Chlapi, co my na to? Je tady nový trend, stále častěji sedají za knipl letadla ženy!

27. 10. 2014, autor: Filip Rakovan
Ženy za kniplem nejsou žádnou velkou novinkou, létání si je získalo hned od počátku a na létajících strojích se zvesela proháněly již počátkem minulého století.
Chlapi, co my na to? Je tady nový trend, stále častěji sedají za knipl letadla ženy!

S rozvojem techniky a snadnější dostupností létání se k řízení letadla dostává čím dál víc a víc žen, byť doba Amelie Earhartové je již dávno pryč. Tak jako tak, i po sto letech od doby této průkopnice, je jisté, že ženy prostě létání baví. A nejde jen o zábavu, koníček.

Dámy za kniplem narazíme u spousty dopravních leteckých společností, v menších soukromých letadlech, ženy ale samozřejmě létají i v armádě na bitevních strojích. Do vzduchu se ženy poprvé často dostávají obvykle hodně mladé, nejčastěji na komerční lince. A pokud je let vzduchem očaruje, jdou pak celkem systematicky za svojí vlastní leteckou kariérou. Pilotování letadla však čím dál častěji láká i ty ženy, které na leteckou kariéru ani pomýšlet nechtějí, jen je láká zkusit si samostatně pilotovat letadlo. Poprvé se s létáním obvykle potkaly na cestě na dovolenou a jejich nadšený pocit z letu v nich nejen zůstal, ale časem navíc i sílil.

DOPORUČUJEME: Řídili jsme Airbus A320

„Poprvé jsem letěla letadlem asi v deseti letech a byla jsem úplně nadšená.“ Říká Kateřina, která se právě na letišti v Letňanech připravuje ke svému prvnímu letu s instruktorem po svém boku. „Tenkrát vůbec nebylo možné, abych se podívala do kokpitu letadla, natož si let vyzkoušela. Přesto mě to stále hodně zajímalo. Teprve nyní, po několika desítkách let jsem se odhodlala a splnila si svůj dávný sen. Za chvíli usednu do kokpitu malého letadla a zkusím si, jaký je to pocit sama ovládat letadlo.“

Rozdíl mezi mužem a ženou v kokpitu letadla? Ženy jsou k létání vnímavější... „Je pravda, že si k nám ženy v posledních měsících chodí čím dál častěji vyzkoušet, jaké to je být pilotkou.“ Potvrzuje vzestupný trend poslední doby Vojtěch Novotný z letecké společnosti Pilotem na zkoušku. „Zajímavé je, že na rozdíl od mužů bývají k řízení letadla obvykle daleko disciplinovanější a vnímavější. V řadě případů se i rychleji se učí. A to jim ve vzduchu ani v přípravě rozhodně vůbec nic nedarujeme! Naopak.“ Směje se Novotný a dodává, že on i jeho kolegové občas ženy svojí přísností jen testují a nenápadně zkouší, jestli to s létáním myslí vážně. A vyplácí se.

Spoustu žen zaujme létání natolik, že se k němu v pravidelných intervalech vrací. Neváhají si ani udělat pilotní průkaz, aby se staly samostatnými pilotkami. „Některé se spokojí s pilotním průkazem na ultralight, jiné jdou ještě dál a rovnou si udělají pilotní průkaz na letadlo, které přepraví až 16 osob na palubě. Tyto dovednosti pak využívají převážně k soukromým účelům, ale některé z dam jdou ještě dál a aspirují na profesionální pilotky.“ Říká Vojtěch Novotný a dodává, že mnohé z pilotek také v současnosti zúročují své dovednosti také v souvislosti s rekonstrukcí dálnice D1. Jsou to převážně podnikatelky, nebo ženy podnikatelů, které místo za volant sedají za kokpit, aby obletěly nekonečné kolony aut, které se na dálnici neustále tvoří.

VYBÍRÁME
Jak si vybrat „správný“ stůl pro hraní pokeru

Jak si vybrat „správný“ stůl pro hraní pokeru

18. 12. 2006, autor: admin

Výběr „správného“ stolu je prvním předpokladem, aby jste ze hry na konci mohli odcházet vítězně. V pokerových hernách máte na výběr z mnoha různých stolů a je jen na Vás, jaký si vyberete.

KOMENTÁŘE KE ČLÁNKU
Přidat komentář
Tento článek ještě nikdo nekomentoval. Buďte první.
VLOŽIT KOMENTÁŘNejste přihlášen/a, proto opište text, který vidíte na obrázku níže.
. captcha
CELEBRITY
Celebrity: Nabízím práci automechanika, nástup ihned!

Nabízím práci automechanika, nástup ihned!

Jak je složité najít dobrého řemeslníka? Ehm, velmi... Je...

Celebrity: Land Rover postavil kuchyni pro Jamieho Olivera. V autě.

Land Rover postavil kuchyni pro Jamieho Olivera. V autě.

Mobilní kuchyně, to už tady bylo, není to žádná novinka, ...

Celebrity: Moderátorka Jana Knížková vysílala z bazénku, ukázala při tom svůdné křivky

Moderátorka Jana Knížková vysílala z bazénku, ukázala při tom svůdné křivky

Rádio je obvykle záležitostí pouze zvukovou, vizuální asp...

DALŠÍ CELEBRITY
REDAKČNÍ TIP
POSLOUCHEJ RÁDIA ONLINE!
PŘIDEJTE SE K NÁM

Staňte se našimi fanoušky

NEJNOVĚJŠÍ VIDEA
Zobrazit video
Jak zvířata jí své jídlo

Jak zvířata jí své jídlo

Nahlédněte do říše zvířat tak, jak se...

Zobrazit video
Video: A další kompilace ruských bouraček

Video: A další kompilace ruských bouraček

Tohle už je pomalu seriál na pokračov...

Zobrazit video
Video: Ilegální drifty ve městě

Video: Ilegální drifty ve městě

Tihle týpci se s tím nemažou a vodí a...

Autoweb

Vymyslet dobrý název auta není nic jednoduchého. Zatímco některá auta se snaží působit svým názve...

Urbanstore

Pořiď si stylové značkové oblečení, boty nebo doplňky se slevou až 80%. Více na UrbanStore.cz.

Delideli

Darujte nádhernou kytici, luxusní čokoládu, kvalitní víno, koš plný delikates či lahodný dort.

Cestuj

Vyberte si z tisíců dovolených v oblíbeném Řecku se slevou až 20%. Volejte zdarma 800 11 11 33.