Chrysler Viper SRT-10 Coupe

07. 01. 2005, autor: prochlapa.cz
Obří desetiválec s výkonem 500 koní, zrychlení z nuly na sto kolem čtyř sekund a pohrdání evropskou šetrností. Americká superváha se chystá opět k úderu.
Chrysler Viper SRT-10 Coupe

S velkým nadšením jak ze strany výrobce, tak i ze strany početných fanoušků po celém světě se v Detroitu odehrává premiéra nového Viperu kupé, známého v Americe pod značkou Dodge. Chlubí se zaokrouhlenou zkratkou 500/500/500, která v našem upřesněném překladu se známými veličinami znamená 500 koní výkonu, 714 Nm točivého momentu a 8,3 litru objemu vidlicového desetiválce. Čísla v tomto případě opravdu hovoří sama za sebe.

Nová generace Viperu kupé, kolem kterého se od vzniku původní verze v roce 1996 vždy vznášela v porovnání s klasickým Viperem kabrio aureola auta vhodnějšího pro rychlou jízdu, přichází s ještě vysekanějšími a výraznějšími tvary, které obzvláště ze zadního pohledu konečně připomínají Cobru ze 60. let, na kterou chtěl od počátku Viper výkonově i duchovně navázat.

Jeho jediným a také největším konkurentem z amerických aut je Chevrolet Corvette, který se v Detroitu ne náhodou objeví také v pětisetkoňové verzi Z06.

Jízdními výkony na něj Viper rozhodně bude mít a zrychlení z nuly na 96 km/h (60 mil v hodině) podle Chrysleru zvládá za méně než 4 sekundy. Čas na stovku by se tak mohl pohybovat kolem 4,1 nebo 4,2 s.

Stejně působivý je i účinek brzd, vpředu i vzadu se čtyřpístkovými třmeny Brembo a kotouči s průměrem 355 mm. Z rychlosti 96 km/h zabrzdí na nulu na dráze třiceti metrů a díky nim se i čas zrychlení 0-160-0 km/h pohybuje kolem 12 sekund. Svůj podíl na tom mají i velké pneumatiky, vpředu osmnáctipalcové s rozměry 275/35, vzadu devatenáctipalcové 345/30.

Interiér si zachovává ustálenou formu středového panelu z předchozích verzí, ale objevují se v něm jak nové přístroje, tak i volant a řadicí páka. Modré doplňky ladí s vnější barvou karosérie, která bude zprvu k dostání pouze v modrém laku s bílými pruhy, stejně jako dřívější kupé GTS.

Řešení interiéru je zajímavé i vyboulenou střechou na místě řidiče a spolujezdce. Boule na střeše mají dvě funkce – jednak mají vypadat dobře a závodnicky a za druhé mají pasažérům umožnit pohodlné používání helmy na okruzích, kam se s Viperem řada z nich chystá. Tvar střechy je také přizpůsobený případnému zabudování bezpečnostního rámu.

Hlavní podíl na síle charakteru Viperu má od jeho vzniku v roce 1992 osmilitrový desetiválec, který se v nejnovějším SRT-10 zvětšil o dalších tři sta kubíků. Podle toho vypadá i spotřeba, která zatím není pro nový model známá, ale u předchozího GTS činila už i v oficiálních hodnotách 20 litrů/100 km ve městě. Alespoň že SRT-10 má doporučený klasický Natural.

Rozvod ventilů OHV a pouze dva ventily na válec zní jako specifikace naší staré tisícovky, ale vše ostatní je moderní (vstřikování, katalyzátory, elektronika). Opravdu velkorysý objem se však stará o to, že 90% točivého momentu je k dispozici ve čtyřech pětinách rozsahu otáček. Můžete klidně zařadit šestku a i z volnoběhu máte záruku přinejmenším překvapivého zrychlení.

Chrysler Viper se vyrábí ručně v Detroitu a do prodeje půjde na americkém trhu na podzim 2005.

SDÍLEJ:
facebook
Poslat známému
Tisknout článek
VYBÍRÁME
Chrysler 300C SRT-8

Chrysler 300C SRT-8

20. 08. 2004, autor: admin

Auto jak z gangsterky prošlo řadou proměn a s ještě silnějším osmiválcem HEMI se chlubí nejvyšším litrovým výkonem ze všech motorů Chrysleru, které kdy byly vyrobeny.

KOMENTÁŘE KE ČLÁNKU
Přidat komentář
Tento článek ještě nikdo nekomentoval. Buďte první.
VLOŽIT KOMENTÁŘNejste přihlášen/a, proto opište text, který vidíte na obrázku níže.
. captcha
CELEBRITY
Celebrity: Nabízím práci automechanika, nástup ihned!

Nabízím práci automechanika, nástup ihned!

Jak je složité najít dobrého řemeslníka? Ehm, velmi... Je...

Celebrity: Land Rover postavil kuchyni pro Jamieho Olivera. V autě.

Land Rover postavil kuchyni pro Jamieho Olivera. V autě.

Mobilní kuchyně, to už tady bylo, není to žádná novinka, ...

Celebrity: Moderátorka Jana Knížková vysílala z bazénku, ukázala při tom svůdné křivky

Moderátorka Jana Knížková vysílala z bazénku, ukázala při tom svůdné křivky

Rádio je obvykle záležitostí pouze zvukovou, vizuální asp...

DALŠÍ CELEBRITY
REDAKČNÍ TIP
POSLOUCHEJ RÁDIA ONLINE!
PŘIDEJTE SE K NÁM

Staňte se našimi fanoušky

NEJNOVĚJŠÍ VIDEA
Zobrazit video
Jak zvířata jí své jídlo

Jak zvířata jí své jídlo

Nahlédněte do říše zvířat tak, jak se...

Zobrazit video
Video: A další kompilace ruských bouraček

Video: A další kompilace ruských bouraček

Tohle už je pomalu seriál na pokračov...

Zobrazit video
Video: Ilegální drifty ve městě

Video: Ilegální drifty ve městě

Tihle týpci se s tím nemažou a vodí a...

Autoweb

Jak je na tom Peugeot 108 se spotřebou paliva? Výtečně ve městě a na okreskách, ale co ve vyšších...

Urbanstore

Pořiď si stylové značkové oblečení, boty nebo doplňky se slevou až 80%. Více na UrbanStore.cz.

Delideli

Darujte nádhernou kytici, luxusní čokoládu, kvalitní víno, koš plný delikates či lahodný dort.

Cestuj

Vyberte si z tisíců dovolených v oblíbeném Řecku se slevou až 20%. Volejte zdarma 800 11 11 33.