Civilisti, kteří dokázali porazit vojáky

30. 09. 2011, autor: Jarda Sauer
Ve filmech je to běžné: Normální chlapík se dostane do situace, kdy se musí chopit zbraně. A najednou se v něm probudí zvíře a smete celou armádu profíků. Přečtěte si o lidech, kteří tohle dokázali i ve skutečnosti!
Civilisti, kteří dokázali porazit vojáky

 

Zní to jako nesmysl. Obyčejný učitel, novinář nebo automechanik prostě nemůžou porazit trénovaného profesionálního zabijáka... Nebo snad ano? Následující skutečné příběhy jsou ukázkou toho, že to jde.

Antonis Vratsanos

Antonis Vratsanos - Ano, Řecko momentálně nemá nejlepší pověst, ale bývaly doby, kdy plodilo zdatné bojovníky. Antonis chtěl ve 30. letech vstoupit do armády, ale nevzali ho - protože byl komunista. V roce 1941, kdy Řecko napadli Němci a Italové, se ale Antonis chtěl přidat k obraně své země a založil vlastní skupinu. Ne hudební, ale odbojářskou. Jmenovala se Olympus a celkem rychle získala slušnou reputaci. Ačkoliv byl Antonis bez vojenského výcviku a o zbraních či výbušninách nevěděl nic, učil se rychle. Za tři roky akce jeho skupina zničila celkem 36 mostů, 47 železničních dep, 32 vlaků a zabila okolo 3000 německých a italských vojáků. V únoru 1944 předvedl Antonis svůj majstrštyk: Zcela sám se vplížil do německého vlaku, nastražil v něm výbušniny a vyhodil ho do vzduchu. Zemřelo na 300 německých vojáků, 150 důstojníků a jeden generál. Šlo o největší civilistou provedenou sabotáž v dějinách.

 

Zinaida Portnovová

Zinaida Portnovová - Co byste dělali vy, kdyby ve vaší zemi vypukla válka zrovna v době, kdy jste na letním táboře? Přesně to se stalo patnáctileté ruské dívce jménem Zinaida Portnovová v roce 1941. Do rodného Leningradu se kvůli nepřátelským armádám vrátit nemohla, a tak se připojila k odbojářské skupině mladých Bělorusů. Těžko říct, co všechno banda teenagerů společně vyváděla (napadají nás různé věci), ale v odboji se angažovali jako kurýři, čas od času se jim podařila sabotáž německého auta. Když bylo Zinaidě 17 let, dostala roli zvěda a měla pro odboj vytipovávat nové cíle. Při jedné akci ji ale Němci chytili a odvlekli na gestapo k výslechu. Během výslechu se jí povedlo něco neuvěřitelného: Jednomu z vojáků sebrala pistoli a zastřelila důstojníka, který ji vyslýchal, a dva další vojáky, kteří ji měli hlídat. Z budovy utekla oknem, ale skupinka Němců ji zakrátko dostihla a znovu ji zatkli. Zinaida skončila za mřížemi a o rok později byla popravena. Za svou odvahu dostala posmrtně vyznamenání Hrdina Sovětského svazu.

Staňte se i vy fanouškem prochlapa.cz na facebooku a taky jednou všechny porazíte!

 

Shalom Yoran

Shalom Yoran - Původem polský Žid prchal se svými rodiči a bratrem před nacisty napříč Evropou. Usídlili se v litevském ghettu, ale byla to špatná volba - jednoho dne většinu obyvatel ghetta nahnali Němci do vlaků a odvezli do koncentračních táborů. Sedmnáctiletý Shalom a jeho bratr byli jedni z mála, kterým se podařilo před transportem utéci. Několik měsíců se s dalšími uprchlými Židy jen schovávali v lesích (k přežití jim pomáhala knížka Robinson Crusoe, z níž čerpali různé nápady a návody). Pak se ale rozhodli, že přišel čas bojovat. Místní partyzáni se ale Židů stranili a nechtěli je k sobě přijmout, a to ani poté, co bratři Yoranovi dokázali vyhodit do vzduchu nedalekou továrnu na munici. Židé tedy vytvořili vlastní odbojovou skupinu, čítající asi 200 partyzánů, a začali proti Němcům bojovat sami. Jejich činnost je zavedla až ke Stalingradu, kde se připojili k bojům po boku Rudé armády a ničením kolejí, mostů a vlaků ještě víc ztrpčovali Němcům život. Shalom o svých válečných zkušenostech napsal knihu - a navíc je dodnes naživu, takže případné dotazy by vám mohl zodpovědět sám.

 

Juana Galan

Juana Galan - Z druhé světové války se přesuňme trochu hlouběji do historie. V roce 1808 se Napoleon rozhodl napadnout Španělsko. Francouzští vojáci začali zaplavovat španělskou krajinu - až se přiblížili k městu Valdepenas, kde žila tehdy dvacetiletá číšnice Juana Galan. Ve městě nebyli téměř žádní muži, kteří by ho mohli bránit - ve španělských uniformách bojovali v jiných částech země. Juana tedy vzala obranu města do svých rukou. Spolu s dalšími ženami nachystala na francouzské vojáky past, a když vjeli do města, ženy na ně začaly lít vařicí vodu a vařicí olej. Francouzi byli v šoku - a ten se ještě prohloubil, když mezi ně Juana (spolu se svými kolegyněmi) vtrhla. Ženy byly ozbrojené jen různými dřevěnými nástroji, ale zmatení Francouzi zaveleli k ústupu - a opustili jak Valdepenas, tak celou provincii, do níž patřil. Není divu, že Juana je dodnes ve Španělsku uctívána jako národní hrdinka.

 

Pier Donia

Pier Donia - A jdeme do ještě vzdálenějších dob. Holandský farmář Pier Donia si spokojeně žil svůj život, a když v roce 1515 začala občanská válka, nijak se do ní nezapojil - prostě jen dál farmařil. Pak ale lidé z jeho vesnice odmítli zaplatit výpalné jedné vojenské skupině, loajální ke královskému dvoru. Vojáci do vesnice vtrhli a začali řádit. Mezi znásilněnými a zabitými ženami byla i Doniova manželka, vojáci zavraždili i jeho děti. Když se Donia vrátil z pole do vybité vesnice, přísahal, že se pomstí - ačkoliv do té doby nedržel zbraň v ruce. Se skupinou přeživších mužů se dal na dráhu piráta. Do konce roku 1515 se mu podařilo zajmout 28 holandských lodí a jak se šířila jeho pověst, zvětšoval se i jeho vliv. Do roku 1517 už napáchal takovou škodu, že se holandský král rozhodl proti němu poslat flotilu 11 lodí a 300 vojáků. Donia je po úvodních potížích dokázal rozdrtit, král se poté stáhl. Neporažený Donia zemřel o dva roky později přirozenou smrtí.

V hrdinských příbězích můžeme pokračovat - určitě se vám bude líbit článek Vypadá neškodně, ale sám pobil desítky Němců!

VYBÍRÁME
Armáda vyvíjí robotického zabijáka - geparda!

Armáda vyvíjí robotického zabijáka - geparda!

20. 03. 2011, autor: Matěj Kučera

Nemotorní roboti mají kulomety, ale nemůžou vás dostat. Utíkáte do úzké uličky, a oni se motají v úseku s hořícími vozy a mrtvými těly. V tu chvíli po vás však vystartuje ultrarychlá hi-tech bestie - robotický gepard s povolením zabíjet!

KOMENTÁŘE KE ČLÁNKU
Přidat komentář

img
01. 10. 2011, Uživatel: David Šenkyřík
Reagovat

To není možné !!! Leda, že by se jednalo o nějaké předky nebo příbuzné Jeremy Clarksona, to by to potom možné bylo, protože by nosili část jeho genetické informace.


VLOŽIT KOMENTÁŘNejste přihlášen/a, proto opište text, který vidíte na obrázku níže.
. captcha
CELEBRITY
Celebrity: Nabízím práci automechanika, nástup ihned!

Nabízím práci automechanika, nástup ihned!

Jak je složité najít dobrého řemeslníka? Ehm, velmi... Je...

Celebrity: Land Rover postavil kuchyni pro Jamieho Olivera. V autě.

Land Rover postavil kuchyni pro Jamieho Olivera. V autě.

Mobilní kuchyně, to už tady bylo, není to žádná novinka, ...

Celebrity: Moderátorka Jana Knížková vysílala z bazénku, ukázala při tom svůdné křivky

Moderátorka Jana Knížková vysílala z bazénku, ukázala při tom svůdné křivky

Rádio je obvykle záležitostí pouze zvukovou, vizuální asp...

DALŠÍ CELEBRITY
REDAKČNÍ TIP
POSLOUCHEJ RÁDIA ONLINE!
PŘIDEJTE SE K NÁM

Staňte se našimi fanoušky

NEJNOVĚJŠÍ VIDEA
Zobrazit video
Jak zvířata jí své jídlo

Jak zvířata jí své jídlo

Nahlédněte do říše zvířat tak, jak se...

Zobrazit video
Video: A další kompilace ruských bouraček

Video: A další kompilace ruských bouraček

Tohle už je pomalu seriál na pokračov...

Zobrazit video
Video: Ilegální drifty ve městě

Video: Ilegální drifty ve městě

Tihle týpci se s tím nemažou a vodí a...

Autoweb

Nová výstava Škoda Octavia & Škoda Felicia „60“ v mladoboleslavském Škoda Muzeu připomín...

Urbanstore

Pořiď si stylové značkové oblečení, boty nebo doplňky se slevou až 80%. Více na UrbanStore.cz.

Delideli

Darujte nádhernou kytici, luxusní čokoládu, kvalitní víno, koš plný delikates či lahodný dort.

Cestuj

Vyberte si z tisíců dovolených v oblíbeném Řecku se slevou až 20%. Volejte zdarma 800 11 11 33.