Chyťte doktora

04. 12. 2007, autor: prochlapa.cz
Komedie o nevěře a jiném násilí pobaví a protože je to komedie česká a nová, už to by mohlo stačit ke spokojenosti. Ale nestačí.
Chyťte doktora
Podobně jako Altmanův gynekolog Dr. T má i ten pražský z nové české komedie Chyťte doktora kolem sebe víc žen, než dokáže zvládnout. Nejenže se mu o nich zdá, pravá noční můra začíná, když se probudí, protože musí řešit následky své nevěry. A probudí se třikrát, aby se mohl vždycky rozhodnout, kam poběží potom, co mu plačící naštvaná manželka vynadá do telefonu do děvkařů, a aby si mohl zkusit, jestli ho různá rozhodnutí dovedou na různá místa.

I když doktor Goldberg neustále uštvaně pobíhá, k Lole běžící o život a gradující s každým dalším příběhem má daleko. Jeho komedie vygraduje už ze začátku, v první verzi perného dne, v níž se Goldebrg rozhodne omlouvat se manželce, která dokonce poskytuje alibi jeho nevěry - už rok odmítá sex. K téhle části patří i úvod, kterým pak režisér nechce znovu nudit, i později zhrzená naděje, že nastolená témata a postavy se budou variovat a skládat zajímavě, ne zmateně.

Jako obvykle, ocenění filmu bude hodně záležet na tom, co od něj budete očekávat. Nejvíc je úspěšný v požadavku na konečně vtipnou českou komedii, která nešustí papírem a v níž herci umí víc, než své řádky odrecitovat bez stopy přirozenosti. Za to můžou přesvědčivě napsané dialogy, které dokážou být vtipné nenuceně, a dobré obsazení. Tatiana Vilhelmová je tu v dvojroli, aby ukázala, že lidi si vybírají pořád podobné typy, a zvládá odstínit manželku i milenku vnitřně přesněji, než jak to zvládla maskérka vnějškově, když sáhla po stereotypních obrazech nudné myšky s melírem (manželka) a vampa odkládající lodičky jenom do postele (milenka). A taky tu je Michal Malátný, který kromě toho, že napsal se svými Chinaski hudbu, poskytl svůj unavený šarm, který přesně postava doktora Goldberga potřebovala, aby i ve své slabošském nezodpovědnosti a nevyřešenosti zůstala neodolatelná pro všechny své ženy. Kromě těchhle dvou ve třech rolích tu je ještě spousta méně či více známých tváří v méně či více zábavných a podstatných rolí, od Ivy Janžurové v roli matky, přes Kryštofa Hádka v roli policisty, po překvapivě střídmého primáře Luďka Soboty.

Debutant Martin Dolenský vystudoval na FAMU režii, k Doktorovi si ale napsal i scénář a škoda, že mu v obojím někdo zkušenější nepomohl. Příběh by, i když má jenom 92 minut, potřeboval zbavit nepodstatných scén, které zaberou pět minut kvůli jednomu vtipu, a nepodstatných postav, které nepřehledně zahlcují scénu. Pak by možná ze třetího verze záhadně nevypadl zápas ragby, pak by se možná postavy nemusely příběhy tak bezcílně motat. Podobně by filmu slušela větší soudržnost, takhle něco a někdo působí jako část ironické mezivztahové komedie a něco a někdo jako inventář z bláznivé hříčky a něco a někdo jako naprosto afektovaný omyl.

Očekávání, že by tohle mohla být chytrá komedie, Doktor nedostojí. Příběh je vyprávěný z mužské perspektivy a z ní je taky omlouván. Názory sexuologa Weisse o přirozenosti nevěry si ve filmu Weiss sám odvypráví, ale celý film působí jako jeho šovinistický bonmot v celovečerní délce, v němž doktoři v pracovní době jenom šermují, souloží nebo řeší svůj mnohonásobný milostný život. V českém kontextu je tahle hříčka příjemný odpočinek, evidentně komerční film, který chce jenom pobavit a hlavně na začátku se mu to daří - než se začne sám vyčerpávat a než nad ním začnete přemýšlet.

Chyťte doktora, ČR 2007, 92 minut. Režie Martin Dolenský, hrají Michal Malátný, Tatina Vilhelmová, Iva Janžurová, Vladimír Javorský, Luděk Sobota, Zuzana Stivínová, Kryštof Hádek, Kristýna Nováková, Kristýna Frejová, Petr Weiss, Pavel Bém, Karel Janák, Marek Vašut. Premiéra 29. 11. 2007.

Foto: Bontonfilm
SDÍLEJ:
facebook
Poslat známému
Tisknout článek
VYBÍRÁME
Irina Palm

Irina Palm

04. 09. 2007, autor: admin

Rocková hvězda hraje šedesátiletou paní s jemnými dlaněmi, která se stane hvězdou londýnského sex klubu. Hořkosladká komedie ale nabízí víc, než se zdá.

KOMENTÁŘE KE ČLÁNKU
Přidat komentář
Tento článek ještě nikdo nekomentoval. Buďte první.
VLOŽIT KOMENTÁŘNejste přihlášen/a, proto opište text, který vidíte na obrázku níže.
. captcha
CELEBRITY
Celebrity: Nabízím práci automechanika, nástup ihned!

Nabízím práci automechanika, nástup ihned!

Jak je složité najít dobrého řemeslníka? Ehm, velmi... Je...

Celebrity: Land Rover postavil kuchyni pro Jamieho Olivera. V autě.

Land Rover postavil kuchyni pro Jamieho Olivera. V autě.

Mobilní kuchyně, to už tady bylo, není to žádná novinka, ...

Celebrity: Moderátorka Jana Knížková vysílala z bazénku, ukázala při tom svůdné křivky

Moderátorka Jana Knížková vysílala z bazénku, ukázala při tom svůdné křivky

Rádio je obvykle záležitostí pouze zvukovou, vizuální asp...

DALŠÍ CELEBRITY
REDAKČNÍ TIP
POSLOUCHEJ RÁDIA ONLINE!
PŘIDEJTE SE K NÁM

Staňte se našimi fanoušky

NEJNOVĚJŠÍ VIDEA
Zobrazit video
Jak zvířata jí své jídlo

Jak zvířata jí své jídlo

Nahlédněte do říše zvířat tak, jak se...

Zobrazit video
Video: A další kompilace ruských bouraček

Video: A další kompilace ruských bouraček

Tohle už je pomalu seriál na pokračov...

Zobrazit video
Video: Ilegální drifty ve městě

Video: Ilegální drifty ve městě

Tihle týpci se s tím nemažou a vodí a...

Autoweb

Navštívili jsme evropské muzeum značky Mazda a nahlédli do její historie. Nejzajímavější exponáty...

Urbanstore

Pořiď si stylové značkové oblečení, boty nebo doplňky se slevou až 80%. Více na UrbanStore.cz.

Delideli

Darujte nádhernou kytici, luxusní čokoládu, kvalitní víno, koš plný delikates či lahodný dort.

Cestuj

Vyberte si z tisíců dovolených v oblíbeném Řecku se slevou až 20%. Volejte zdarma 800 11 11 33.