Chlap na rodičovské? To je dnes (prý) normální…

14. 10. 2013, autor: Roman Dubský
Láhev s mlékem, sklenička s výživou, v jedné ruce utěrka, v druhé vysavač a pod slušivou zástěrou…mužské nádobíčko?
Chlap na rodičovské? To je dnes (prý) normální…

Otázka je v zásadě jednoduchá, jak se dnešní společnost staví k otcům na rodičovské dovolené? Máme tady výzkum agentury Mediaresearch pro Ligu otevřených mužů (LOM) a ten říká, že je to dnes již normální. Přesto jsou ženy v podpoře svých vlastních mužů opatrné a my se jim nedivíme, těžko říct jak jste na tom vy, ale my bychom se v roli muže v domácnosti cítili špatně. Dítě opařené horkým mlékem, špinavé jak se plazí po zemi a k tomu představa středně velkého požáru od zapomenuté žehličky v hromadě prádla?“ Nic pro nás, v tomhle jsou prostě ženy lepší, muž multitasking nezvládá.

Podle výzkumu se drtivá většina populace se také přiklání k tomu, že by zaměstnavatelé měli poskytovat otcům speciální benefity, firmy ale reagují laxně. Téma otců na rodičovské dovolené, a péči otců o děti obecně, tedy provázejí významné rozpory mezi proklamacemi a realitou. I my jsme pro benefity, a hlavně nutnost speciální pojistky. Na dítě, domácnost, i samotného muže, kterého žena, přicházející pozdě večer z práce, ubije za to, že na jejím salátu z polníčku a rukoly není kozí sýr, ale eidam.

DOPORUČUJEME: Holky, které byste chtěli mít na dovolené

Co říká výzkum konkrétně? „Podle aktuálního výzkumu agentury Mediaresearch pro LOM si více než 64 % lidí myslí, že muži na rodičovské jsou normální chlapi a 30 % říká, že jsou to dokonce „frajeři – prima chlapi.“ My proti chlapům na mateřské samozřejmě nic nemáme, naopak, i pro nás to jsou hrdinové, stejně jako všechny ženy, které se v domácnosti o děti starají, ale… jak říkáme, nic pro nás. „Celkem přes 94 % populace vnímá muže na rodičovské neutrálně až pozitivně a pouze zbylých necelých 6 % má jiný názor,“ říká Lukáš Talpa, manažer projektu Táta na plný úvazek z Ligy otevřených mužů.

Přesto z předchozího šetření ve stejném statistickém vzorku vyšly závěry, že bezmála dvě třetiny žen si spíše nepřejí, aby jejich partner zůstal s dítětem alespoň nějakou dobu na rodičovské dovolené. Z uvedeného tedy vyplývá, že společnost je k nástupu mužů na rodičovskou dovolenou teoreticky otevřená. V praktickém rozhodování, které se zejména žen přímo dotýká, jsou mnohem konzervativnější. Shodou okolností také téměř 94 % respondentů statisticky významného vzorku uvedlo, že by zaměstnavatelé měli poskytovat zaměstnancům otcům speciální zaměstnanecké benefity (určitě ano uvedlo 53,5 %, spíše ano 40 %).

Paradoxní je, že takto jasný postoj se zatím nijak zásadně neodráží v chování firem, které se problematice péče mužů o děti věnují výjimečně. Takže chtějí muži na mateřskou dovolenou? Odpověď zní: Ano! Aktivní otcovství je v České republice populární a čeští muži mají enormní zájem být na rodičovské a o nástupu na ní uvažuje 90 % mužů. V realizaci jim brání finanční nevýhodnost a také rezervovaný postoj žen, které si hájí svou tradiční roli. My za redakci tento trend nepodporujeme, ale také neodsuzujeme. Kdo chce kam...?

VYBÍRÁME
Jak ztratit přátele a zůstat úplně sám

Jak ztratit přátele a zůstat úplně sám

09. 01. 2009, autor: admin

„Trochu jiná“ romantická komedie, která je docela průměrná.

KOMENTÁŘE KE ČLÁNKU
Přidat komentář

img
29. 10. 2013, Uživatel: Pavla
Reagovat

Myslím si, že redaktorům a pravidelným čtenářům tohoto webu bych opravdu pobyt na mateřské dovolené nedoporučila. Je to práce zodpovědná, vyžadující cit, trpělivost a pohotovost, což nepředpokládám, že by byly vlastnosti zmíněné skupiny. Navíc je to činnost, se kterou by se tito pánové nemohli ve svém okolí předvádět a deklamovat skrze ní své rádoby mužské superego pána tvorstva, což je asi hlavní důvod, proč tuto činnost redaktoři nedoporučují.


VLOŽIT KOMENTÁŘNejste přihlášen/a, proto opište text, který vidíte na obrázku níže.
. captcha
CELEBRITY
Celebrity: Nabízím práci automechanika, nástup ihned!

Nabízím práci automechanika, nástup ihned!

Jak je složité najít dobrého řemeslníka? Ehm, velmi... Je...

Celebrity: Land Rover postavil kuchyni pro Jamieho Olivera. V autě.

Land Rover postavil kuchyni pro Jamieho Olivera. V autě.

Mobilní kuchyně, to už tady bylo, není to žádná novinka, ...

Celebrity: Moderátorka Jana Knížková vysílala z bazénku, ukázala při tom svůdné křivky

Moderátorka Jana Knížková vysílala z bazénku, ukázala při tom svůdné křivky

Rádio je obvykle záležitostí pouze zvukovou, vizuální asp...

DALŠÍ CELEBRITY
REDAKČNÍ TIP
POSLOUCHEJ RÁDIA ONLINE!
PŘIDEJTE SE K NÁM

Staňte se našimi fanoušky

NEJNOVĚJŠÍ VIDEA
Zobrazit video
Jak zvířata jí své jídlo

Jak zvířata jí své jídlo

Nahlédněte do říše zvířat tak, jak se...

Zobrazit video
Video: A další kompilace ruských bouraček

Video: A další kompilace ruských bouraček

Tohle už je pomalu seriál na pokračov...

Zobrazit video
Video: Ilegální drifty ve městě

Video: Ilegální drifty ve městě

Tihle týpci se s tím nemažou a vodí a...

Autoweb

Šéf vývoje GT-R tvrdí, že současný model není příliš starý a bude konkurenceschopný ještě dlouho.

Urbanstore

Pořiď si stylové značkové oblečení, boty nebo doplňky se slevou až 80%. Více na UrbanStore.cz.

Delideli

Darujte nádhernou kytici, luxusní čokoládu, kvalitní víno, koš plný delikates či lahodný dort.

Cestuj

Vyberte si z tisíců dovolených v oblíbeném Řecku se slevou až 20%. Volejte zdarma 800 11 11 33.