek. K Jayovi a k Bobovi. A nejen k nim.

Dvojku Dante a Randal už jsme taky viděli, nejvíc v Smithově debutu Clerks, kde se flákali v samoobsluze, občas něco prodali zákazníkům a mezitím probírali sex, Hvězdné války, holky, sex a podobně. A kde jsou o dvanáct let později? V rychlém občerstvení (sámoška vyhořela, nikoliv vinou teroristů), kde občas něco prodají zákazníkům a mezitím probírají sex, Hvězdné války vs. Pán prstenů, holky, bývalé spolužáky a sex.

Muži za pultem na první pohled sice vypadají jako kopie Mladých mužů za pultem (český název pro Clerks 1). Ale čas evidentně zahlodal i na Smithovi a jeho hrdinech a i když jejich film připomíná jinou dobu až s trochu dětinskou zatvrzelostí, přece jenom chytil i o trochu dospělejší odstíny. A nejenom díky tomu, že je tentokrát natočený v barvě. Dante, což je ten ošklivější a přemýšlivější, se totiž má ženit a přestěhovat na Floridu a zobrazovaný den má tím pádem být posledním z jeho starého života, který tak dobře známe. Taková změna přinese i do jinak stabilních témat konverzace mezi Randalem a Dantem nové podněty, třeba o jejich přátelství, o tom, kdo koho doopravdy miluje (kromě snoubenky tu je ještě další kočka, Rosario Dawson, která z nějakých nepředstavitelných důvodů bere na Danta), o zodpovědnosti, o iluzích a o právu vybrat si vlastní způsob života.

Kevin Smith v produkci hollywoodských bossů bratrů Weinsteinů vážně trochu vyměkl a taky zkonvenčněl - do své, jako vždy vulgární, konverzačky se snaží zapojit pár akčnějších momentů, jakoby zapomněl, že jeho režisérské schopnosti jsou stejně omezené jako ty herecké (hraje Mlčenlivýho Boba) a musí být zastíněné jeho umem scénáristickým. Nicméně nějaké ty vtipné dialogy ještě pořád napsat umí a taky má pořád tak zábavně pokleslý a drzý vkus na to, co všechno se může objevit na plátně (tentokrát rozšíří naše vnímání o „mezidruhovou erotiku“). Takže návrat? No, spíš nechutně milá a celkem zábavná recyklace skvělého nezávislého hitu.

Clerks II, USA 2006, 97 minut. Režie Kevin Smith, hrají Brian O´Halloran, Jeff Anderson, Rosario Dawson, Jennifer Schwalbach, Kevin Smith, Jason Mewes, Ben Affleck, Jason Lee. Premiéra: 1. 2. 2007.

Foto: Palace Pictures

SDÍLEJ:
facebook
Poslat známému
Tisknout článek
VYBÍRÁME
Grindhouse: Auto zabiják

Grindhouse: Auto zabiják

03. 07. 2007, autor: admin

To, co měla být první půlka jedinečného zážitku pro fanoušky úchylných filmů, se kvůli producentům stalo prodlouženým celovečerákem za plnou cenu. Ne že by to novince od Quentina Tarantina prospělo.

KOMENTÁŘE KE ČLÁNKU
Přidat komentář
Tento článek ještě nikdo nekomentoval. Buďte první.
VLOŽIT KOMENTÁŘNejste přihlášen/a, proto opište text, který vidíte na obrázku níže.
. captcha
CELEBRITY
Celebrity: Nabízím práci automechanika, nástup ihned!

Nabízím práci automechanika, nástup ihned!

Jak je složité najít dobrého řemeslníka? Ehm, velmi... Je...

Celebrity: Land Rover postavil kuchyni pro Jamieho Olivera. V autě.

Land Rover postavil kuchyni pro Jamieho Olivera. V autě.

Mobilní kuchyně, to už tady bylo, není to žádná novinka, ...

Celebrity: Moderátorka Jana Knížková vysílala z bazénku, ukázala při tom svůdné křivky

Moderátorka Jana Knížková vysílala z bazénku, ukázala při tom svůdné křivky

Rádio je obvykle záležitostí pouze zvukovou, vizuální asp...

DALŠÍ CELEBRITY
REDAKČNÍ TIP
POSLOUCHEJ RÁDIA ONLINE!
PŘIDEJTE SE K NÁM

Staňte se našimi fanoušky

NEJNOVĚJŠÍ VIDEA
Zobrazit video
Jak zvířata jí své jídlo

Jak zvířata jí své jídlo

Nahlédněte do říše zvířat tak, jak se...

Zobrazit video
Video: A další kompilace ruských bouraček

Video: A další kompilace ruských bouraček

Tohle už je pomalu seriál na pokračov...

Zobrazit video
Video: Ilegální drifty ve městě

Video: Ilegální drifty ve městě

Tihle týpci se s tím nemažou a vodí a...

Autoweb

Každý, kdo má automobil, jistě ví, že je potřeba nezapomínat na pravidelné servisní intervaly a j...

Urbanstore

Pořiď si stylové značkové oblečení, boty nebo doplňky se slevou až 80%. Více na UrbanStore.cz.

Delideli

Darujte nádhernou kytici, luxusní čokoládu, kvalitní víno, koš plný delikates či lahodný dort.

Cestuj

Vyberte si z tisíců dovolených v oblíbeném Řecku se slevou až 20%. Volejte zdarma 800 11 11 33.